Yüksek hız ve mükemmel kalite

LaserHybrid kaynağı, iki farklı kaynak prosesinin bir araya getirildiği bir prosestir. Özel bir odaklanma optiği lazer ışınını demet haline getirmektedir. Malzemenin hızlı şekilde erimesini sağlayan yüksek oranda bir enerji yoğunluğu oluşmaktadır.

A+ A-

Fronius

Otomotiv sanayii, tersane veya boru hattı inşaatında otomatik kaynak proseslerindeki ekonomiklik, proses güvenliği, tekrarlanabilir hassasiyet ve özellikle hızlılık ihtiyacı giderek artıyor. Seri üretimde sadece ince değil, aynı zamanda kalın saclar da artan hızlarda ve kalitelerde birbirlerine kaynatılmalıdır. Bu noktada örneğin; LaserHybrid kaynağı daha yüksek bir kararlılığı sağlıyor. Bu yöntem, lazer ve gazaltı kaynağını bir proses içerisine entegre eder ve sinerjiyi en iyi şekilde kullanır. Kullanıcılar, özellikle çok stabil kaynak prosesinden faydalanırlar; ilk ve son işlemler azalır ve yüksek hız ve kalitede kaynak sağlanır. Performansın ayrıca artırılması için Fronius, LaserHybrid yöntemini artık akıllı TPS/i güç kaynağı ile birlikte sunuyor.

İki kaynak prosesi bir araya getirildi
LaserHybrid kaynağı, iki farklı kaynak prosesinin bir araya getirildiği bir prosestir: Lazer kaynağı ve gazaltı kaynağı (MSG). Özel bir odaklanma optiği lazer ışınını demet haline getirmektedir. Malzemenin hızlı bir şekilde erimesini sağlayan yüksek oranda bir enerji yoğunluğu oluşmaktadır. Buna bağlı olarak çok derin bir kaynak nüfuziyeti, yüksek hız ve dayanım ortaya çıkar. Bu yöntemin diğer bir avantajı da, düşük termik yüklenme ve bu şekilde düşük çekmedir. Gazaltı kaynağında kaynak teli, koruyucu gaz atmosferi altında erir. Kullanılan gaz torçta telin çevresinden dışarı sızar, kaynak yerini oksijenden arındırır ve bu şekilde oksitlenmeye karşı koruma sağlar. MSG kaynağının avantajları arasında; mükemmel boşluk doldurma kapasitesi, kolay dikiş hazırlığı ve ısı iletiminin hedefe dönük şekilde ayarlanması bulunmaktadır.

Kaynak prosesinin en önemli parçası LaserHybrid başlığı
Fronius, iki yöntemin öne çıkan özelliklerini, performanslarını ve avantajlarını kullanılabilir hale getirir ve bunları bir sistem içerisine entegre eder. LaserHybrid kaynak yönteminde bir lazer ışını öncelikle iş parçasının yüzeyini ısıtır, derin ve ince bir kaynak nüfuziyeti oluşturur. Bunun ardından ark, mükemmel bir boşluk doldurma kapasitesi için geniş bir kaynak havuzu oluşturur. Aynı zamanda büyük bir kaynak nüfuziyeti oluşur. Kaynak sisteminin en önemli parçası, entegre MIG/MAG torcuna sahip olan LaserHybrid başlığı ve entegre lazer optiğidir. Örneğin; otomotiv sanayiinde, tersane veya boru hattı imalatındaki sanayi robotlarındaki kullanımlar için farklı kaynak kafaları bulunmaktadır. LaserHybrid başlığının sanayi tipi robotlara bağlanması bir robot yuvası üzerinden gerçekleştirilir. Bu şekilde LaserHybrid başlığının esnek bir şekilde düzenlenmesini sağlar ve buna bağlı olarak, zor erişilebilen iş parçası kesitlerine kolay bir erişim mümkün olur. Kaynak teli, lazer ışınına göre her yöne doğru ayarlanabilir. Bu şekilde; çeşitli dikiş hazırlıkları, performanslar, tel türleri, tel kaliteleri ve bağlantı görevlerinde bağlantı prosesinin hassas bir şekilde tayin edilmesi mümkün olur.Hibrit sistem: Hızlı, ekonomik ve yüksek performanslı
MSG ve lazer kaynağı arasındaki etkileşim sayesinde, yüksek termik etki oranına sahip, çok stabil bir kaynak prosesi ortaya çıkar. Fronius LaserHybrid yöntemi, örneğin; otomotiv sektöründe özellikle ince sac alanında seri üretim için çok uygundur. Buna ek olarak, yöntem aynı zamanda tersanelerde olduğu gibi çok daha az katman ihtiyacı duyulan uygulamalar için de uygun bir çözümdür. Fronius LaserHybrid sayesinde, çeşitli alüminyum ve çelik parçaların dakikada sekiz metreye kadar hızlarla ve yüksek kalitede otomatik olarak birbirine eklenmesi mümkün olmaktadır. Kullanıcılar, özellikle gelişmiş kaynak imkânlarından ve dikiş için yapılan hazırlıkların daha az olmasından faydalanırlar. Ayrıca sonuçlar neredeyse hatasızdır. Kullanıcıların dikiş üzerinde işlem yapması ve zaman alan ilave çalışmalar yapması çok nadiren gerekli olur. Diğer bir artısı: Kullanıcılar ayrıca; plazma kesim, giyotin kesim veya alevle kesme ile ortaya çıkan kenarları da kaynaklayabilirler. Bu sayede LaserHybrid kaynağı, üretim ve işletme giderlerini oldukça düşürür.

