Zaman kazandıran otomasyon

Wörgartner’in tam otomatik yüksek performanslı test cihazı, metal ekipmanın kaynak dikişlerini sadece 1.5 saniyede kontrol edebilen gerçek bir yarışçıdır.

A+ A-

Festo

Wörgartner’in tam otomatik yüksek performanslı test cihazı, metal ekipmanın kaynak dikişlerini sadece 1.5 saniyede kontrol edebilen gerçek bir yarışçıdır. Festo'nun otomasyon teknolojisi, bu test cihazının hızlı ve güvenilir kullanımını sağlıyor. Tyrolean şirketi Wörgartner, yüksek hassasiyette metal damga basan ve parçaları eğen, aynı zamanda da tecrübeli bir makina üreticisidir. 1985'ten bugüne CEO Peter Wörgartner ve 80 kişilik güçlü ekibi, dünya çapında endüstriyel firmalara kompleks metal parçalar sağlıyor. Wörgartner, “Çok yönlü otomasyon sayesinde her yıl 3 bin ton çeliği işliyor ve bunu 100-150 milyon parça üretmek için kullanıyoruz” diye konuştu.
En son projelerinde şirket yine tam otomasyonu tercih etti. Firmanın uzmanları, metal parçadaki kaynak dikişlerini hızlı ve güvenilir şekilde kontrol eden yüksek performanslı bir test cihazı geliştirmiş. Önceden hatalı parçalar iade durumunda kalıp malzeme kaybına neden olurken; tek parçaların kaynaklanması ve ardından kontrol edilmesi, aynı güvenilirliği çok daha az malzeme kaybıyla başarıyor.

Hareket halinde kontrol
Yeni geliştirilen handling sistemi, lazer kaynaklanmış parçaları döner tablaya aktaran bir titreşimli besleyici kullanarak doğru test konumunda olmalarını sağlıyor. Makina, tüm parçaları tabladan çıkardıktan sonra onları döner bir ünitede konumlandırıyor. Dönme esnasında endüstriyel bir kamera görsel kontrol yapıyor ve 300 milisaniye içinde çok sayıda fotoğraf çekerek bunları karşılaştırıyor. Görüntüleme sistemi, kaynak dikişlerindeki çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan hataları anında tespit ediyor. Kontrol sonrası parçalar döner indeks tablasına otomatik geri geliyor. Makina, düzgün parçaları montaj sistemine taşırken kusurlu parçaları ayırıyor.

(Soldan sağa): WPWörgartner Produktions-GmbH ve Werkzeugbau Wörgartner GmbH GCEO'su Peter Wörgartner, Werkzeugbau Wörgartner'de mühendis Franz Rass ve Festo Bölge Satış Müdürü Michael Wurm.

Dakikada 40 parça
Peter Wörgartner'e göre, sistemi geliştirirken en zorlayıcı konu hız idi. Test ünitesi, üretim prosesinin çevrim hızına ayak uydurmak durumundaydı. Döner indeks tablasından alma ve montaj sistemine aktarım sadece 1,5 saniye sürmektedir. Yeni makina, dakikada 40 parçayı kontrol edebiliyor. Wörgartner, bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Çok sayıda sekansı kısa sürede senkronize etmek için pnömatik, kontrol teknolojisi ve servo teknolojisinin mükemmel kombinasyonunu bulmak zorundaydık. Bunu yapmayı Festo sayesinde başardık.”

Materyal ve zaman kazancı
Festo'nun yüksek kaliteli ekipmanları handling sistemini hızlı ve güvenilir kılıyor. Bunlara, arasında parçaları test alanına besleyen döner indeks tablası DHTG de dâhildir. Görsel kontrol sırasında CMMP motor kontrolörlü servo motor EMMS, hareketli parçaları kameranının önünde tutar. MPAFB tip valf adası pnömatik aktüatörleri besliyor. CPX terminaline entegre CPX-CEC, tüm elektriksel ve pnömatik prosesi kontrol ediyor. Wörgartner, “Festo'nun ekipmanları mükemmel bir uyum içinde olduğundan, üretim tesisindeki test cihazı ve sistem kontrolü için CPX'i baz alan dağıtılmış ve bağımsız bir kontrol çözümünü tercih ettik” dedi.
Müteakip kontrollü yeni üretim yöntemi, materyal kazancı sağlıyor ve üretim hızı önemli ölçüde artıyor.