Yeni Q2A özel uygulama sürücüsü

Yeni Q2A özel uygulama sürücüsü yeni ürün ailesinde; sistem entegratörlerinin, OEM'lerin ve son kullanıcıların taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanan ilk ürün olma özelliğini taşıyor.

A+ A-

Omron

Omron, Q2A özel uygulama sürücüsü serisini piyasaya sundu. IM, SPM, IPM, DDPM ve SynRM gibi çok çeşitli motorları yönetebilme becerisine sahip olan seri, müşteri uygulamasına göre kolayca özelleştirilebiliyor. Yerden ve paradan tasarruf sağlayan, tasarımı birçok faydalı özellikle birleştiren söz konusu çözüm, OEM'ler ve son kullanıcılara yüksek performanslı ve kullanımı kolay bir sürücü sunuyor.
Yeni Q2A özel uygulama sürücüsü yeni ürün ailesinde; sistem entegratörlerinin, OEM'lerin ve son kullanıcıların taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanan ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Donanımın kapladığı alanı ve maliyeti en aza indirmenin yanı sıra, mühendislik ve devreye alma süresini azaltan sürücü, farklı motor tipleri için daha yüksek performans sağlıyor. Tasarım ve devreye almadan bakım ve üretime, aynı zamanda özel hassas ayarların uygulanmasına kadar tüm uygulama iş akışı optimize edilebiliyor.
Kullanılan alanı önceki çözüme göre yüzde 45'e kadar azaltan sürücü, elektronik bileşenleri toz veya neme karşı koruyan silikon kaplamalı PCB'lere sahip. Q2A, zorlu çevre koşullarında güvenilir kullanım sağlayan dayanıklı bir tasarım sunuyor.

Gelişmiş motor performansı
Voltaj vektör kontrolü gibi yöntemlerle çeşitli motor tiplerini açık ve kapalı çevrimlerde kontrol edebilen Q2A serisi, gelişmiş motor performansı sağlıyor. Diğer sürücü yöntemlerine göre daha yüksek verimlilik sağlayan voltaj vektör kontrolü, akım vektörü sürüşüne göre daha kolay ve daha hızlı şekilde kurulabilir. Bu yöntem ayrıca, Omron Sysmac sisteminin kullandığı EtherCat'in yanı sıra; EtherNet/IP, Profinet ve Powerlink tarafından kullanılan birçok Ethernet tabanlı haberleşme seçeneğine yönelik destek sağlayarak haberleşme esnekliği sunuyor. 5 adede kadar Q2A sürücünün tek bir haberleşme kartıyla kullanılabilmesi sayesinde, son derece ekonomik ağ entegrasyonu sağlanabiliyor. Yerleşik USB bağlantısı, Q2A sürücü serisinin harici güç kaynağına bağlama gereksinimi olmadan bilgisayardan programlanabilmesine olanak sağlayarak, devreye alma işlemini basit hale getiriyor.

Devreye alma işlemini daha basit hale getiriyor
Q2A sürücünün kullanışlı ve zaman tasarrufu sağlayan çeşitli özellikleri devreye alma işlemini daha basit hale getiriyor. Grafik geliştirme ortamı hızlı uygulama özelleştirme sağlarken; yerleşik sihirbaz fonksiyonu kurulum süresini azaltır ve parametrelerin yanlış ayarlanması riskini ortadan kaldırıyor. Ayarlar otomatik yedekleme fonksiyonuyla kaydedilip SD kartına kopyalanarak, ek sürücülere kolayca aktarılabiliyor.
Performans verilerini izleyen Q2A, fanlar gibi komponentlerin zamanında değiştirilmesini sağlayarak önleyici bakımı destekliyor. Olayın kesin saati ve kaç kez gerçekleştiği gibi bilgileri parametre verileriyle birlikte sağlayan ayrıntılı izlenebilirlik, hata analizine yardımcı oluyor. Veriler, izleme kaydı sağlamak üzere mikro SD kartına kaydedilebiliyor. Ayrıca, entegre güç kaynağı 400 V şebeke beslemesinin kesintiye uğradığı durumlarda bile kontrol sistemini aktif halde tutarak, tüm sorunların incelenebilmesine imkân tanıyor.
D1000 ve R1000 gibi rejeneratif güç üniteleriyle birlikte kullanılan Q2A sürücü serisi, enerjiyi aynı kurulumdaki diğer uygulamalar için yeniden kullanarak rejeneratif uygulamaları destekliyor.

Fuentes: “Yüksek performans sağlıyor”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Sürücü Ürün Pazarlama Müdürü Alberto Fuentes, şunları söylüyor: "Q2A inverterimiz, tüm uygulamalar için özelleştirilebilen basit bir programla-dağıt-kullan çözümünde yüksek performans ve esneklik sağlayarak kaliteyi ortaya çıkarıyor. Dahası; en yüksek üretim kalitesinin kapsamlı önlemlerle bir araya getirilmesi sayesinde Q2A, 10 yıl boyunca 7/24 arızasız çalışma ile iç rahatlığı sağlıyor."