TPS/i'de LaserHybrid
Gerekli enerji ve hesaplama gücü için Fronius kaynak güç kaynakları kullanılır. Bugüne kadar LaserHybrid sistemi TPS (TransPuls Synergic) ile birlikte kullanılabilmekteydi. Artık Fronius, hibrit yöntemi aynı zamanda yenilikçi TPS/i güç kaynağı ile birlikte sunmaktadır. TPS/i, ağ iletişimine sahip olan ve birbirleriyle uyumlu bileşenlerden bir araya gelmiş modüler bir kaynak sistemidir. Yüksek performanslı bir işlemciye ve yüksek hızlı bir veriyoluna sahiptir. Bu şekilde kullanıcılar, hiç olmadığı kadar kısa bir süre içerisinde daha fazla veri aktarabilir ve daha hızlı kontrol devreleri ile çalışabilirler. Sonuç; daha yüksek kaynak hızı, daha fazla hassasiyet ve mükemmel kaynak sonuçları. TPS/i'nin diğer bir avantajı: Fonksiyonel paketler yardımıyla, Fronius tarafından geliştirilen LSC (low spatter control) ve PMC (pulse multi control) gibi farklı kısa ve darbeli ark prosesleri kullanılabilir. Kaynakçı bu şekilde çeşitli uygulamaları aynı sistemde kullanabilir. Böylece, maliyet tasarrufu sağlanır, kullanımı ve çalışması kolaylaşır. Ayrıca TPS/i, kaynak proseslerini değerlendirmek ve gerektiğinde iyileştirmek için ağ iletişimi ve veri dokümantasyonu açısından kapsamlı imkânlar sunmaktadır.CrossJet ünitesi ile LaserHybrid başlığı çapaklardan korunur
Lazer optiğinin hasarlara karşı korunmasını ve iyi bir tesis kullanılabilirliğini sağlamak için yansıma yapmayan optik koruma camı kullanıma alınmıştır. Bu şekilde; camın da hasarsız, temiz ve lazer için geçirgen kalması için LaserHybrid başlığı kapalı bir Crossjet ünitesi ile donatılmıştır. Bunun içerisindeki hava akışı, kaynak çapaklarını sesten daha hızlı bir şekilde etkin olarak bir emme kanalı içerisine aktarır. Hava akışı da, kaynak alanına girmeden ve koruyucu gaz etkisini etkilemeden emilir. Buna ek olarak; çalışma hücresi kirden ve kaynak dumanından arındırılmış olur. Bu sayede, cihazdaki hatalar engellenir ve yüksek bir kullanılabilirlik elde edilir.