Yumi Makina 10 ülkeye ihracat yapıyor

Toplam 600 metrekarelik alanda faaliyet gösteren ve söz konusu alanı iki katına çıkarmayı hedefleyen Yumi Makina; Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Kuzey Irak, Suriye, Yunanistan, Hollanda, Dubai ve Cezayir'e ihracat yapıyor.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

Gaziantep'te paketleme makinası üretimi yapan ve 10 ülkeye ihracat gerçekleştiren Yumi Makina, Dubai'ye çay entegre tesisi, Cezayir’e ise bakliyat eleme ve paketleme makinası tesisi kurmak için hazırlıklarını tamamladı.
Her geçen gün ihracat yaptıkları ülke sayısını artırdıklarını söyleyen Yumi Makina firmasının sahibi Mehmet Vahdettin Yüksel, "Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Kuzey Irak, Suriye, Yunanistan, Hollanda, Dubai ve Cezayir'e ihracat yapıyoruz. Pazar araştırmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Yıl sonuna kadar dört tane yurtdışı sektör fuarına katılacağız” diye konuştu.

"Çay harmanlama makinası ürettik"
20 yıllık tecrübeye sahip olduklarını vurgulayan Yüksel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Hassas terazi üretimi, dikey ve yatay ambalaj paketleme makinaları ve yan ekipmanları üretimi yapıyoruz. Makinalarımız yurtdışında da talep görüyor. Son olarak çay firmalarına yönelik çay harmanlama makinasının üretimini yaparak Kuzey Irak'a gönderdik ve makinamızdan çok memnun kaldılar. Daha önce de üretim yaptırmışlar ancak ondan çok memnun kalmamışlar. Bizim makinamızı çok beğendiler. Biz de, bunu fırsata çevirerek farklı pazarlar için de üretimimizi devam ettireceğiz.”

"Üretim alanımızı iki kat artıracağız"
Toplam 600 metrekarelik alanda faaliyet gösterdiklerini, yıl sonunda ise söz konusu alanı iki kat artırmayı planladıklarına değinen Yüksel, "Kurulduğumuz ilk günden beri sürdürmüş olduğumuz çalışmalarımızda teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Makina sektörünün her sektörde olduğundan daha fazla teknolojiyi yakından takip etmesi gerekiyor. Yumi Packing ve Yüksel Makina olarak iki marka patentine sahibiz. Ayrıca, Akyürek Technology ve Savema Markalama ve Kodlama Makinaları'nın da distribütörlüğünü yapıyoruz. Savema aynı zamanda bizim çözüm ortağımız. Paketleme makinalarında olması gereken cihazı oradan temin ediyoruz. Cihazın yüzde 100 yerli olması bizim için en güzel avantajdır" ifadelerini kullandı.

“Büyük bir teknik ekip kuracağız”
Bir yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonrasında özel bir paketleme makinası üretimine adım attıklarının bilgisini de veren Mehmet Vahdettin Yüksel, makinanın kuru gıda, çay ve kahve grubuna yönelik olduğunu açıkladı. Yüksel, şöyle devam etti: “Bu makinamızdan ürünler vakumlanmış paketler halinde çıkacak. Çok başarılı bir proje gerçekleştirdik. Firmalarımızdan makinayla ilgili siparişlerimizi aldık. Müşterilerimizin bizi seçmesindeki en büyük neden satış sonrasında verdiğimiz hizmet. Türkiye ve yurtdışındaki makinalarımıza kısa sürede müdahale edebiliyoruz. Yakın zamandaki hedeflerimiz arasında büyük bir teknik ekip kurmak da bulunuyor.”
Nakit sıkıntısı ve kalifiye eleman eksikliğinin sektördeki en büyük sorunlar olduğunu ifade eden Yüksel, “Devletin yerli üreticiyi desteklemesini istiyoruz. Böylelikle, hem ihracat yaptığımız ülkeler artacak, hem de ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.