Zühtü Bakır, MAKFED’te Genel Sekreterlik görevine getirildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda sırasıyla; Şube Müdürü, Daire Başkanı ve Sanayi Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunan ve Bakan Danışmanlığı görevinden 15 Haziran’da ayrılan Zühtü Bakır, MAKFED Genel Sekreteri oldu.

A+ A-

Makina sanayii ile ilgili politika ve uygulamaların oluşturulmasında ve sektörün yan sanayii ile birlikte gelişerek küresel rekabette güç kazanmasında etkin rol oynamayı amaçlayan Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (MAKFED) Genel Sekreterlik görevine Zühtü Bakır getirildi.
1992 yılında alüminyum sektörü ile başladığı iş yaşamına çelik sektörü ile devam eden Bakır, 1998’de girdiği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda sırasıyla; Şube Müdürü, Daire Başkanı ve Sanayi Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. Bakan Danışmanlığı görevinden 15 Haziran 2017 tarihinde ayrılan Bakır, MAKFED Genel Sekreterliği görevini yürütecek.

Dalgakıran: “Bize büyük katkı sağlayacak”
Türkiye ekonomisine değer katma ve makina sektörünü 100 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştırma yolunda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, “Yeni Genel Sekreterimiz Zühtü Bakır, mühendislik altyapısından ve sektörün içinden gelen biri olarak muhakkak MAKFED’e çok şey katacaktır. Devlet organlarının işleyişini ve kamunun sektöre bakışını bilmesi itibarıyla getireceği bakış açısıyla yepyeni bir perspektif kazandıracağını, öneri ve projeleriyle bize büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Bakır: “Büyük onur duyuyorum”
MAKFED’in Genel Sekreterliği görevine getirilmekten büyük onur duyduğunu belirten Zühtü Bakır ise, 25 yıldır sanayi sektörünün içinde farklı görevlerde bulunduğunun altını çizdi. Söz konusu dönem içindeki deneyimlerinde, Türk sanayiinin gelişimi için sektör derneklerinin ve çatı kuruluşlarının faaliyetlerinin önemini daha yakından görme şansı bulduğunu aktaran Bakır, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “17 sektör derneğinin üst kuruluşu olan MAKFED de, imza attığı işlerle Türk sanayiini ve makinacılarını hedeflerine ulaştıracak etkili bir güç. Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu ayrıca, çok önemli bir misyona da sahip. MAKFED bünyesinde Genel Sekreterlik sorumluluğunu üstlenmek ve bu misyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

Zühtü Bakır kimdir?
1971 yılında Tokat’ta dünyaya gelen Zühtü Bakır, Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Bakır ayrıca, Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde AB Uzmanlık Programı’nı ve Hollanda Clingendael Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde AB Lobicilik, Örgütlenme ve Müzakere Yetenekleri Programı’nı tamamladı. Sertifikalı Makina Emniyeti Uzmanı (CMSE®) olan Bakır, halen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde, ‘Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi’ konulu yüksek lisans programında tez çalışmasını da sürdürüyor.