Yılmaz: “Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliğini geliştirmek istiyoruz”

Innoprom 2019’da geniş kapsamlı bir tanıtım çalışması yaptıklarını ifade eden Sevda Kayhan Yılmaz, fuar süresince Rusya’nın çeşitli bölgelerini temsil eden bürokratlarla, Rusya ve diğer ülkelerden etkinliğe katılan firmalarla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

A+ A-

Yeşim ARDIÇ/ANKARA

Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz, Rusya ile vize sorunun çözülmesi ile birlikte her iki ülke lehine iş birliklerinin artacağını belirterek, firmaların Rusya pazarına eğilmeye devam etmeleri gerektiğini söyledi. Rusya’nın kendi üretimini kendi yapma konusunda bir kararlığı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu da demektir ki; bir süre orada yatırım malı satışı hızlı olacak. Önceden devlet eliyle yapılan üretimi şimdi KOBİ’ler yapmaya başlamış ve gün geçtikçe de yayılacak. Bu da çok yatırım demek. Rusya pazarında, pazarı iyi tanıyan bir partnerle ilerlemenin ve doğru kontak noktalarına ulaşmanın en iyi yol olacağını düşünüyorum.”
Makina İhracatçıları Birliği'nin üçüncü kez katıldığı Rusya Ekaterinburg'ta gerçekleştirilen Innoprom 2019 Fuarı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, Partner Ülke olarak etkinlikte geniş kapsamlı bir tanıtım çalışması yaptıklarını kaydetti. Fuar süresince Rusya’nın çeşitli bölgelerini temsil eden bürokratlarla, Rusya ve diğer ülkelerden etkinliğe katılan firmalarla görüşmeler yaptıklarını dile getiren Yılmaz, söz konusu temaslarda Türkiye sanayisi ve makina sektörünü anlatma fırsatı yakaladıklarını bildirdi. Yılmaz, “İlerleyen zamanlarda bu temaslarımızın her birinin sektörümüze ve firmalarımıza dönüşlerinin olumlu olacağını düşünüyorum. Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliğini geliştirmek, Rusya Federasyonu’nun bölgeleriyle de ekonomik ve kültürel ilişkimizi geliştirme hedefimizi gerçekleştirmek, Rusya’nın güvenilir bir komşusu olmanın ötesine geçmek ve Rus sanayiinin teknolojide stratejik çözüm ortağı olmak istiyoruz” dedi.

“19 kuruluş ve 23 firma ile katıldık”
Ekaterinburg'taki fuara 19 kuruluş ve 23 firma ile gittiklerinin bilgisini veren Sevda Kayhan Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Etkinliğe katılan firmalarımız ağırlıklı olarak makina sektöründen olsa da, birçok ihracatçı birliği de aramızdaydı. Rusya ile her ne kadar yakın olsak da, iş kültürlerimizi çok iyi tanımıyoruz ama bunu çabuk geliştireceğimize inanıyorum. Türk firmalarının Rus pazarı ve Rusya’da iş yapma hakkında fikir sahibi olmalarını sağladığımızı düşünüyorum. Ruslar da bizim temas noktalarımızı öğrendi.”
Ticaretin gelişmesi için öncelikle vize sorunun çözülmesinin önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Fuara katılımla birlikte, Türkiye ile Rusya arasındaki iş birliklerini geliştirmeyi ve artırmayı amaçladık. En çok ihracatı Avrupa ve ABD’ye gerçekleştiren Türk makina imalatçısı firmalarımızın, uluslararası marka değeri ve yüksek kaliteli ürünleri ile Rus firmalarının güvenebileceği aktif iş ortaklarından biri olmasını bekliyoruz. İki ülkenin coğrafi yakınlığı ve iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımların da etkisiyle, iş birliğimizin sektörümüzün tüm alt segmentlerinde artarak gelişeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“46 bin kişi ziyaret etti”
Innoprom 2019 Fuarı’nı 107 ülkeden 46 bin kişinin ziyaret ettiğini aktaran Yılmaz, 22 ülkeden 600’den fazla katılımcı firmanın katıldığı fuarda, Türkiye’den 23 firma ve 19 kurum-kuruluşun info standları ile Türk milli katılım organizasyonu içerisinde yer aldığını kaydetti. Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı: “Rusya’da Moskova ve St.Petersburg’dan başka önemli merkezler de var. Bunlardan en önemlisi Ekaterinburg’un içinde olduğu Svedlosk bölgesinde; savunma, madencilik, ağır sanayii ve ağaç işleme gibi önemli imalat sektörleri güçlü bir konumda. Pazarda ihtiyaç çok; bu nedenle Innoprom Fuarı’nı önemsedik.”