Yıldız Teknopark, cari açığın kapatılmasına katkı sağlıyor

2009’da YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde kurulan Yıldız Teknopark, yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir işbirliği merkezi olma vizyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

A+ A-

2009’da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde kurulan Yıldız Teknopark, sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda faaliyetlerine devam ediyor. 148 bin metrekarelik alanda hizmet veren teknopark, bugüne kadar 180 milyon dolarlık ihracata imza attı.
Yıldız Teknopark’ın çalışmalarına ilişkin bilgi veren Genel Müdür Prof. Dr. Mesut Güner, 2009 yılından bu yana gerçekleştirdikleri ihracat tutarının 180 milyon dolara yaklaştığının altını çizdi. Yıldız Teknopark’ın gelecek yıl 10’uncu yaşını kutlamaya hazırlandığını ifade eden Güner, “Kısa sürede büyük bir aşama kaydeden Türkiye’nin teknoloji üssü Yıldız Teknopark, Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi olmasının yanında, ülkemizin en büyük kuluçka merkezine de ev sahipliği yapıyor. Ar-Ge’nin öneminin çok daha iyi anlaşıldığı bir dönemdeyiz. Biz de bu doğrultuda daha büyük hedefler belirledik” diye konuştu.

“382 firma faaliyet gösteriyor”


Yıldız Teknopark’ta 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge personelinin görev yaptığına dikkat çeken Güner, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bugün 280’i Ar-Ge, 102’i kuluçka olmak üzere toplam 382 firmanın faaliyet gösterdiği teknoparkımızda kabul edilen proje sayısı 2 bin 900’e yaklaştı. Bu projelerden elde edilen gelir ise 2,5 milyar TL civarında. Katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlamak ve ülkemizin cari açığının kapatılması için çalışmalar yürütmek öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor.”

“TTO bir arayüz görevi üstleniyor”
Yıldız Teknopark bünyesinde yer alan Yıldız TTO’nun çalışmalarını da değerlendiren Prof. Dr. Mesut Güner, “Teknoloji transfer ofisimiz, akademisyenler ile sanayiciler arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir işbirlikleri sağlamayı temel amaç olarak benimsiyor. Yıldız TTO; üniversitemizdeki akademik bilginin, bilimin ve knowhow’ın sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması, ülkemiz ekonomisine olumlu katkılar sağlaması yolunda gerekli platformların oluşturulması için bir arayüz görevi üstleniyor. Ofisin faaliyetleri arasında öne çıkan bölümlerden biri de üniversite-sanayi işbirlikleri. Özel önem verdiğimiz başlıklar arasında bulunan bu konuda, bu güne dek Yıldız Teknopark’ta geliştirilen üniversite-sanayi işbirliği proje sayısı 300’ü aştı” dedi.

Yenilikçi bir fikre sahip tüm girişimcilere açık
Yenilikçi bir fikre sahip tüm girişimcilere açık olan Yıldız Teknopark, yılın belirli dönemlerinde düzenlediği çeşitli yarışmalarla girişimcilere; para ödülü, Yıldız Kuluçka’da yer alma fırsatı ve ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan Starcamp ofisinde hızlandırma programından yararlanma gibi birçok imkân da sunuyor.

Üretim desteği de sunuluyor
Fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyen Yıldız Teknopark firmalarının, YTÜ akademisyen ve öğrencilerinin projelerine Yıldız Prototip Atölyesi ilk üretim desteği de sunuyor. Atölyenin sahip olduğu gelişmiş üretim olanakları, girişimcilerin projelerini somutlaştırmalarına yardımcı oluyor. Bugüne kadar 74 projenin gerçekleştiği ve iki firmanın ticarileştiği atölyede, halen üzerinde çalışan proje sayısı ise 37. Yıldız Prototip Atölyesi’nde bugüne dek üretilenler arasında; F16 simülatöründen bel fıtığı tedavisinde kullanılan traksiyon cihazına, 3D yazıcıdan hidrolik preslerde silindir kısmını korumak için kullanılan körüğe ve Cat6 kablo sarma makinasına kadar birçok farklı ürün bulunuyor.

Bir icat fabrikası gibi çalışıyor
Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi olan Yıldız Kuluçka ise, ev sahipliği yaptığı 102 girişimle adeta bir icat fabrikası gibi çalışıyor. Yıldız Kuluçka’da bulunan girişimler, yararlanabildikleri ön kuluçka ve kuluçka programları ile şirketleşme yolunda hukuki, mali ve patent konularında ihtiyaçları olan bütün danışmanlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.