Yüksek teknolojili ahşap kesimi

İsveç kereste tedarikçisi Norra Timber firmasından Johan Fredriksson, “Yeni otomatik testeremizle dakikada 150 metrelik bir hız elde ediyoruz. Bu hız, tesisimizi dünyanın en hızlı şerit testere hattı yapıyor" diye konuştu.

A+ A-

Festo

Johan Fredriksson, İsveç’in kuzeyindeki bitmez tükenmez çam ve ladin ormanlarının ortasında bulunan kereste tedarikçisi Norra Timber'in Sävar Såg hızar fabrikasında üretim geliştirici olarak çalışıyor. Bu bölgede bir ağaç bolluğu yaşandığını belirten Fredriksson, "Bununla birlikte, kereste endüstrisindeki çetin rekabet dikkate alındığında, verimliliği ve dolayısıyla randımanı artırmak için ileri teknolojiye yatırım yapmak çok büyük önem taşıyor” dedi.
Hızar fabrikasının bir başka önemli kısmı, şerit testere hattının yukarı akış yönündeki bilgisayarlı tomograftır. Bu cihaz, kütüklerin kalitesini değerlendirip, ideal bir kesim modelini mümkün kılıyor. Aynı zamanda, testere bıçaklarına zarar verebilecek kaya gibi zararlı maddeleri tespit ederek sistemi de koruyor. Biçme işleminde, Festo'nun otomasyon teknolojisi modüler tasarımı destekliyor. CPX/VTSA esnek fonksiyon terminalleri, esnek fieldbus modülleri ve büyük sayıda standart tabanlı DSBC-A2 silindirleri sayesinde, tesis modülleri dünya genelindeki bireysel müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanabiliyor. Ayrıca, valf adası teknolojisi için azaltılan kablolama ihtiyacı, montaj ve işletmeye alma için ihtiyaç duyulan zamanı kısaltıyor.

Daha yüksek kereste randımanları
Beklendiği gibi daha yüksek verimlilik sağladıklarının altını çizen Fredriksson, şunları söyledi: “Şimdiye kadar, biçilmiş levhalar için bir kütüğün sadece yüzde 50'sini kullanabiliyorduk. Yeni şerit testere hattı ile, kütük başına kereste randımanını yüzde 6 oranında artırdık.”
Bununla birlikte, Norra Timber kendi yıllık üretimini 2020'ye kadar 270.000 m3 biçilmiş levhaya çıkarmak istiyor. Kütüğün geri kalanı, kâğıt hamuru ve kâğıt endüstrisi tarafından kullanılan talaşa ve aynı zamanda, tuğla ocakları için ısı üretmek amacıyla hızar fabrikasının kendi kombine ısı ve güç istasyonu için hızar tozu ve ağaç kabuğuna dönüştürülüyor.Hızar fabrikası uzmanı Fredriksson, “USNR'ın yeni şerit testere hattı diğer biçme teknolojilerinden üstün. Çünkü, ince ve hassas kesimleri sayesinde göreli olarak küçük hızar tozu ve talaş üretiyor" diye konuştu.
Verimliliği artırmak için bir başka avantaj, yüksek şerit hızının tamamen kullanılmasına izin veren şerit testere hattının müstâkil modülleri sayesinde, konveyör bölümü boyunca kütükler arasında azaltılan mesafelerdir.

Daha hızlı işletmeye alma
USNR'da Tasarım Müdürü olan Jonas Ljung ise, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “CPX otomasyon platformu ve ister pnömatik, ister servopnömatik veya hidrolik olsun tüm sürücüleri çalıştıran fonksiyon entegrasyonlu CPX/VTSA valf adaları da modüler tasarımımızda önemli bir rol oynuyor.”
IP65 korumalı güçlü valf adaları, hızar tozunu ve talaşı yönetebilir ve farklı basınç bölgelerinde çalışabilir. Konumlandırma, merkezleme ve taşıma fonksiyonlarını gerçekleştiren DSBC-A2 ve ADN tipi çoğu pnömatik silindiri çalıştırırlar.
Hidrolik tahrikler, kendi elektrik darbelerini CPX otomasyon platformu yoluyla alırlar. Eğer kelepçeleme ve merkezleme konumlarını farklı hale getiren farklı kütük boyutları nedeniyle daha fazla esneklik gerekiyorsa, pnömatik silindirler CPX/VTSA yoluyla servopnömatik modül CMAX kullanılarak çalıştırılır. Bunun için kullanılan DSBC-A2 pnömatik silindirler, hassas konumlandırma sağlamak için ilave olarak bir konum gösterici enkoder ile donatılır.Uluslararası fieldbus modülleri
Proses kontrol düzeyine bağlantı, CPX fieldbus modülü ile sağlanır. Ljung, Festo'nun fonksiyon entegrasyonlu valf adalarının yüksek esnekliğini açıklarken, “İsveç'te biz çoğunlukla Avrupa'daki diğer müşteriler için Profinet modülünü veya Schneider Electric'in Modbus®'ını kullanıyoruz. Bununla birlikte, ABD ve Kanada'da şerit testere hattı, CPX üzerinde EtherNet/IP modülü veya DeviceNet® modülü ile birlikte temin edilebilir" dedi.
IP65'e göre yüksek koruma nedeniyle, CPX/VTSA ile kontrol panosu montajı gerekli değildir. Bu ve fieldbus teknolojisi sayesinde, montaj ve işletmeye alma için gereken zaman yüzde 65 oranında azaltılmıştır. Aynı zamanda, yüzde 80 daha az bağlantı noktası olduğundan, kablo bağlantısı ihtiyacı daha azdır. Ljung, şöyle konuştu: "Bu inkâr edilemez gerçeklerin yanı sıra, bizim için ayrıca önemli olan, Festo'nun 10 yıldan uzun süredir otomasyon teknolojisinde bizim iş ortağımız olması ve dünya genelinde otomasyon uzmanlarını hizmet ve tavsiyeleriyle daima yanımızda hissetmemizdir.”