Yüzde 100 doluluğa ulaştığımızda 15 bin kişiye istihdam sağlayacağız

Yüksek teknoloji gerektiren sanayi makinalarının geliştirilmesine öncülük yapan Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığında yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlayacak.

A+ A-

Sedat SİLAHTAROĞLU (Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı)

S.S. Makina ve İmalat Sanayicileri Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi, 1996 yılında 51 sanayicinin bir araya gelmesi ile kuruldu. Kooperatif üyeleri, kendi imkânları ile organize sanayi bölgesini kurdular. Bölge özel hukuk tüzel kişisi olup, statüsü ihtisas organize sanayi bölgesidir.
‘Kocaeli-Gebze IV İstanbul Makina ve İmalat Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi’ adı altında tescil edilen bölge, ‘Makina İhtisas Sanayi Bölgesi’ olarak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından 27.03.1998 tarihinde ‘Gebze ve Yakın Çevresi Çevre Düzeni Nazım İmar Planı’nda, ‘Organize Sanayi Bölgesi’ olarak onandı. Bölge, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdindeki sicil defterinde ‘89’ sicil numarası ile kayıt ve tescil edildi. Bölge unvanımız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 23.05.2013 tarih ve 1862 sayılı onayı ile ‘Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ olarak değiştirildi.
OSB, Dilovası ilçesi, Köseler ile Demirciler Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Makina OSB; Sabiha Gökçen Havaalanı’na 42 km, Atatürk Havaalanı’na 80 km, D-100 Karayolu’na 9 km, TEM Otoyolu‘na 11 km, Osmangazi Köprüsü’ne 13 km mesafede bulunuyor.

Tüm altyapı hazır hale getirildi
Bölgemiz içindeki tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. 10 bin metreküp ve bin 500 metreküp kapasiteli su deposu, itfaiye binası, OSB’ye giriş binaları, bin kişi kapasiteli mescit, 2.000 m³/gün kapasiteye sahip atıksu arıtma tesisi, 10.000 ve 5.000 m3/h kapasiteli doğalgaz B tipi istasyonları, 86.500 m³/h kapasiteli doğalgaz A tipi istasyonu (Palgaz A.Ş. devri yapılmıştır), 380 kv Makina OSB trafo merkezi (TEİAŞ devri yapılmıştır) gibi tesislerin yapımı tamamlandı. Ayrıca yapımı planlanan tesisler; mesleki eğitim merkezi, kreş, açık ve kapalı spor tesisleri, tır parkı, bölge yönetim binası, teknopark, Ar-Ge merkezi ve startup firmalarına yer tahsisi.
Bölgemizin içinde 92 adet sanayi parseli, 14 adet ağaçlandırılacak alan, 8 adet idari ve sosyal tesis alanı, 17 adet park alanı, 6 adet teknik altyapı alanı olmak üzere toplam 137 adet parsel bulunuyor. OSB alanı içinde sanayi parsellerin, en küçüğü 8.650 metrekareden başlayıp en büyüğü 441.690 metrekareyi bulan toplam 3.538.562 metrekareden oluşmaktadır. Organize sanayi bölgesi toplam alanı 5.094.378 metrekaredir.

5 bin kişiye istihdam sağlıyor
Yüksek teknoloji gerektiren sanayi makinalarının geliştirilmesinde öncülük yapan bölgemiz, 2017 yılı sonu itibarıyla 5 bin kişiye istihdam sağlıyor. OSB’de, yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığında yaklaşık 15 bin kişi istihdam edilecek.
Bölge içerisinde bulunan 92 adet sanayi parselinin şu an itibari ile 32 adedinde üretim gerçekleştirilmektedir. 10 adet sanayi parselinde ise, firmaların inşaatları devam etmektedir. Yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık üretim gerçekleştirilen bölgede, söz konusu üretimin 1,5 milyar dolarlık kısmı ihraç edilmektedir. Yerli sanayi makinalarının üretimi artırılarak, söz konusu makinaların ithalatı için ödenen milyarlarca doların azaltılması ve ihracatla birlikte önemli bir miktarda döviz elde edilmesi sağlanıyor.

Lokomotif görevini üstleniyor
Makina İhtisas OSB içinde faaliyette bulunan sanayicilerimizin aynı meslek kolunda yer alması; bilgi, hammadde, yardımcı ekipman ve teknik konularda paylaşım yapılmasına imkân veriyor. Üretim gücü ile Türkiye sanayileşmesinin önünü açan ve sanayi makinalarının gelişmesinde lokomotif görevini üstlenen OSB, ülkemiz adına yüksek katma değer sağlamaktadır. Makina İhtisas OSB bütünüyle hayata geçtiğinde, Türkiye’nin sanayileşmesinin önünü açacak ve sanayi makinalarının gelişmesinde bölge lokomotif olacaktır.
Sanayicilerin ihtiyacı olan ve temininde güçlük çekilen teknik personel, bölge içinde yer alan ve 2010 yılında eğitime başlayan Enka Endüstri ve Teknik Lisesi aracılığıyla karşılanmaktadır.

En önemli sorunumuz ulaşım
Bölgemizin en önemli sorunu ulaşımdır. OSB’ye ulaşım şu an Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan Dilovası Çöp Yolu ile sağlanıyor. Bölgenin artan trafik yükünü karşılamak amacıyla mevcut yol güzergâhının iniş ve çıkışına 1’er şerit ilave edilerek, yol kapasitesinin artırılmasının yapım işi KBB ile ortaklaşa planlanıyor.
2018 yılı sonunda açılacak olan ve yapımına yeni başlanılan Kuzey Marmara Otoyolu’ndan Liman Bağlantı yolu adı ile çıkış yapan ve Dilovası ilçesinin kuzeyinde yer alan 4 OSB’yi otoyola bağlayan Sanayi-2 bağlantısı, organize sanayi bölgemizin en önemli sorunu olan ulaşım ihtiyacını karşılayabilecektir.
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında da, 2011 yılından itibaren sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, bölgemizde bulunan sokak hayvanlarının bakımı ve koruması yapılmaktadır.