Yeni nesil EX500 fieldbus sistemi

Dünyanın önde gelen pnömatik uzmanı SMC, iki yeni EX500 merkezi olmayan Gateway fieldbus sisteminin piyasaya sürülmesiyle birlikte, müşterilerin kompleks otomasyonlu endüstriyel sistemlerin kontrolünü ele geçirmesine yardımcı oluyor.

A+ A-

SMC Turkey Otomasyon A.Ş.

Dünyanın önde gelen pnömatik uzmanı SMC, iki yeni EX500 merkezi olmayan Gateway fieldbus sisteminin piyasaya sürülmesiyle birlikte, müşterilerin kompleks otomasyonlu endüstriyel sistemlerin kontrolünü ele geçirmesine yardımcı oluyor.
En yeni modeller EX500-GEN2 ve EX500-GPN2, operatörlere her bir ana modül başına 128 giriş ve 128 çıkış noktası ve her biri 20 metreye kadar uzanan dört alt bağlantı ile inanılmaz esneklik sunuyor. Son derece esnek ve SMC'nin çok yönlü, çok amaçlı SY serisi de dâhil olmak üzere geniş bir yelpazede tüm valf serileri için uygundur. Buna ek olarak, çıkış bloklarını valflerin dışında kullanarak; röleler, ışıklar ve sesli çıkışlar gibi manifoldlar dışındaki çıkış aygıtlarını yönetme kapasitesine de sahipler. 16 adet giriş kapasitesine sahip olan giriş modüllerinin, M8 ve M12 olmak üzere seçenekleri bulunuyor.

En yaygın özellikler EX500 serisine eklendi
Piyasa ve market araştırmaları sonucunda en yaygın özellikler EX500 serisine eklendi. Bu yeni nesil fieldbus sistemleri, Ethernet/IP™ ve Profinet için en çok kullanılan protokollerden ikisi ile uyumlu olduğundan, Ethernet tabanlı ağlara entegrasyonu oldukça kolay bir hale getiriyor. Özellikle yüksek hızda çalışan uygulamalar için FSU (Fast Start Up) özelliği sayesinde, 0,5 saniye veya daha az bir zamanda tüm bağlantı kuruluyor ve kullanıma hazır hale getiriliyor.

Başsaka: “Müşterilerimizi destekliyoruz”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan SMC Türkiye Teknik Destek Mühendisi Eren Başsaka, şunları söylüyor: "Tesisler, operatörler ve otomasyon firmaları, karmaşık otomasyon sistemlerini destekleyen ve gerçekten esnek ve özelleştirilmiş bir çözüm sunarak süreci engellemeyen fieldbus çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar. Son nesil merkezi olmayan fieldbus modellerimiz, endüstriyel Ethernet ağları için uygun olmakla birlikte, her alt modül arasındaki kapasiteyi ve mesafeleri iki katına çıkararak bunu gerçekleştiriyor. Sonuç olarak, müşterilerimizi ve uygulamalarını destekliyor; ekipman, kurulum süreleri, alan ve bakım maliyetlerinden tasarruf etmelerine yardımcı oluyoruz.”

Uzaktan takip etme imkânı sağlar
Bir tak ve çalıştır çözümü sunan EX500-GEN2 ve EX500-GPN2, bağlı her bir öğenin otomatik olarak adres almasına olanak tanır. Ayrıca, bir web tarayıcısında uzaktan çalıştırma, teşhis ile izleme ve ayarlama için destek sağlayan entegre bir web sunucusu özelliği barındırır. Bu sayede, her nerede olunursa olunsun teşhisleri uzaktan takip etme imkânı sağlar. Haberleşme, kısa devre, açık devre vb. sensör arızalarını bağlı bulunduğu ağ üzerinden teşhis eder ve bu bilgileri yine aynı ağ üzerinden detaylı bir şekilde bilgi verir.
EX500-GEN2 ve EX500-GPN2 hakkında daha fazla bilgi için SMC'nin yeni ürün sayfası www.smcturkey.com.tr sitesinden ziyaret edilebilir.