WIN Eurasia 14 Mart’ta kapılarını açıyor

Dünya genelinden binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi ağırlayacak WIN Eurasia Fuarı’nda sanayicilerin hedefleri doğrultusunda yapılan yenilikler, sektörün önde gelen isimlerinin yer aldığı basın toplantısı ile açıklandı.

A+ A-

WIN Eurasia Fuarı, dünya genelinden binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi 14-17 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak. Etkinlikte, sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine, otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara, hidrolik ve pnömatikten tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistem ziyaretçilerle buluşacak.
‘Geleceğin Parçası Ol’ sloganıyla en yeni teknolojilerin görücüye çıkacağı etkinlik; Metalworking Eurasia, SurfaceTechnology Eurasia, Welding Eurasia, IAMD Eurasia, IES Eurasia ve CeMAT Eurasia katılımcı ve ziyaretçilerini ‘Endüstri 4.0’ konsepti altında bir araya getirecek.
Türkiye sanayicisinin hedefleri doğrultusunda WIN Eurasia’da yapılan yenilikler, 12 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ve sektörün önde gelen isimlerinin yer aldığı basın toplantısı ile açıklandı. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel’in ve Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, ETMD (Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu, ISDER (İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan, MİB (Makina İmalatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, MAİB (Makina İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu ve AKDER (Akışkan Gücü Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar konuşmacı olarak katıldı.

Kühnel: “Fuarı yeniden yapılandırdık”
WIN Eurasia’yı Türkiye sanayicisinin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırdıklarını ve fuarın Türkiye sanayisinin uluslararası alanda gücünü göstermesi açısından önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Hızlı ve çözüm odaklı üretim anlayışlarıyla Türkiye’nin ihracatçı KOBİ’lerinin uluslararası ticarette yıldızı parlıyor. WIN Eurasia Fuarı ile birlikte yerli ve milli firmalara, ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere CIS ülkelerinden Afrika’ya kadar geniş bir katılımcı ile buluşacakları önemli bir platform sunuyoruz. Yurtiçinde yerli ürün kullanımını destekleyici etkinliklerin yanı sıra, Türk markalarını B2B görüşmeleriyle açılmak istedikleri hedef pazarlarla buluşturacağız. Sektörün önde gelen ulusal ve global kuruluş ve derneklerinin de büyük desteğiyle birlikte, Türkiye sanayisine daha fazla katma değer ve işbirliği sağlayacak bir fuara imza atacağız” diye konuştu.
Etkinliğin, 360 derece imalat sanayiini ‘Endüstri 4.0’ konsepti altında buluşturacağını anlatan Kühnel, WIN Eurasia’yı ziyaret edecek sektör profesyonellerinin; otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik vb. teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı bulacaklarını kaydetti.“Fuara yine ilkler damga vuracak”
Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey tarafından organize edilen WIN Eurasia’ya yine ilklerin damga vuracağını dile getiren Kühnel, şöyle konuştu: “Endüstri 4.0 Festival Alanı, Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 konseptli ‘Canlı Üretim Hattı’na (Smart 4.0 Manufacturing Line) ev sahipliği yapacak. ‘Canlı Üretim Hattı’ için ayrılan alanda Türkiye’nin ilk ‘karanlık fabrikası’ inşa edilecek. Üretim kontrolü ve takibi, veri analizi, bulut teknolojisi, endüstriyel güvenlik, endüstriyel nesnelerin interneti, büyük veri, dijital otomasyon ve katmanlı üretim teknolojisi kullanılarak hazırlanan ‘Canlı Üretim Hattı’nda katılımcı ve ziyaretçiler, sanayinin yeniden şekillenmesine yön veren teknolojileri yakından görebilecekler.”

Ertaşkın: “İnteraktif bir ortam sunacağız”
Bu yıl fuarda Endüstri 4.0 için özel bir deneyim alanı oluşturduklarını ve özel sunum alanlarıyla katılımcı ve ziyaretçilere interaktif bir ortam sunacaklarını belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın ise, “Endüstri 4.0 özel sunum alanlarımızla birlikte; katılımcı ve ziyaretçilerimize interaktif bir ortam sunacak, sektörün vizyonunu genişletecek bir fuara imza atacağız. Türkiye sanayisini daha ileriye taşımak, teknolojiyi etkin kullanmak, katma değeri yüksek ürünler yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla Endüstri 4.0 alanında uzman isimlerin katılacağı seminerlerle, sektörün gelecek vizyonunu WIN Eurasia’da ziyaretçilerle birlikte ele alacağız” dedi.
WIN Eurasia bünyesinde dört gün boyunca birbirinden farklı konu ve konukların yer alacağı yedi farklı konferans ve panelin düzenleneceğini aktaran Ertaşkın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fuar kapsamında bu yıl ilk kez Hannover Fairs Turkey ile ENOSAD işbirliğinde ‘WINOVATION’ yarışması da düzenlenecek. Yarışmada; ürün, hizmet, tasarım, teknoloji, teknik altyapı, çözüm, iş modeli, organizasyon ve sosyal çevre gibi konu başlıkları altında teknik inovasyon ağırlıklı, özgün tasarımlı projeler ödüllendirilecek.”
WIN Eurasia Fuarı’nın; Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB desteği ile organize edildiğini dile getiren Ertaşkın, “Fuar için; MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD ve MAİB gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşları ile de işbirliği yapıyoruz. Devlet destekli alım heyeti programları çerçevesinde birçok ülkeden uluslararası delegasyonların ağırlanacağı etkinlikte, ikili iş görüşmeleri programı yeni iş bağlantılarının önünü açacak” diye konuştu.

