Yılın ilk 8 ayında çelik ihracatı 9,6 milyar dolar oldu

Türkiye’nin gerçekleştirdiği çelik ihracatı yılın ilk 8 ayında geçen senenin aynı dönemine göre miktarda yüzde 5,8’lik artışla 12,7 milyon tona, değerde ise yüzde 28,5’lik yükseliş ile 9,6 milyar dolara ulaştı.

A+ A-

Türkiye’nin çelik ihracatı 2018 yılının ocak-ağustos döneminde geçen senenin aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 5,8’lik artışla 12,7 milyon ton, değer bazında ise yüzde 28,5’lik yükselişle 9,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.
İhracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, "2018 yılının 8 aylık döneminde değer bazında yaşanan artış, miktar bazındakine göre daha yüksek oranda kaydedildi" diye konuştu.
Aslan, Türk çelik sektörünün sıvı çelik üretim miktarı açısından dünyanın en büyük sekizinci, Avrupa’nın ise en büyük ikinci üreticisi konumunda olduğunun da altını çizdi.

Aslan: “İnşaat çeliğindeki düşüş oranı azaldı“
Türk çelik sektörü ihracatı ürünler bazında incelendiğinde, özellikle inşaat çeliği ihracatında yaşanan düşüş ile sıcak yassı ihracatında yaşanan artışın dikkat çektiğini söyleyen Aslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Geçmiş aylarda tonajda yaklaşık yüzde 20 oranında düşüş gösteren inşaat çeliği ihracatı, ağustos ayı itibariyle toparlandı ve azalış oranını yüzde 4’lere kadar düşürdü.”
2018 yılı ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat artışı gözlenen ilk üç çelik ürününün sırasıyla; sıcak yassı, profil ve filmaşin olduğunu aktaran ÇİB Başkanı Aslan, “Bu dönemde en fazla ihracat azalışı görülen ürünler ise sırasıyla; kütük, inşaat çeliği ve slab oldu. Özellikle Cezayir, Endonezya ve Suudi Arabistan’a olan kütük ihracatımızda önemli azalışlar mevcut. Hem tonaj, hem de değer olarak yıllardır Türk çelik sektörünün ana ihracat ürünü olan inşaat çeliğindeki düşüşte, ülkemiz aleyhine açılan ticaret davalarının etkisini görmekteyiz. ABD ve Mısır’ın yanı sıra, yerel üreticilerini korumak amacı ile gümrük vergilerini yükselten Birleşik Arap Emirlikleri, inşaat çeliği ihracatının önemli seviyelerde azalış gösterdiği ülkelerin başında geliyor. Bu dönemde Birleşik Krallık ve İtalya ise, slab ihracatında en fazla düşüş yaşanan ülkeler arasında yer alıyor.”

“Ağustos ihracatı miktarda yüzde 36,4 arttı”
ÇİB verilerine göre; 2018 ağustos ayı çelik ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 36,4’lük artışla 1,6 milyon tona çıktığını kaydeden Aslan, söz konusu dönemde değer bazındaki ihracatın ise yüzde 43’lük yükselişle 1,2 milyar dolara ulaştığını ifade etti.