Zorlu Holding, robotik takımlara desteğini sürdürüyor

Zorlu Holding tarafından desteklenen İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi, Gültepe Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile Robert Koleji robotik takımları, First Robotics Competition 2018’de çeşitli ödüller kazandılar.

A+ A-

Zorlu Holding, sunduğu akıllı ürün ve hizmetlerin yanı sıra, çocukları ve gençleri yaratıcılık ve üretkenliklerini pekiştirerek, onları geleceğe hazırlayan projelerde desteklemeye devam ediyor. Geçen yıl İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi robotik takımına destek veren kuruluş, 2018’de ise desteğini Robert Kolej ve Gültepe Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin robotik takımlarıyla genişletti. Robot tasarım ve üretim sürecinde, Manisa-Vestel City’de üretim ve Ar-Ge mühendisleriyle projeleri hakkında görüşen ve iş güvenliği, yangın müdahale gibi eğitimlerini alan öğrenciler, FRC Istanbul’da okullarını başarıyla temsil ettiler.
Türkiye’de ilk defa resmi olarak yapılan First Robotics Competition 2018 İstanbul Regional‘da, Ege Bölgesi’nin ilk takımı olan İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi robotik takımı 4th Dimension, robot maçlarını birinci sırada tamamlayarak çeyrek finallerde ittifak kaptanı olarak yarıştı. Finallerde de başarısını sürdüren 4th Dimension, yarışmayı birinci olarak tamamlayıp ‘Winner’ ödülünü kazandı. Robot maçlarının yanı sıra, First tarafından yarışmanın en prestijli ödülü olarak tanımlanan ‘Chairman’s Award’ı alarak, 4th Dimension Türkiye’de ilk defa söz konusu iki ödülü aynı anda kazanan takım oldu. Böylece takım, 18-21 Nisan’da Houston’da düzenlenecek olan World Championship’e katılmaya hak kazandı.

Robert Kolej de ödül kazandı
FRC 2018 İstanbul yarışlarında Robert Kolej de, ‘Imagery Award’a lâyık görüldü ve yarışmada finale kalarak ‘Finalist Award’ aldı. Söz konusu sonuçlarla ‘Wild Card’ seçilen takım, ABD Houston’da gerçekleştirilecek şampiyonada Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.
Zorlu Holding’in desteklediği bir diğer takım olan Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Gültepe Robotics takımı ise, yarışmada üretim teknikleri ve konsept açısından en güçlü, en sağlam robota verilen ‘Quality Awards’ ödülünü aldı. Aynı zamanda takım mentoru Burhan Şengün de, 2018 yılının en iyi mentoru olarak ‘Woodie Flowers’ ödülünü alarak, Houston’daki finale katılma hakkı kazandı. Amerika’daki turnuvada 43 takım arasından finale kalmayı başaran Gültepe robotik takımı, çeyrek finale kadar yükseldi.

Alemdaroğlu: “Gençlerimizin yanındayız”
Zorlu Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu, “İnovasyon alanında fikri olan, üretmek isteyen ve bu konuda çaba sarf eden gençlerimizin yanında olmak ve bu yöndeki yetenekleri Türkiye’ye kazandırmak önceliklerimiz arasında. Yaşadığımız dijital çağda, inovasyon ve teknolojinin sadece günümüz için değil, geleceğimiz açısından da son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu kavramların öneminin bilincinde olan ve bu alanda hayallerini gerçeğe dönüştüren bir kurum olarak, gençlerimize esin kaynağı olmayı ve onları desteklemeyi sürdürüyoruz. Gençlerimizin hayallerine ve girişimci ruhlarına inanıyoruz. Takımlarımızı başarılarından dolayı kutluyoruz. ABD’de gerçekleştirilecek yarışmaya katılacak olan İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi’ne ve Gültepe Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mentoru Burhan Şengün’e de başarılar diliyoruz” diye konuştu.