Yale, Quick Lift ile distribütörlük anlaşması imzaladı

140 yılı aşkın bir deneyime sahip olan dünyanın önde gelen forklift ve istif makinaları üreticilerinden Yale, Quick Lift firması ile imzaladığı yeni distribütörlük anlaşmasıyla robotik ürünlerini Türkiye’ye taşıyacak.

A+ A-

140 yılı aşkın deneyimle forklift ve istif makinaları üreten Yale, Türkiye’de TSM Global’in iştiraki Quick Lift ile distribütörlük anlaşması imzaladı.
Quick Lift’in Yale’in forklift ve depo içi ekipmanlarının satış, kiralama ve satış sonrası hizmetlerinden sorumlu olacağını söyleyen Hyster-Yale Grup EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Harry Sands, “Bu iş birliği sayesinde, Türkiye’nin tüm bölgelerinde yaygın ve etkin satış ve satış sonrası hizmetler sunabileceğiz. Lojistik üssü olarak gördüğümüz Türkiye’deki potansiyeli gördüğümüz için buraya yatırım yaptık. Çok önemli bir pazar olan Türkiye’de Quick Lift ile önemli bir yol kat edeceğiz” diye konuştu.

Sönmezer: “2019’u fırsat yılı olarak görüyoruz”
2014’ten beri Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan’da satış ve satış sonrası hizmetler alanında faaliyet gösterdiklerini kaydeden TSM Global CEO’su Taner Sönmezer ise, şöyle konuştu: “Türkiye forklift pazarı normal dönemlerde yılda 10 bin adet ortalamasına sahiptir; ancak bu sene maksimum 6 bin civarında bir pazar büyüklüğü söz konusu olacak. Biz 2019’u fırsat yılı olarak görüyoruz; pazarın önü açılıyor, bu yıl beklenenden iyi durumdayız. Pazarda yükselen ivme 2020 yılının mart ayından sonra katlanarak artacak. İngiltere ve Fransa’da her 600-2 bin kişiye 1 forklift düşerken, ülkemizde her 8 bin kişiye 1 forklift düşüyor. Türkiye de kısa zamanda bu seviyeye çıkacaktır.”
İngiltere ve Fransa’da pazarın yıllık yaklaşık 80-100 bin adet olduğunu aktaran Sönmezer, “Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu düşünürsek, liman ülkesi olmamız ve kıtalar arası köprü görevi görmemiz açısından potansiyelimiz oldukça yüksek. Pazar büyüklüğünün önümüzdeki 5 yıl içinde 30 bin adede çıkmasını öngörüyoruz. TSM Global iştiraki olan Quick Lift firması da, Yale iş birliği ile gelişen bu pazarın lideri olacak” dedi.“İstihdama katkı sağlayacağız”
Yale ve Quick Lift arasındaki iş birliği ile özellikle lojistik, otomotiv, perakende, içecek, gıda, ambalaj, beyaz eşya ve elektronik sektörlerini hedeflediklerini açıklayan Sönmezer, yatırımları artırmayı planladıklarını bildirdi. Türkiye’nin tüm sanayi şehirlerine yatırım yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Sönmezer, bünyelerine 10-12 yeni bölge ve bayi ağı ekleyeceklerini açıkladı. Yeni yapılanmalarda satış, servis, yedek parça, kiralama ve eğitim akademileri kurduklarını da bildiren Sönmezer, “3 sene içerisinde Quick Lift ve tüm bayi ağı olmak üzere 500 kişilik yeni istihdam oluşturarak, ülkemiz ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağız” dedi.

“Her yıl 40 milyon Euro’yu Ar-Ge’ye yatırıyor”
Her yıl 40 milyon Euro’luk Ar-Ge yatırımı yapan Yale Grup’un 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı robotik ürünlerinin Türkiye pazarına gireceğini söyleyen Sönmezer, Yale robotik ürün gamının farklılaşma noktasının navigasyon teknolojisinde yattığını vurguladı. Sönmezer, şunları anlattı: “Bu teknoloji sayesinde Yale robotik ürünleri özel bir alt yapı yatırımına ihtiyaç duymuyor. Söz konusu çözüm, tek bir makinadan büyük bir filoya kadar sunulabiliyor. Yakıt yerine batarya ile çalışan forklift teknolojisi de maliyetleri oldukça düşürüyor.”
Yale’in Avrupa’daki geniş dağıtım ağı sayesinde gerek makina teslimatlarını, gerekse ihtiyaç halindeki yedek parça teminlerini çok hızlı gerçekleştirebildiklerini belirten Sönmezer, “Quick Lift’in geniş bayi ve servis ağı ile 24 saat içinde Türkiye’nin her noktasına erişebiliyoruz. Özellikle yedek parça taleplerinin yaklaşık yüzde 90’ını raftan karşılayabiliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.