Karavelioğlu: “Rekabetçi bir yapıya sahibiz”
WIN Eurasia 2019 Fuarı’nın tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, makina sektörünün gücü ile ülkelerin gücü arasında paralellik bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin makinalarının rekabetçi bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Karavelioğlu, şunları kaydetti: “Ülkeler makina sektörünün gücü kadar var olurlar. Makina, dünyanın en yaygın ticaret kalemidir. Türkiye’nin makinacıları olarak, az enerji sarf eden; ancak verimliliği yüksek olan makinalar ihraç ediyoruz. Sektörümüz ihracatını her sene ortalama olarak yüzde 15 artırarak 17 milyar dolara taşıdı.”
İhracatlarının yüzde 60'ını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gerçekleştirdiklerinin altını çizen Karavelioğlu, Türkiye'de 600'e yakın yabancı makina imalatçısının bulunduğunu ve söz konusu imalatçıların ortalama yatırım büyüklüğünün de 1,5 milyon dolar olduğunu belirtti.
Makinaların tanıtımı için fuarların stratejik bir öneme sahip olduğunu ifade eden Karavelioğlu, fuarların pazar çeşitliliğini artırmak ve yeni temaslar kurmak için fırsatlar yarattığını da sözlerine ekledi.

Özkayan: “Çok önemli firmalara sahibiz”
Türkiye’nin rekabetçi, fiyat ve performans açısından iyi makinalar ürettiğini dile getiren MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, ciddi bir makina ihracatçısı olan Türkiye'de çok önemli firmaların bulunduğunu belirtti. Özkayan, "Çok iyi makina üretip ihracat yapabilen ve teknolojiyi üst seviyeye çıkarmış Almanya ve Amerika ile rekabet edebilen firmalarımız var. WIN Eurasia Fuarı'nda çok iyi bir sinerji yakalanıyor. Bütün paydaşlar etkinlikte yer alıyor. Birliğimizin üyeleri de makinalarını fuarda sergileyecekler" dedi.

Halıcı: “Dijital dönüşüm çağının eşiğindeyiz”
Sanayide dijital dönüşüm çağının eşiğinde olunduğunu söyleyen ENOSAD Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, makinaların hiçbir zaman insanların yerini alamayacağını belirtti. Duygunun, insan ile makina arasındaki fark olduğunu ifade eden Halıcı, şöyle devam etti: “Dolayısıyla bir duyguyu makinaya vermek doğru değil; çünkü yapay olur. Yapay bir duygu ile hareket eden de çok yapmacık olur. Onun için insanların yerini alamaz; ancak fiziksel olarak çalışılan işlerde makinalar insanların yerini alır. Fuarda bunun ilk adımlarını göreceğiz. Robotlardan kendi başına çalışan makinalara kadar her şey WIN Eurasia’da sergilenecek.”

Kumbasar: “Kilit bir role sahibiz”
Türkiye ve dünyada makina sektörünün içinde bulunduğu durumu ve gittiği yeri görmek açısından fuarların önemli olduğunu aktaran AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar, “Sektör olarak, makina sanayiinde kilit bir rol oynuyoruz ve bütün branşlarla işbirliği içerisinde çalışıyoruz” diye konuştu.
Kumbasar, akışkan güç sistemlerinde ulaşılan noktayı ise şöyle ifade etti: “Şu anda akışkan güç sistemlerine uzaktan müdahale edebiliyor ve arızaları çözebiliyoruz. Makinaların arızasını önden haber verebilecek teknolojiye ise çok yakınız.”

Cemaloğlu: “En son teknolojiler sergilenecek”
Türkiye’nin çok iyi makinalar ürettiğini ve yazılımlar hazırladığını vurgulayan ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu da, makinalara can veren enerji sistemlerinin en son ve güvenilir uygulamalarının WIN Eurasia Fuarı’nda sergileneceğini kaydetti.

Akbaytogan: “Sektörün hedefleri çok büyük”
Makina sektörünün ihracattaki hedeflerinin çok büyük olduğunu dile getiren İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan ise, “Dernek olarak hem bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmaya, hem de makinaların Avrupa Birliği standartlarında üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.