Yıldız Teknopark, Transist'te inovatif projelerini tanıttı

Yıldız Teknopark, İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Salonu’nda bu yıl 10. kez gerçekleştirilen Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’na katılarak, inovatif projelerini sergiledi.

A+ A-

Yıldız Teknopark, İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Salonu’nda bu yıl 10.’su düzenlenen Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nda inovatif projelerini sergiledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, inovasyon, entegrasyon, bilgi sistemleri ve iş zekası teması ile hazırlanan etkinlikte, Yıldız Teknopark firmalarının geliştirdiği; elektrikli araçlar için üretilen kablosuz şarj, yüzde 100 elektrik enerjisiyle çalışan otomobil, taşıtlarda kara kutu projesi, metrobüs check-in uygulaması ve YTÜ Alternatif Enerjiler Kulübü’nün hidrojen yakıtıyla çalışan Electra aracı tanıtıldı.

Güner: “Prestijli bir etkinlik”
Transist 2017 Fuarı’nda sergiledikleri projelere ilişkin konuşan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Ulaşım alanındaki yeni teknolojilerin ve stratejilerin aktarılması, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişinin sağlanması amacıyla düzenlenen bu prestijli etkinliğe güzel projelerimizle katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Projelerimizden bahsetmek gerekirse; Genotomobil’in ürettiği, ev elektriğiyle 2 saatte, hızlı şarj sistemiyle 1 saatte doldurulan tek şarjla 350 km menzille gidebilen elektrikli otomobilimizin, yüzde 100 yerli üretim olduğunu gururla söyleyebilirim. 90 HP gücünde elektrik motoruna sahip otomobil, 140 km hız yapabiliyor ve rejeneratif fren sistemi ile enerji kazanımı sağlıyor” dedi.
Wi Energy firmasının Elektrikli Araçların Kablosuz Şarj İstasyonu Projesi’ni de etkinlikte sergilediklerini aktaran Güner, şöyle konuştu: “Bu projemiz; kablo kullanmadan manyetik rezonans teknolojisi ile yer istasyonu ve araç üzerindeki alıcı arasında enerji aktarımıyla gerçekleştirilen şarj sistemidir. Kablosuz şarj çözümüyle; kablo maliyeti, kabloların ezilme, su kaçağı ve hava koşullarından etkilenmesi, kablo kalabalığı ve görünüm kirliliği gibi olumsuzluklar ortadan kalkacak. Edugineer firmasının ürettiği kara taşıtları için ilk yerli Kara Kutu Projesi, Maptone firmasının geliştirdiği, metrobüs duraklarında oluşacak yoğunluk durumuna göre araç sayısını artırmayı ya da azaltmayı amaçlayan Metrobüs Check-In Uygulaması ve YTÜ Alternatif Enerjiler Kulübü’nün hidrojen yakıtıyla çalışan Electra aracı da, stantta tanıtılan diğer projeler arasında yer aldı.”