Tarhan: “Yatırımlarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz”

Çerkezköy ve Çorlu’daki iki fabrikasında Türkiye’deki üretim faaliyetlerini yürüten 3M, her iki fabrikada da yakın zamanda tamamlanmış ve hâlihazırda üzerinde çalışılan farklı yatırım projelerine devam ediyor.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

Türkiye’de, Çerkezköy ve Çorlu’da bulunan iki fabrikasında üretim gerçekleştiren 3M, söz konusu tesislerde; otomotiv sektörü için geliştirilmiş uygulama filmleri ve akustik izolasyon ürünleri, bebek bezi bantları, Scotch Brite temizlik ürünleri, otomotiv satış sonrası profesyonel pasta cila ürünleri, kişisel koruyucu iş güvenliği ürünleri, zımpara ve diş sağlığı ürünleri imal ediyor. Türkiye’deki yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdüren şirketin yeni yatırımları hakkında okuyucularımızı bilgilendirmek için 3M Türkiye Üretim Müdürü Hakkı Tarhan ile geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Farklı yatırım projelerimiz mevcut”
3M’in, Türkiye’de Çerkezköy ve Çorlu lokasyonlarında iki fabrikasının bulunduğunu aktaran Hakkı Tarhan, “Her iki fabrikada da yakın zamanda tamamlanmış ve hâlihazırda üzerinde çalıştığımız farklı yatırım projelerimiz mevcut. Bu projeleri; yeni hat yatırımları, kapasite artırım ve proses geliştirme yatırımları ve yeni ürün devreye alma yatırımları olarak üç ana başlık altında özetleyebiliriz. Yeni hat yatırımlarını; kurulacak hatlar ile yeni ürün gruplarının üretimine başlayacağımız projeler olarak tanımlayabiliriz. Bu şekilde takip ettiğimiz iki ana yatırımımız mevcut. Bunlardan ilki, Çerkezköy fabrikamız bünyesinde yer alan otomotiv bölümünde yakın zamanda devreye aldığımız Thinsulate üretim operasyonumuz. Söz konusu yatırım kapsamında, yoğunlukla otomotiv endüstrisinde kullanılan akustik ve termal yalıtım malzemelerinin üretimine başladık. Bu kapsamdaki ikinci önemli yatırımımız ise, 3M’in pazar lideri olduğu iş güvenliği ürün gamında önemli bir yer tutan VFlex toz maskesi üretimimiz olacak” diye konuştu.

“Proses geliştirme projelerine önem veriyoruz”
Yatırım projeleri arasında önemli yer tutan diğer bir başlığın ise, kapasite artırım ve proses geliştirme projeleri olduğunu aktaran Tarhan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu projelerimizde, adından da anlaşılabileceği gibi mevcutta kurulu olan proseslerimizin kapasitelerinde ve kabiliyetlerinde, Endüstri 4.0 ve DT (Disruptive Technology-üretimde çığır açan teknolojiler) gibi 3M tarafından yoğun şekilde desteklenen yaklaşımlar kullanarak iyileştirmeler yapıyoruz. Scotch Brite üretim hatlarında gerçekleştirdiğimiz hat otomasyonu projemiz, bu tip yatırımlarımıza örnek olarak vermek istediklerim arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de kurulan ilk üretim bölümü olma özelliğini taşıyan ve operasyonlarına yaklaşık 27 yıldır devam eden bölümümüzde kullanmakta olduğumuz hatlarımızı, tasarımını yukarıda değinmiş olduğum Endüstri 4.0 ve DT prensiplerini kullanarak oluşturduğumuz ve 3M bünyesinde tüm dünyada ilk defa kurulan bir hat ile yeniledik. Bu kapsamında Scotch Brite bölümünün yanı sıra, otomotiv ve otomotiv satış sonrası bölümlerinde de onaylanmış ve uygulamaları devam eden proses kabiliyetlerimizi artıran ve artan talepleri karşılamak adına kapasitemizi artırıcı yeni ekipmanlar kurduğumuz yatırım projelerimiz mevcut.”“Farklı ürünleri üretmeyi amaçlıyoruz”
Yeni ürün devreye alma projelerinde mevcutta kurulu hatlarında geliştirmeler yaparak, 3M ürün gamında yer alan farklı ürünleri üretmeyi amaçladıklarını da aktaran Tarhan, “Bunlara örnek olarak; Çorlu fabrikamızdaki otomotiv satış sonrası bölümümüzde 3M’de ilk kez olmak üzere 3M’in globalde yeni satın almış olduğu, otomotiv satış sonrası pazarında önemli yer tutan Meguiars markalı ürün gamını üretmeye başladık. Yine otomotiv satış sonrası bölümümüzde, Ar-Ge ekiplerimizin geliştirdiği yeni nesil eskisinden yüzde 25 daha kısa zamanda performans veren premium pasta ürünlerini üretmeye başladık. Bu ve bunun gibi projelere sadece otomotiv satış sonrası bölümümüzde değil, neredeyse her bölümümüzde büyük önem veriyoruz. Tam da bu kapsamda, otomotiv bölümünde gelecek için büyük önem taşıyan elektrikli araç pazarı için üretim yapmaya başladık ve şu an üzerinde çalışmakta olduğumuz projeler ile çok hızlı şekilde buradaki operasyonu büyüteceğiz. Yine otomotiv bölümünde, akrilik sünger bandı ürünleri ile zımpara bölümünde farklı ürünlerin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika hacimleri için 2019 yılı bitmeden üretime geçmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Yatırımların toplam bedeli 30 milyon TL”
Söz konusu yatırımların tamamının 2019’da start almış ya da tamamlanmış projeler olduğunu kaydeden Hakkı Tarhan, henüz tamamlanmamış projelerin tamamının da bu yılın sonuna kadar devreye alınacağını açıkladı. Yatırımların toplam bedelinin 30 milyon TL civarında olduğunun bilgisini veren Tarhan, şöyle devam etti: “Yeni devreye alınan projelerin ilk senesinde ortalama kapasite kullanım oranının belli bir miktarın üzerinde olması risk yaratabilir; mâlum her yeni proses yeni bir öğrenme eğrisi ile beraber geliyor. Bu bağlamda, kapasite kullanım oranının yüzde 60’ın üzerine çıkmasını beklemiyoruz. Endüstri 4.0 ile birlikte yapılan yatırımlarda, otomasyon oranları arttığı için büyüme ile istihdam aynı oranda olmuyor. Buna rağmen, yine de 20 kişilik yeni istihdam sağlamayı planlıyoruz.”

