XC300 modüler PLC

Yeni XC300 modüler PLC, makina ve sistem üreticilerinin aerodinamik ve modern otomasyon konseptlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor.

A+ A-

Eaton

Eaton’ın yeni XC300 modüler PLC’si (özellikle XN300 I/O sistemi ve XV300 dokunmatik panel ile birlikte kombine edildiğinde), makina ve sistem üreticilerinin aerodinamik ve modern otomasyon konseptlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor. Yüksek performansa ve mükemmel haberleşme özelliklerine sahip olan modüler kontrolörün hızlı çevrim süreleri, makina için daha yüksek üretkenlik oranı sağlıyor. Çeşitli arayüzleri sayesinde kontrolör, geniş çapta bir uygulama yelpazesi için evrensel ve esnek bir veri düğüm noktası olarak oldukça uygun. Entegre bir OPC sunucu, M2M (makinadan makinaya) iletişiminde standartlaştırılmış veri transferine izin veriyor. Böylece, otomasyon mimarisinde kesintisiz bir entegrasyona olanak sağlarken, Endüstri 4.0’a doğru basit bir yol da oluşturuyor.
Linux tabanlı sistem, Codesys 3 kullanarak programlanmış ve CANopen, easyNet ve Modbus RTU’dan EtherCAT, Modbus TCP, Ethernet/ IP yoluyla OPC/Scada’ya yaygın olarak kullanılan pek çok arayüzü ve alan veriyolu protokolünü destekliyor. Modüler makinalar, ağa bağlı tesisler ve üretim konseptlerinde XC300, yüksek esnekliği sayesinde avantajlarını gösteriyor. Kontrolör, farklı ağ adreslerine dayanan üç farklı Ethernet ağının çalışmasına izin veriyor. Örneğin; bağımsız ağlar, mobil, M2M ve Scada iletişimi için ayarlanabilir. Bu şekilde, güvenlik ve performans açısından ağla en uygun şekilde eşleşir.

Kendi beslemesini sağlıyor
Kontrolör ayrıca dört I/O kanalı üzerinden kendi beslemesini sağlıyor. Entegre web sunucuları, akıllı telefon ve tablet cihazlarının ekranları için HTML5 özelliği ile Codesys 3 görüntülemesini ve cihaz yönetimini destekliyor. Kurulu programlar ve kütüphaneler tüm XC ve XV cihazları için destek sağlıyor. Böylece, yeniden geliştirme süresi ve maliyetinden tasarruf ediliyor. Bu kurulu programlar ve kütüphaneler, mikro SD kartı veya bir USB bellek kullanılarak seri üretim için diğer cihazlar üzerine hızlı ve kolay bir şekilde kopyalanabiliyor. Eaton, yetki verilmemiş erişime karşı ekipmanları ve sistemleri korumak için mevcut iletişim ve güvenlik standartlarını uyguluyor.
XC300 hem şifrelemeyle ilgili kimlik doğrulama mekanizmalarını (TLS/IPSec), hem de sertifikaya dayanan yetkilendirmeyi destekliyor. XC300 kontrolörü, XN300 I/O sistemiyle birlikte DIN rayı üzerine güvenli bir şekilde tutturulur. Bir XC300, 32’ye kadar XN300 genişleme modülünü kontrol edebiliyor. Pratik kurulum konsepti ve takılabilir bağlantı seviyeleri en sert alanlardaki kurulumları bile basit hale getiriyor ve istasyonların ön montajını mümkün kılıyor.