WIN Eurasia Fuarı, 122 ülkeden 77 bini aşkın kişiyi ağırladı

14-17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen WIN Eurasia Fuarı’nda, 30’u aşkın ülkeden alım heyetleri ağırlandı. 20 ülkeden bin 400’e yakın katılımcının yer aldığı etkinliği, 122 ülkeden 77 bin 403 kişi ziyaret etti.

A+ A-

26. Uluslararası WIN Eurasia Fuarı, 14-17 Mart 2019 tarihleri arasında ‘Geleceğin Parçası Ol’ sloganıyla Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey tarafından İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Türkiye sanayisini dünyanın önde gelen sanayi ülkeleri ile bir araya getiren etkinlik, 30’u aşkın ülkeden alım heyetlerini Türkiye üreticileriyle buluşturdu. 20 ülkeden bin 400’e yakın katılımcının ürünlerini sergilediği etkinlik, 122 ülkeden 77 bin 403 kişi tarafından ziyaret edildi.
Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB desteği ile Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen fuar, 26. yılında yine birçok yeniliğe sahne oldu. Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine, otomasyon hizmetlerinden enerji, elektrik ve elektronik ekipmanlara, hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistem, sanayiide dijitalleşme konsepti ile WIN Eurasia çatısı altında bir araya geldi.

Kühnel: “Tarihi bir başarı ile sonuçlandı”WIN Eurasia 2019’un Türkiye sanayi için tarihi bir başarıyla sonuçlandığına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, etkinliğin Türkiye ekonomisini 2019 ihracat hedeflerine taşıyacağını ifade etti. Kühnel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu yıl 26’ncısını düzenlediğimiz etkinlikle Türkiye sanayisini küresel rekabete taşıyacak önemli bir buluşma gerçekleşti. Fuarın hazırlık aşamasında yerli firmaların ihracatına daha fazla katkı sağlama vizyonuyla çalışmalarımızı yürüttük. Bu dört günlük süre zarfında attığımız adımların olumlu sonuçlarını tüm katılımcı markalarımızla birlikte yaşadık. Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tutan Avrupa ülkeleri başta olmak üzere; Orta Doğu’dan Kuzey Amerika’ya, Kuzey ve Güney Afrika’dan CIS ve Asya ülkelerine kadar birçok yabancı markayla Türkiye üreticilerini aynı masada bir araya getirdik. İhracatçı firmaların WIN Eurasia kapsamında hayata geçirdikleri yeni anlaşmaların meyvelerini önümüzdeki süreçte toplayacaklarına inanıyoruz. Gerek ziyaretçilerimizin, gerekse katılımcılarımızın fuar süresince duydukları memnuniyeti dile getirmeleri ve milyon euro değerinde anlaşmalara imza attıkları bilgisini bizlerle paylaşmaları, ben ve ekibim için bir yıl boyunca zorlu koşturma ve çalışmalarımızın en büyük meyvesi. Bu güzel başarıda rol almanın mutluluğu bizler için paha biçilemez. Bunun yanı sıra, WIN Eurasia 2019 için eşsiz bir deneyimi gerçekleştirme hedefi ile oluşturduğumuz mobil uygulamamızın bugün B2B alanında indirilen mobil uygulamalar arasında birinci sırada yer alıyor olması da, bizler için bir diğer mutluluk verici başarı hikâyesi. Kendi alanındaki kategoride çok geniş kitlelere hizmet veren firmaların mobil uygulamalarını dâhi geride bırakarak 10 binlerce sektör profesyoneli tarafından indirilen mobil aplikasyonlar içerisinde birinci sırada yer almamız, dijital platformda da etkinliğe olan ilginin önemli bir göstergesi.”

