YuMi ailesi yeni üyesiyle genişledi

ABB, tek kollu olarak geliştirdiği en yeni insan işbirliği temelli robotunun tanıtımını, Tokyo 2017 Uluslararası Robotik Sergisi'nde (iREX) gerçekleştirdi. Söz konusu robotun resmi lansmanı ise 2018 yılında gerçekleştirilecek.

A+ A-

ABB

Dünyanın gerçek anlamda insan işbirliği temelli çift kollu ilk endüstri robotu YuMi® başarısından sonra ABB, sektöründe öncü kabiliyetleri çok daha küçük ayak iziyle birleştiren tek kollu işbirliği temelli robotunu tanıttı.
ABB, tek kollu olarak geliştirdiği en yeni insan işbirliği temelli robotunun tanıtımını, Tokyo 2017 Uluslararası Robotik Sergisi'nde (iREX) gerçekleştirdi. Adından da anlaşıldığı gibi işbirliği robotları, üretkenliği artırmak ve müşteri eksenli üretime geçişi desteklemek için imalat ortamında insanlarla birlikte çalışmak üzere tasarlandı. Robotun resmi lansmanı ise 2018 yılında yapılacak.
2015'te küçük parça montajı için çıkarılan YuMi gibi 500 gram yük kapasitesine sahip olan yeni robot, kompakt yapısı ile mevcut montaj hatlarına kolayca entegre edilerek üretkenliği artırıyor. Robot ayrıca, yönlendirerek öğretme modu özelliği sayesinde, operatörler için özel bir eğitim gerekmeden programlanabiliyor.

Atiya: “Müşterilerin talebi doğrultusunda geliştirildi”
Tek kollu işbirliği temelli robot hakkında açıklamalarda bulunan ABB Robotik ve Hareket Bölümü Başkanı Sami Atiya, YuMi’nin beklentilerin üzerinde bir başarı gösterdiğinin altını çizdi. Atiya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Robot, ilk olarak küçük parça montajı için tasarlanmıştı; ama daha sonra çeşitli işler yapabilme kabiliyetine ulaştı. Örneğin; sushi yapabiliyor, Rubik Küpü’nü çözebiliyor, hediye paketi yapabiliyor, hatta orkestra yönetebiliyor. YuMi'nin bu başarısından sonra, özellikle müşterilerin talebi doğrultusunda geliştirilen yeni tek kollu robotumuzun da aynı başarıyı yakalayacağına kesinlikle inanıyoruz.”

Nerseth: “Verimliliği üst seviyeye taşıyacak”
İşbirliği temelli robot portföylerini daha da geliştirdiklerini açıklayan ABB Robotik Direktörü Per Vegard Nerseth ise, “En yeni robotumuz ‘geleceğin fabrikası’ için beklenen robottur ve müşteri eksenli üretim çağında, müşterilerimize büyüyerek gelişme imkânı sunacak. Robotun ABB Ability™ dijital çözümleriyle birleştirilmesi, müşterilerimize fabrikalarının verimlilik ve güvenilirliğini üst seviyeye taşıma imkânı sağlayacak” diye konuştu.

ABB, 125 yılı aşan bir inovasyon tarihine sahip
ABB, elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine global çapta hizmet veren öncü teknoloji şirketlerinden biri. 125 yılı aşan bir inovasyon tarihine sahip olan şirket, yaklaşık 136 bin çalışanı ile 100'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.