Yeni Flex 5000 I/O platformu

Yeni Allen-Bradley Flex 5000 I/O platformunun daha yüksek hızdaki bağlantısallığı ve artırılmış bant genişliği, kontrolöre çok daha fazla veri geri besleme sağlıyor.

A+ A-

Rockwell Automation

Rockwell Automation’ın sunduğu yeni Allen-Bradley Flex 5000 I/O platformu, endüstriyel kontrol sistemlerini daha akıllı, daha verimli ve daha esnek hale getiriyor. Platformun daha yüksek hızdaki bağlantısallığı ve artırılmış bant genişliği, kontrolöre çok daha fazla veri geri besleme sağlıyor. Bu da, Connected Enterprise kontrol sistemlerini geleceğe hazır hale getiriyor. Platform, Device Level Ring’i (DLR), doğrusal ve yıldız topolojileri destekleyen 1 Gigabit mimari üzerine inşa edilmiştir. Gelecekte sunulacak yeni versiyon, daha karmaşık bir ağ topolojisini desteklemesi için Parallel Redundancy Protocol’ünü de (PRP) destekleyecek.

Mühendislik süresi kısalıyor
Hem OEM’ler, hem de proses operasyonları yeni Flex 5000 I/O modüllerini verimlerini artırmak için kullanabilirler. Daha basit kablolama ve tasarım sayesinde mühendislik süresi kısalıyor. Kurulum; dikey ve yatay montaj, bakır ve fiber medya seçeneklerini bulunduran esnek bir mimari sayesinde kolaylaşıyor. Kurulum için gerekli donanım gereksinimleri azalıyor; çünkü modüller en ekstrem ortamlarda (kutup soğuklarındaki petrol sahalarından aşırı sıcak madenlere; -40 dereceden +70 dereceye) çalışabilecek şekilde tasarlanıyor.
Üretim sırasında modüller ayrıca maliyetli ve plansız arıza sürelerini de azaltıyor; özellikle de kesintisiz proses-kontrol uygulamalarında arıza süreleri kısalabiliyor.
Enerji altında çıkarma ve takma (RIUP) sayesinde, teknisyenler mevcut I/O modüllerini değiştirebiliyorlar. Online değişiklik yapma yetkinliği sayesinde ise, yeni I/O modüllerinin konfigürasyonunu yapabiliyor (ve bunların hepsi sistem çalışmaya devam ederken yapılabiliyor). Ayrıca; alarm, modül ve kanal seviyesinde teşhis konfigürasyonları gibi esneklikler bakım verimini artırmayı sağlıyor.

Sreedharan: “Başarısı her gün daha da artıyor”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rockwell Automation Flex I/O Platformu Ürün Müdürü Rosh Chathoth Sreedharan, şunları söyledi: “Çok popüler Flex I/O platformumuzun başarısı her gün daha da artıyor ve platformu uzun vadede kullanan kullanıcılar, bu esneklik ve güvenilirliğin ürünün imzası olacağını görecekler.”
Flex 5000 I/O platformunun gelecek versiyonlarında geniş bir yelpazede emniyet modülleri de olacak. Kullanıcılar; SIL 3, PLe ve Cat 4’e varan TÜV sertifikalı modüllerle kendi güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.
Flex 5000 I/O ailesi, şirketlerin varlıklarını ve markalarını korumaya yardımcı olmak için tasarlandı. Platform; endüstriyel sistemlerin ve kurum sistemlerinin açık, standart ve IT dostu Ethernet ağı kullanırken güvenli bir şekilde bütünleşmesine olanak sağlıyor. Bu da; aygıt yazılımı şifreleme, doğum sertifikası ve güvenli boot işlevi sayesinde derinlemesine bir güvenlik strateji kullanılmasının sonucunda mümkün oluyor