“EMEA bölgesinin coğrafi merkezi konumundayız”
3M Türkiye olarak, içinde bulundukları EMEA (Avrupa-Orta Doğu-Afrika) bölgesinin coğrafi merkezi konumunda olduklarını dile getiren Tarhan, ürettikleri ürünlerin yüzde 85’ini ağırlıklı olarak Batı Avrupa olmak üzere ihraç ettiklerini bildirdi. Tarhan, yeni devreye alacakları ürünlerin belli oranla lokal pazara yönelik olmakla birlikte temelde ihracat odaklı olacağını da aktardı.“Müşteri odaklı bir şirketiz”
Söz konusu yatırımlar için 3M Grubu’nun Türkiye’yi tercih etme nedenlerini sorduğumuz Hakkı Tarhan, konu hakkındaki görüşlerini şöyle açıkladı: “Ülkemizin tercih edilmesinde düşük maliyet önemli bir sebep. Fakat, yatırım kararlarında kritik tek parametre bu değil; özellikle içine girdiğimiz bu yeni dönemde. Otomasyon ve dijitalleşme ile insan kaynağına bağımlılık giderek azalıyor. Bugün Avrupa’ya göre halen çok ucuz olmakla birlikte, maliyet farkları önümüzdeki 5-10 yıllık periyotta önemli oranda azalacak. Çünkü, operasyonlar çok hızlı bir şekilde otomatize oluyor. Maliyetlerin çok ayrıştırıcı bir faktör olmayacağı bu yeni dönemde, müşteriye sunulan ek değerler daha fazla öne çıkıyor. 3M Türkiye olarak müşterilerimizi operasyonumuzun merkezine koyuyoruz; gösterdiğimiz müşteri odaklılık, servis hizmet kalitesi, hız ve esneklik, sorun çözme becerisi ve sürekli gelişme kültürü, sanırım bahsi geçen yatırımları Türkiye’ye çekmemizde önemli faktörler oldu.”

“İki lokasyonda üretim yapıyoruz”
Çerkezköy ve Çorlu olmak üzere iki ayrı lokasyonda üretim yaptıklarını hatırlatan Tarhan, “Söz konusu tesislerde; otomotiv sektörü için geliştirilmiş uygulama filmleri ve akustik izolasyon ürünleri, bebek bezi bantları, Scotch Brite temizlik ürünleri, otomotiv satış sonrası profesyonel pasta cila ürünleri, kişisel koruyucu iş güvenliği ürünleri, zımpara ve diş sağlığı ürünleri üretiyoruz. Toplam personel sayımız şu an 300’ün üzerinde. Üretim kapasitesi olarak da, ortalama olarak yüzde 70 doluluk ile çalışıyoruz” şeklinde konuştu.“3M, bir dönüşüm projesi yürütüyor”
Firmalarının Endüstri 4.0 konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Hakkı Tarhan, “3M küresel olarak, ‘Business Transformation’ isimli bir dönüşüm projesi yürütüyor. Çorlu fabrikamız bu kapsamda 2015 yılında ilk devreye alınanlardan biri ve geçtiğimiz yıl Çerkezköy fabrikamızda da benzer şekilde iş yapış şekli standartlaştırma ve dijitalleştirme sürecini başarıyla tamamladık. Bu yeni sistemle beraber, fabrikaların performanslarını ve üretim süreçlerini dijital ortamda anlık olarak takip edebiliyoruz. Aynı zamanda, 3M’in diğer fabrikalarıyla ve tedarikçileriyle de daha entegre hale geldik. Raporlar ve metrikler dijitalleşti ve standartlaştı. Biz de, bunları fabrikamızda görselleştirmek ve kullanmak için alt yapı oluşturmaya başladık. Bazı bölümlerimizde iç ekibimiz tarafından bulunan düşük maliyetli dijital interaktif ekranlar kullanıma alındı. Yine bazı bölümlerimizde geçtiğimiz yıllarda MES sistemleri kuruldu ve anlık üretim takibi yapılmaya başlandı. Bu yıl ve sonraki seneler içerisinde çeşitli otomasyon, endüstriyel ve iş birlikçi robotik, yapay görme projeleri önceliklendirildi. Dijital dönüşümümüz devam edecek ve bu alanda yatırımlarımız sürecek. 3M, bütün lokasyonlarında yeni teknolojileri takip ediyor. Bu alanda yatırımlarını belirlemek ve önceliklendirmek için oluşturulan ekiplerle birlikte, aktif çalışmak üzere bu konuyla görevlendirilmiş bir de çalışanımız bulunuyor” diye konuştu.