Yeni NX1 serisi makina otomasyon kontrolörü

Omron, NX1 serisi ile birlikte kullanılabilen, kalite kontrolü güçlendirme ve esnek emniyet önlemleri gibi üretim yeniliği zorluklarının aşılmasına yardımcı olan NX-HAD4 yüksek hızlı analog giriş ünitesi ve NX-SL5 emniyet CPU ünitesi modellerini de piyasaya sundu.

A+ A-

Omron

Omron, verimliliği artırırken bilginin sağladığı olanaklardan faydalanma imkânı sunan yeni NX1 serisi makina otomasyon kontrolörünü piyasaya sundu. Şirket, NX1 serisi ile birlikte kullanılabilen, kalite kontrolü güçlendirme ve esnek emniyet önlemleri gibi üretim yeniliği zorluklarının aşılmasına yardımcı olan NX-HAD4 yüksek hızlı analog giriş ünitesi ve NX-SL5 emniyet CPU ünitesi modellerini de piyasaya sundu.
Üreticiler artık makina ve süreç durumunu görselleştirme, duruş süresini önlemek için kestirimci bakım ve verimliliği artırmak için diğer bilgi kullanım yaklaşımlarından faydalanma yönünde adımlar atıyorlar. Üretim tesisleri ve ana IT sistemleri arasında bilginin kolay ve emniyetli biçimde paylaşılması bir gereklilik olsa da, büyük miktarda verinin kontrolör tarafından yüksek hızla işlenmesi, kontrol döngüsünün uzamasına neden olur ve bu nedenle verimlilik artışına engel olabilir. Ayrıca, bir yandan yüksek hız ve hassaslık üretim tesislerindeki endüstriyel ağlarda mutlaka bulunması gereken unsurlardır. Diğer yandan, ana IT sistemleri bağlantılarının üstün güvenliğe sahip olması gerektiği de göz ardı edilemez. Bu durum, ağlar arasında bağlantı kurulmasının önünde önemli bir engel teşkil eder.

Senkronize veri toplamak üzere tasarlandı
Bu koşullar altında, makina kontrolü sağlarken aynı anda yüksek hızlı veri işleme görevlerini yerini getirmeyi başaran benzersiz çoklu çekirdek teknolojisinden faydalanan NX1 serisi; sensörler, servo motorlar ve kontrolöre monte edilen ünitelerden sabit döngü süresi içinde senkronize veri toplamak üzere tasarlandı. Bu kontrolör, toplanan verileri ana IT sistemine gönderirken kontrol performansını korumayı başarır. Üç endüstriyel Ethernet portunun (EtherNet/IP ve EtherCAT portları) yanı sıra, endüstriyel otomasyon ve bilgi teknolojisine yönelik IIoT için OPC UA sunucu arayüzü, 66 mm genişliğinde kompakt bir tasarımda yer alıyor. Bu bağlantı, IT olanaklarının üretim tesislerinde kullanılmasına ve ana IT sistemlerine kolay ve güvenli bağlantı yapılabilmesine imkân tanıyor. Veritabanı bağlantı modeli, üretim verilerini bir PC veya ara yazılım kullanmadan doğrudan depolayarak, tüm ürünlere yönelik gerçek zamanlı ve güvenilir izlenebilirlik sağlar ve kalite kontrolün geliştirilmesine yardımcı olur.

Esnek üretim ve emniyet hedeflerine ulaşılabilir
NX1 serisi ve NX-HAD4 yüksek hızlı analog giriş ünitesi kombinasyonu, önceden özel denetim makinalarının kullanılmasını gerektiren yüksek hızlı analog veri örnekleme görevlerinin üstesinden gelebilir. NX1 serisi, NX-SL5 emniyet CPU ünitesi ile birlikte, üretim hatları ve makinaların emniyet kontrolünü entegre hale getiriyor. Entegre emniyet ve modüler emniyet kontrol programları, hat yerleşiminde yapılacak değişikliklerde yeniden programlama gereksinimini ortadan kaldırıyor. Söz konusu ürün ile birlikte esnek üretim ve emniyet hedeflerine ulaşılabilir.