Yılın ilk iki ayındaki çelik ihracatı 2,3 milyar dolara ulaştı

Çelik sektörü ocak-şubat döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 1,3’lük artışla 3,2 milyon ton ihracat gerçekleştirdi. Değer bazındaki ihracat ise, yüzde 27,5’lik yükselişle 2,3 milyar dolar oldu.

A+ A-

Çelik sektörü, miktar ve değer bazında ihracat artışını ocak-şubat 2018 döneminde de sürdürdü. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından açıklanan 2018’in ilk iki aylık verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3’lük artışla 3,2 milyon tona ulaştı. Sektörün değer bazındaki ihracatı da, yüzde 27,5’lik artışla 2,3 milyar dolara yükseldi. Sektörün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, söz konusu dönemdeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 3,3 milyon ton, değer bazında ise 2,6 milyar dolar oldu.
Ocak-şubat döneminde sektörün bölgeler bazında yaptığı ihracat incelendiğinde, Avrupa Birliği’ne ihracatın önemli bir oranda arttığı görüldü. Bölgeler bazında lider olan Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 62 artış ile 1,3 milyon tona yükseldi. Söz konusu bölgeyi; 714 bin tonla Ortadoğu, 217,3 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri, 211 bin ton ile Kuzey Afrika ülkeleri, 203 bin ton ile Orta ve Güney Amerika ülkeleri izledi.

Belçika'ya ihracat yüzde 154 arttı
Çelik sektörünün miktar bazında ihracatta en fazla artış yakaladığı ülkeler; İtalya, Belçika, Almanya, Hollanda ve İsrail olarak sıralandı. Belçika’ya çelik ihracatı yüzde 154, Hollanda’ya yüzde 123, Almanya yüzde 122, İtalya yüzde 117 gibi yüksek oranlarda artış gösterdi. İsrail, Almanya ve Hollanda’ya inşaat çeliği ile birlikte filmaşin ihracatında artış yaşanırken, İtalya’ya ve Belçika’ya yassı sıcak ihracatı arttı. Aynı dönemde en büyük düşüşlerin ise ABD ve Fas’ta gerçekleştiği görüldü. ABD’ye çelik ihracatı yüzde 60 azalırken, Fas’taki düşüş yüzde 58 oldu.
Ocak-şubat döneminde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasına bakıldığında, ilk sırada yüzde 19,32’lik düşüşüne rağmen 1 milyon ton ile inşaat çeliği yer aldı. İnşaat çeliğini; 539 bin tonla yassı sıcak, 312 bin tonla dikişli boru, 264 bin ton ile filmaşin ve 247 bin tonla profil izledi.

Şubat ihracatı miktarda azaldı, değerde arttı
2018 şubat ayı ihracatı ise, 2017 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 3,4 azalışla 1,6 milyon ton olurken; değerde ise yüzde 24 artış ile 1,1 milyar dolara yükseldi. Şubat ayında çelik ihracatında miktar bazında en fazla artışın gerçekleştiği ülkeler; İtalya, Belçika, Almanya ve Mısır şeklinde sıralandı. Belçika’ya ihracatın yüzde 400 gibi rekor seviyede arttığı görüldü. Dikkat çekici bir ihracat artışı da, çelik sektörünün bir süredir önemli kayıplar verdiği Mısır’da yaşandı. Şubat ayında Mısır’a çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 341 arttı.

Ekinci: “ABD’de çok önemli gelişmeler yaşandı”
Ocak-şubat dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Bu dönemde çelik ihracatımız açısından en önemli gelişme ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm dünyadan gelen tepkilere kulaklarını tıkayarak, yerli çelik sanayiini korumak adına gündeme aldığı Section 232 yasasıydı. Çelik ithalatına yüksek vergi tedirginliği nedeniyle ihracatta bir yavaşlama söz konusuydu ve bu da, ihracat rakamlarımıza olumsuz şekilde yansıdı” dedi.
ABD’ye ihracatın yılın ilk iki ayında sert bir şekilde düştüğünün altını çizen Ekinci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ocak-şubat döneminde ABD’ye miktarda yüzde 60’lık azalışla 195 bin ton, değerde ise yüzde 45’lik düşüşle 134,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Başkan Trump, nisan ayını beklemeden, sadece Türkiye’nin değil dünyanın merakla beklediği çelik kararını açıkladı. Tüm ülkelere yüzde 25 oranında ithalat vergisi kararını Türkiye açısından ‘kötünün iyisi oldu’ şeklinde yorumlayabiliriz. Eğer bizim de aralarında olduğumuz 12 ülkeye yüzde 53 vergi seçeneği hayata geçseydi, bu Türk çelik sektörüne ABD pazarının kapanması anlamına gelirdi.”

“Uzun süre uygulanabileceğini düşünmüyorum”
Haksız bir karar olmakla birlikte, tüm ülkelere eşit oranda yüzde 25 vergi getirilmesinin ABD’ye çelik ihracatının şimdilik devam edeceğine işaret ettiğini söyleyen Ekinci, “Trump, yalnızca çelik sektörünün değil, tüm yerli üreticilerin ve halkın menfaatlerini göz önünde tutmalıydı. Ancak, halkının ve çeliği girdi olarak kullanan sanayicisinin zararına rağmen açık ara yerli çelik üreticilerinin tarafını tutmuştur. Sonuç olarak; ABD’nin kendi ekonomisi açısından son derece olumsuz etkileri olacağını düşündüğümüz bu kararın çok uzun süre uygulanabileceğini zannetmiyorum” diye konuştu.
ABD’deki düşüşe karşın, çelik ihracatının yılın ilk iki ayında miktar ve değer bazında yükselişini sürdürmesinin sevindirici olduğunu belirten ÇİB Başkanı Ekinci, söz konusu yükselişte; İtalya, Belçika, Hollanda ve Almanya gibi AB ülkelerine yapılan ihracattaki artışların büyük payı olduğunu ifade etti.