WIN Eurasia 2020 Fuarı’na doğru

12-15 Mart tarihleri arasında düzenlenecek WIN Eurasia 2020 Fuarı; Metalworking Eurasia, SurfaceTechnology Eurasia, Welding Eurasia, IAMD Eurasia, Industrial Energy Systems Eurasia ve CeMAT Eurasia’yı tek çatı altında buluşturacak.

A+ A-

Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine, otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara, hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistemi bir araya getiren WIN Eurasia, 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. Türkiye sanayi ihracatında katma değeri yüksek yerli üretim alanlarına odaklanan etkinlik, katılımcı ve ziyaretçilerine otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti ve arttırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri de yakından deneyimleme fırsatı sunacak.

Kühnel: “Türkiye önemli bir aşamadan geçiyor”Türkiye’de imalat sanayiini güçlendirmeye yönelik atılan adımlar ve hayata geçirilen yeni uygulamaların sanayiinin gücüne güç katacağını ifade eden Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Türkiye, reel ekonomiyi güçlendirme ve ileri teknolojili üretime geçme yolunda önemli bir aşamadan geçiyor. Endüstriyel üretim yapan işletmelere sunulan teşvikleri, üretime ve ihracatı artırmaya yönelik atılan adımları çok önemli buluyoruz. Türkiye sanayiinin yakaladığı ivmenin destekçisi olarak, yerli ve katma değeri yüksek ürün ihracatını artırması noktasında WIN Eurasia ile önemli bir görev üstleniyoruz” diye konuştu.

“Makina sektörü stratejik bir öneme sahip”
Türkiye’nin ihracatında makina sektörünün stratejik bir öneme sahip olduğunu ve WIN Eurasia’nın sektörün tüm potansiyelini sergileyebileceği en güçlü alanlardan biri olduğunu belirten Kühnel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “WIN Eurasia, yüksek teknolojili makina imalat sanayii için hem katılımcı, hem de ziyaretçi tarafında uluslararası potansiyeli en yüksek fuarlardan biri. Sektörün önde gelen kuruluşlarıyla iş birliği içinde düzenlediğimiz bu etkinlik, yüksek ihracat potansiyeli olan faaliyet alanlarına hitap ediyor. Bu yılki planlamamızda 2020 fuar kapsamını biraz daha genişlettik ve katılım noktasında yeni hedef ülkeler belirledik. WIN Eurasia 2020 ile Türkiye sanayisine daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyoruz.”Türker: “WIN Eurasia önemli katkılar sağlıyor”
Türkiye’nin teknoloji, fiyat ve performans açısından rekabetçi makinalar ürettiğini ifade eden Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri M. Nail Türker ise, şöyle konuştu: “Makina sektörü, ülkemizin ihracatında önemli bir pay almakta ve her geçen gün bu payını artırmaktadır. Küresel rekabette önemli işlere imza atan imalatçılarımızın başarısını daha da artırmak ve küresel pazarda daha fazla yer edinmelerine katkıda bulunmak için uluslararası sektörel fuarları daha iyi değerlendirmeye önem veriyoruz. Makina imalat sanayiinin temeli altı alt uzmanlık sektörünü birleştiren WIN Eurasia 2020, bu yönde imalatçılarımıza geniş yelpazesi ile ciddi katkı sağlayacaktır.”

“İhracatta önemli bir görev üstleniyor”
WIN Eurasia kapsamında Makina İmalatçıları Birliği ile gerçekleştirilen anlaşmayla, 1 Ağustos 2019 tarihine kadar birlik üyesi firmaların, 12. ve 14. salonlarda satın alacakları stantlarda öncelik hakkı kazanacaklarını kaydeden yetkililer, “Türkiye metal işleme sanayii ihracatında önemli bir görev üstlenen etkinlik, yenilenen konseptiyle Avrasya Bölgesi’nin en büyük imalat sanayii fuarlarından WIN Eurasia’nın en önemli parçalarından biri olacak" dediler.
‘Sanayide Dijitalleşme’ başlığına özel yer ayrılan WIN Eurasia’da, yerli ve yabancı firmalar son teknoloji ürün ve hizmetlerini İstanbul’da tanıtma fırsatı bulacaklarını kaydeden yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Uluslararası firmaların; robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarının da sergileneceği fuar, dünya sanayi devlerinin son teknolojilerini göstermek için yarışacağı bir vitrin olacak. Avrasya Bölgesi’nin önde gelen uluslararası altı sanayi fuarı Metalworking Eurasia, SurfaceTechnology Eurasia, Welding Eurasia, IAMD Eurasia, Industrial Energy Systems Eurasia ve CeMAT Eurasia’yı tek çatı altında birleştiren WIN Eurasia’ya, mart ayında bin 400’e yakın fima ile 122 ülkeden 78 bine yakın ziyaretçi katılmıştı. Etkinlik, 2020 yılında da 360 derece imalat sanayiinin dijital dönüşümde belirleyici platformu olmayı hedefliyor.”