Kacır: “Dinamizmimiz en büyük değerimiz”Fuarın açılışında konuşan T.C Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise, bakanlık olarak çalışmalarını ‘milli teknoloji hamlesi’ başlığıyla sürdürdüklerini söyledi. Kacır, “Ülkemiz için stratejik değer taşıyan kritik ürünlerin milli ve özgün olarak geliştirilmesi ve üretilmesini, uluslararası rekabette Türkiye’yi öne çıkaracak rekabetçi üstünlük alanlarımızın belirlenmesini ve bu alanlarda yerli ve milli üretimin gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Genç nüfusumuzun dinamizmi en büyük değerimiz. Yakaladığımız büyüme ortalamaları çevre ülkelerin ve Avrupa ülkelerinin çok üzerinde” diye konuştu.
Gelecek 10 yıl içerisinde Türkiye’nin çok büyük adımlar atmış olacağını dile getiren Kacır, sözlerine şöyle devam etti: “Hep birlikte başarı hikâyelerimizin sayısını çoğaltacağız. Bütün bunları dünyaya kapalı bir ülke olarak değil; dünyaya açık, küresel şirketlerin hedeflerini ülkemizin hedefleriyle buluşturduğumuz projeler yürüten bir ülke olarak yapacağız. Biz dünyaya açık bir ülkeyiz ve özellikle son 40 yıldır dünyaya açılma sürecinde yine kendi başarı hikâyemizi yazdık.”

“Uluslararası firmaların ortak buluşma noktası”
Uluslararası firmaların; Türkiye’deki ortak buluşma noktası haline gelen WIN Eurasia’nın, yurtdışı alım heyeti programları çerçevesinde 30’u aşkın sektör profesyoneli delegasyon gruplarına ev sahipliği yaptığını anlatan yetkililer, “Fransa, İtalya, İspanya, Belarus, Fas, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna, Fas, Tunus, Cezayir ve Lübnan başta olmak üzere önemli alıcı grupları, binin üzerinde Türkiye ihracatçısıyla görüşerek yeni anlaşmalara imza attılar. MİB, MAİB, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD, ROBODER, VDMA ve ZVEI gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen fuara yurt genelinden birçok firma yoğun katılım gösterdi. Sanayi ve ticaret odaları, meslek odaları ve federasyon kurumlarıyla işbirliği sonucunda, Türkiye genelinden 41 ilden 120 otobüsle hareket eden Anadolu delegasyonu grupları ise, etkinliği ziyaret ederek potansiyel alıcılarıyla tanışma fırsatı buldular” dediler.“Ziyaretçiler teknolojik gelişmeleri deneyimlediler”
Uluslararası firmaların robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarını de sergilediği fuarın, 360 derece imalat sanayiinin tüm bileşenlerini İstanbul’da buluşturduğunu kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Ziyaretçiler; otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı buldular. TİM ve ENOSAD işbirliği ile; Türkiye sanayisini daha ileriye taşıma, teknolojisini etkin kullanma, katma değeri yüksek ürünler yaratılmasına katkı sağlama amacı ve misyonuyla fuara eş zamanlı olarak forum ve konferanslar da düzenlendi. Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan, Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın aralarında bulunduğu birçok uzman isim yaptığı sunumlarla Türkiye sanayisinin geleceğine ışık tuttular.”

“Dereceye giren projeler ödüllendirildi”
WIN Eurasia bünyesinde ENOSAD işbirliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen ‘WINOVATION’ yarışmasında dereceye giren projelerin ödüllendirildiğini de açıklayan yetkililer, “Ürün, hizmet, tasarım, teknoloji, teknik altyapı, çözüm, iş modeli, organizasyon ve sosyal çevre gibi konu başlıkları altında, teknik inovasyon ağırlıklı, özgün projeler üreterek dereceye giren markalara fuar kapsamında düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi. Yarışma kapsamında, geliştirdiği ‘Yapay Zeka ile Kestirimci Yönetim Projesi’ ile Doruk Otomasyon ve Yazılım A.Ş. birincilik ödülününün sahibi oldu. ‘Şantiye İzleme ve Güvenlik Çözümü Projesi’ ile Okyanus Teknoloji firması ikincilik ödülünün sahibi olurken; üçüncülük ödülü ise iki ayrı projeye birden verildi. ‘HKSM IOT Servis Projesi’ ile Hareket Kontrol Servis Merkezi ve ‘Yenilikçi Karekod Yazma Projesi’ ile Dedem Elektrik Taah. Otomasyon firması üçüncülük ödülüne lâyık görüldü” diye konuştular.
Yetkililer son olarak, WIN Eurasia 2020 Fuarı’nın 12-15 Mart tarihleri arasında gerçekleştirileceğini de sözlerine eklediler.