Yeni alüminyum düz yüzeyli kaplinler

Yeni Eaton alüminyum düz yüzeyli kaplin, daha uzun bir ortalama ömür ve toplam sahip olma maliyetinde azalma sunulmasını sağlıyor.

A+ A-

Eaton

Güç yönetimi şirketi Eaton, araçlarının, makinalarının veya ekipmanlarının elektriksel sistemlerinde sıvı soğutma kullanan tüm üreticiler için tasarlanan yeni alüminyum düz yüzeyli kaplinler serisini piyasaya çıkardı. Yeni Eaton alüminyum düz yüzeyli kaplin, daha uzun bir ortalama ömür ve toplam sahip olma maliyetinde azalma sunulmasını sağlıyor. Bu hızlı çıkarılan kaplin inovasyonundan en çok faydalanacak olan pazarlar; makina araçları, taşımacılık, yenilenebilir enerji ve elektriksel/elektronik uygulamalar.

Kuenstel: “Sistem kapanmalarına neden olabilir”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan EMEA, Eaton Hidrolik Bağlantılar Ürün Müdürü Christian Kuenstel, “Bu uygulamalarda yaşanan sızdırma ve dökülmeler; en basit şekilde müşteriler için kabul edilemez senaryo olan teknik hatalara, sistem kapanmalarına ve zor temizleme işlerine sebep olabilir. Uygulama arıza sürelerinin muhtemel sebeplerinden biri plastik kaplinlerin bozulmasıdır” diye konuştu.
Bugün giderek daha fazla üretici sıvı soğutma kullanıyor; çünkü sıvı, ısıyı havadan daha iyi transfer ediyor. Böylece, sistem parçalarının güvenli ve verimli çalışmasını garanti ediyor. Her ne kadar plastik kaplinler bu uygulamada önemli bir tercih olsa da, güvenilirlik ve uzun ömürlülük açısından birkaç dezavantaja sahipler. Eaton’ın alüminyum düz yüzeyli kaplini, üreticilerin bakımları azaltmasına ve çalışma süresini artırmasına yardımcı olan uygulanabilir bir alternatif sunuyor.

Yüzde 62’ye kadar daha fazla akış sunuyor
Genellikle sıvı soğutma işletimleri, yaklaşık 25 bar civarındaki düşük basınçlara sahiptir. Ancak, akışın korunması önemlidir. Kısıtlayıcı akışa sahip bir kaplin, sıvının ısınmasına yol açarak soğutma verimliliğinin azalmasına sebep olabilir. Eaton’ın alüminyum düz yüzeyli kaplinleri, gelişmiş akış karakteristikleri ve ISO 16028 standartlarındaki gerekliliklerden ortalama olarak yüzde 29 ilâ 62 oranında daha fazla akış sunuyor. Bu, müşteriler için daha az basınç düşüşü ve dolayısıyla daha yüksek soğutma verimliliği anlamına gelir. Aynı zamanda, bu uygulamalarda kullanılan geleneksel kaplinlerin titreşim ve ısı bulunan ortamlarda teknik sorunlar ortaya çıkarma eğilimi bulunuyor. Esas itibariyle bu çalışma koşullarında bağlantı kopabilir. Eaton’ın alüminyum düz yüzeyli kaplinleri; bu unsurları azaltmak, bağlantıları güvenli hale getirmek, titreşim ve ısı bulunan çalışma ortamlarında 25 bar’lık çalışma basıncı için minimum dört güvenlik katsayısı sunmak üzere tasarlandı.

Korozyona dirençli bir çözüm sunuyor
Alüminyumdan üretilen kaplin, müşterilere hafif ve korozyona dirençli bir çözüm sunuyor. Dahası; kaplin çevresel etkilenmeye, basınca ve mekanik strese karşı iyi bir dirence sahip ve bakımların azalmasını ve daha güvenli çalışmayı sağlıyor. Ek olarak; alüminyum düz yüzeyli kaplinler, elektriksel uygulamalar için dökülmeme işlevselliğine (sıvı kaybı olmaksızın kuru bozulma) sahiptir. Tren yolu uygulamaları için EN 61373 standardı uyarınca titreşim direnci test edilen geliştirilmiş bir versiyona sahip seçenekleri bulunuyor.