Volkswagen, 3D baskı teknolojisini üretime dâhil etti

Volkswagen’in, geliştirilmesinde ve pazara sunulmasında HP ve GKN ile işbirliği yaptığı, daha basit ve hızlı ‘HP Metal Jet’ işlemi 3D baskı sürecini hızlandırıyor. Söz konusu teknoloji ilk olarak IMTS Fuarı’nda sergilendi.

A+ A-

Volkswagen, otomotiv endüstrisinde en yeni 3 boyutlu baskı teknolojisini seri üretime dâhil eden ilk otomobil üreticisi oldu. Volkswagen’in, geliştirilmesinde ve pazara sunulmasında HP ve GKN ile işbirliği yaptığı, daha basit ve hızlı ‘HP Metal Jet’ işlemi 3D baskı sürecini hızlandırıyor.
Söz konusu teknolojinin ilk olarak Chicago’da düzenlenen Uluslararası Üterim Teknolojisi Fuarı’nda (IMTS) sergilendiğini aktaran yetkililer, “Bu teknolojinin en büyük avantajı ise, üzerinde çalışılan parçaya bağlı olarak diğer 3D baskı yöntemlerine kıyasla üretkenliği yüzde 50 oranında artırması. Daha önce sadece tekil parçaların özel üretiminde veya prototiplerde kullanılan 3D baskı işlemleri, bir Volkswagen otomobilin 6 bin ilâ 8 bin farklı parça kullanılarak üretildiği düşünüldüğünde, son derece zaman alan bir uygulamaydı. 3D Metal Jet teknolojisi, artık kısa süre içerisinde büyük miktarlarda üretim yapma olanağı sunuyor” diye konuştu.

“Teknolojiyi geliştirme çalışmaları sürecek”
Yeni 3D baskı teknolojisinin ilk etapta kişiselleştirilmiş tasarım parçalarının küçük çaplı üretim serileri için kullanılacağını dile getiren yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: "Volkswagen; bagaj kapağı yazısı, özel olarak tasarlanmış vites topuzu, kişiye özel yazılı anahtar gibi kişiselleştirilmiş özel tasarım parçalarının, 3D baskı teknolojisiyle üretilebilmesi amacıyla bu teknolojiyi daha da geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam edecek.”
HP Metal Jet’in kullanıldığı yeni 3D baskı işleminin, parçaların bir toz ve bağlayıcı kullanılarak kat kat üretildiği bir işlem olduğunu kaydeden yetkililer, “Söz konusu işlemde, lazer yardımıyla tozun eritildiği eski işlemlerden farklı olarak, yazıcıdan çıkan parça fırınlanarak sinterleme adı verilen bir işlemden geçiriliyor ve metal bir parça halini alıyor” dediler.

“3D ile üretilen parçaların miktarı artacak”
Volkswagen işbirliğinde otomobil üretimine yönelik bir üretim zinciri oluşturmayı hedefleyen GKN Powder Metallurgy’nin, teknolojiyi daha da geliştirerek, seri üretim otomobillerdeki yapısal parçaların da 3D yazıcılar ile üretilebilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştireceğini aktaran yetkililer, “Yakın gelecekte, 3D yazıcılar ile üretilen parçaların miktarı ve boyutlarının önemli ölçüde artacağı düşünülüyor” diyerek sözlerini noktaladılar.