Yeni i4 Scara robot serisi

Omron’un Automatica Fuarı’nda piyasaya süreceğini duyurduğu yeni Scara robot serisi; hızlı, tekrarlanabilir sonuçlar veren, kullanımı kolay ve birden fazla konfigürasyon ve uygulama için kullanılabilecek kadar esnek bir ürün olacak.

A+ A-

Omron

Omron, akıllı otomasyon ve robot teknolojileri alanında önde gelen bir fuar olan Automatica'da, şık tasarımlı ve gelişmiş performansa sahip yeni Scara robot serisini piyasaya süreceğini duyurdu. Adı ‘i4’ olan bu yeni nesil robot, kurulum sırasında alan tasarrufu sağlayacak ve mevcut üretim hatlarına daha kolay entegre edilebilecek. i4; hızlı, tekrarlanabilir sonuçlar veren, kullanımı kolay ve birden fazla konfigürasyon ve uygulama için kullanılabilecek kadar esnek bir ürün olacak.
Dünya genelindeki üreticiler, bir yandan iş gücü eksikliği sorunlarıyla baş etmeye çalışırken, diğer yandan da, çok çeşitli ama düşük hacimlerde üretim yapma ve kısalan ürün kullanım ömrü döngüleri gibi zorluklarla mücadele ediyorlar. Bu nedenle üretici şirketler, ürün ve üretim hattı düzeni değişimlerini hızla gerçekleştirebilecek şekilde esnekliklerini korumak zorundalar. Bu firmalar ayrıca, üretimdeki beklenmedik duruşlar ve en çok da birleştirme sürecinde kendilerinden beklenen yüksek doğruluk ve hız talepleri nedeniyle zorluk yaşıyorlar.
i4 serisi, işte bu zorluklara çözüm getirmek için EtherCAT üzerinden daha iyi haberleşme sağlıyor ve diğer otomasyon cihazlarıyla senkronize edilebiliyor. Böylece, yüksek hassasiyet ve zorlu üretim süreçleri gerektiren gelişmiş birleştirme, yerleştirme ve montaj süreçleri kolaylaşıyor, bunun yanında entegre görsel denetimle kalite garantileniyor. i4 ayrıca, çalışma verilerini görsel hale getiriyor ve dünyada bir ilk olarak önleyici bakım sağlayan dâhili sinyalleri ile kullanıcıların planlanmamış duruş süresini azaltmalarına imkân sağlayarak durum denetlemesi yapabiliyor. Yeni seri, ürün hattında seri özelleştirme taleplerini karşılamayı mümkün kılarken; insanlara daha geniş bir yelpazede ürün sunmak için müşterilerin düşük hacimlerde daha çok çeşitli ürünler üretmelerini sağlıyor.

Hızlı ve kolay kurulum
Kompakt kontrolör (iCS) şekillendirilmiş bir tabana tamamen entegre edilmiştir. Bu nedenle; kapladığı alanı en aza indirir, daha az kablolama gerektirir ve açıkta kablosu kalmaz. Dolayısıyla, i4'ün sorunsuz bir şekilde kurulmasını sağlar. i4 ayrıca, ekipman konfigüre edilirken kullanıcılara daha fazla esneklik sağlayacak şekilde doğrudan robot kontrolörüne ve koluna bağlanan dünyanın ilk EtherCAT modül tasarımına sahiptir. Seri, kullanıcıların robotları daha kolay programlamasını ve kullanmasını sağlayacak interaktif bir yazılımla çalışır.

Öngörülemeyen duruş sürelerine son
i4, sorun gidermeyi ve kestirimci bakımı kolaylaştırmak üzere tasarlanan, dâhili ekrana sahip dünyanın ilk Scara robotudur. i4, ışık halkası ve doğru zamanda yapılması gereken doğru işlemleri belirten tabana yerleşik ekranı ile planlanmamış duruş süresini azaltmak için kullanıcılarla iletişim kurar. Işık halkaları, robotun dünyada ilk kez kullanılan ışıklı ‘sağlık’ göstergesi olma işlevini taşımaktadır ve kullanıcılara ‘garanti güncellemesi gerekiyor’ gibi mesajlarla robotun mevcut durumu hakkında bilgi vermektedir. Yeni i4 ile fırsat kaybına neden olan manuel kontrol ve bakım planlarına artık ihtiyaç yoktur.

Yüksek hız ve hassasiyet 
Yeni i4’te, i4 robotlarıyla üretim hattındaki diğer ekipmanlar arasında kolay haberleşme sağlayan EtherCAT bağlantısı bulunmaktadır. Müşteriler i4'ü; kontrolör, görsel denetim sensörü, servo motoru gibi Omron cihazlarıyla senkronize ederek, gelişmiş hız ve doğruluk sunan en iyi üretim hattından faydalanmaktadır. Böylece, önceden mümkün olmayan karmaşık birleştirme işleri yapılabilmektedir.

Esneklik ihtiyacının karşılanması
Söz konusu seri, makina masraflarını ve genel makina performansını optimize ederek farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak ve daha esnek hat genişlemesini mümkün kılacak. Omron, 2019 ilkbaharında ilk üç modeli piyasaya sürecek. Bu üç model; i4-650, i4-750 ve i4-850 sırasıyla 650 mm, 750 mm ve 850 mm kol mesafesine sahip olacak. Modellerin 15 kg'a varan yük kapasitesi olacak ve böylece, öncekilerden üç kat daha fazla yük taşıyabilecekler. Müşteriler aynı zamanda her bir robot için iki farklı Z ekseni mesafesi seçeneğine de (210 mm ve 410 mm) sahip olabilecekler.