Yeni hibrit çoklu görev makinaları

Variaxis j-600/5X AM, üreticilerin tek bir kurulumda yüksek hassaslıkta parçalar üretmek için makinanın aktif özelliklerini kullanmadan, önce hızlı ve kolay bir şekilde parça unsurları oluşturmalarını sağlıyor.

A+ A-

Yamazaki Mazak

Hem eklemeli, hem de talaşlı üretim işlemleri yapabilen yeni Variaxis j-600/5X AM, Yamazaki Mazak'ın hibrit çoklu görev makinaları takımının en yeni üyesi olarak piyasaya sürüldü. Variaxis j-600/5X AM, üreticilerin tek bir kurulumda yüksek hassaslıkta parçalar üretmek için makinanın aktif özelliklerini kullanmadan, önce hızlı ve kolay bir şekilde parça unsurları oluşturmalarını sağlıyor.
Hibrit işleme; toplam işleme proses süresinde önemli ölçüde azalma, daha az atık malzeme ve dövme ve döküm gibi malzeme hazırlama için daha az zaman harcama dâhil olmak üzere birçok avantaja sahiptir. Ayrıca Mazak eklemeli imalat teknolojisinin en büyük avantajlarından biri, bir alt katmana (malzeme) farklı malzeme ekleme yeteneğidir. Bu, takım tezgahı kullanıcılarına; orijinal bir bileşen üzerine farklı malzeme kaplama veya ekleme yoluyla daha önceden mümkün olmayan bileşenleri üretme fırsatı sunuyor. Sonuçta; üretim süresinde önemli bir kısalma ve üretim süreci için gerekli makina ve operatör sayısında azalma ile yüksek değerli bileşenler üzerinde onarım tipi işlemleri gerçekleştirmek amacıyla daha yüksek potansiyel elde ediliyor.

Malzemeyi hızlı bir şekilde eklemek
Variaxis j-600/5X AM, yüksek hızlı eklemeli üretim sağlamak için 5 eksenli dikey işleme merkezinde bir Wire-Arc AM (tel ergitme eklemeli üretim) başlığı kullanıyor. Wire-Arc AM işleme başlığı (torç), malzemeyi katman katman biriktirmek ve nete yakın şekil 3B formları oluşturmak için makinanın iş mili ünitesine monte edilmiştir. Sistem, metal toz yerine tel kullanımı nedeniyle malzemeyi hızlı bir şekilde ekleyebilmektedir.
Makina 12.000 dev/dak ana iş mili ve geniş B ekseni dönüş açısı sayesinde yüksek doğruluk ve üretkenlik kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda, her iki döner eksende helisel masuralı kam dişli ve tüm lineer eksenlerde masuralı kızaklar kullanılarak oldukça dayanıklı ve hassassiyet sağlayan bir yapıyla donatılmıştır.

Kolayca programlanabilir
Dünyanın en hızlı CNC'si olan SmoothX ile donatılan Variaxis, hem makina, hem de kaynak otomasyonu için kolayca programlanabilir. j-600/5X AM; gemi pervanesi parçalarının, kalıpların, basınçlı preslerin ve petrol sondaj bileşenlerinin üretimi ve onarımı dâhil olmak üzere çok çeşitli işleme uygulamaları için uygundur.
Üretim sektöründe giderek artan Endüstri 4.0 uygulaması kapsamında optimize edilmiş birlikte çalışabilirlik için tüm Mazak eklemeli İmalat makinaları, müşterinin mevcut veya gelecekteki üretim sistemlerine kolayca entegre edilebilir. SmoothX CNC üzerinde çalışan Mazak'ın eklemeli imalat portföyü, gerçek zamanlı üretim izleme ve analiz sağlayarak; daha kısa sürede daha kısa teslimat süreleri, daha kısa süreç içi envanter ve daha düşük dolaylı iş giderleri sunuyor.