Yaldırgan Kalıp, otomasyon yatırımı yapacak

Üretiminin yüzde 60'lık kısmını ihraç eden ve İSO 9001:2008 kalite standartlarına göre imalat yapan Yaldırgan Kalıp, üretim alanındaki otomasyon, yazılım ve donanım sistemlerini yenileyecek.

A+ A-

Mevcut ürünlerini gerek çeşitlilik, gerekse maliyet anlamında iyileştirerek daha geniş pazarlara ulaşmayı hedefleyen Yaldırgan Kalıp, üretim alanındaki otomasyon, yazılım ve donanım sistemlerini yenilemeyi planlıyor.
Bu yıl içerisinde üretimlerini daha kusursuz ve hızlı hale getirebilmek için çeşitli otomasyon sistemleri için yatırım yapacaklarını söyleyen Yaldırgan Kalıp ve Makina San. Tic. Ltd. Şti. Fabrika Müdürü Mehmet Yaldırgan, “Kalıp üretiminin yanı sıra; büro ve bahçe mobilyaları, metal avadanlık kutuları, iç ve dış mekan masa ve sandalye grupları üretimi de yapıyoruz. Aynı zamanda, spor tesisleri için tribün koltukları, teleskopik tribün ve tribün bariyerleri de imal ediyoruz” dedi.

“30 yıldır kalıp sektörüne hizmet sunuyoruz”
Ana faaliyet alanlarının kalıp olduğunu söyleyen Yaldırgan, üretimlerini kendilerini geliştirerek sürdürdüklerini söyledi. 30 yıldır kalıp sektörüne hizmet sunduklarını anlatan Yaldırgan, şöyle konuştu: “Çeşitli ürün gruplarımızla, yılda 5 bin tonun üzerinde üretim kapasitemiz mevcut. Tezgah parkımızı, sürekli gelişen teknoloji ve gereksinimlere göre yeniliyoruz. Kalıphane bölümümüzde; dört adet CNC işleme merkezi, üç adet CNC tel erozyon, bir adet CNC dalma erozyon, dokuz adet konvansiyonel freeze tezgahı ve iki adet taşlama makinamız bulunuyor. Metal imalat bölümümüzde ise; 30 tondan 300 tona kadar eksantrik ve hidrolik proseslerimiz, her türlü metal kaynak ve birleştirme ekipmanlarımız, elektrostatik toz boya ve galvaniz kaplama tesisimizle hizmet veriyoruz. Bu yıl içerisinde üretimimizi daha kusursuz ve hızlı hale getirebilmek için çeşitli otomasyon sistemleri için yatırımlarda bulunmak istiyoruz. Ayrıca, sürekli artan imalat kalemlerimizdeki iş akışlarını hatasız yapabilmek adına yazılım ve donanım sistemlerimizi yenileyeceğiz. Dünya çapında tanınan bir marka olmayı ve ülkemize katma değeri yüksek ürünler kazandırmayı istiyoruz.”

“Bayilik sistemi oluşturmayı düşünüyoruz”
Üretimlerinin yüzde 60'lık kısmını ihraç ettiklerini dile getiren Yaldırgan, gerek Ar-Ge alanında, gerekse imalat alanında çok sayıda firmanın ana tedarikçisi olduklarını vurguladı. Tüm üretimlerini İSO 9001:2008 kalite standartlarına uygun olarak yaptıklarının altını çizen Yaldırgan, “Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde, 16 bin metrekaresi açık, 10 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 26 bin metrekarelik bir alanda üretim yapıyoruz. Mavi ve beyaz yakalı 70 personel ile faaliyet gösteriyoruz. İlerleyen yıllarda bayilik sistemi oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Yeni ürünler için çalışmalarımız sürüyor”
Ar-Ge birimlerinde 15 mühendis ve teknisyenle çalıştıklarını söyleyen Yaldırgan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Müşteri taleplerine göre, ürün tasarımından başlayıp; prototip imalatı, kalıplama ve kalıp imalatı akâbinde nihâi ürün imalatını da tamamlayıp, müşterilerimize kalıplarını eksiksiz ve hatasız teslim ediyoruz. Talep edilmesi halinde, istenilen adette de üretim yapıyoruz. Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından verilen ve gerek bizim için, gerekse müşterilerimiz için büyük avantajlar sağlayan 'Ar-Ge ve Tasarım Merkezi’ belgesi için başvuru çalışmalarımız devam ediyor. Bu belgeyi en kısa zamanda almayı umut ediyoruz. 2017’de, bahçe mobilyaları olarak yaklaşık 28 çeşit ürün imal etmeyi planlıyoruz. Ürünlerimizin tasarım ve prototip aşamaları gerçekleşti ve bu ürünler önümüzdeki fuarlarda yerini alacak.”