Vestel Savunma yeni teknolojileriyle IDEF’e katıldı

Vestel Savunma, yeni kabiliyetler kazandırılmış Karayel-Su insansız hava aracı ve yakıt pili teknolojilerini IDEF'19 Fuarı’nda tanıttı.

A+ A-

Vestel Savunma, Türk savunma sanayiinin en önemli fuarlarından olan ve bu yıl 14. kez sahne alan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda, yeni kabiliyetler eklediği Karayel-Su insansız hava aracını (İHA) ve yakıt pili teknolojilerini sergiledi.
Kurulduğu günden beri yakıt pili teknolojisi alanında yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırım yapan Vestel Savunma, etkinlikte söz konusu alanda ulaştığı son noktayı sergiledi. Geride bıraktığı pek çok başarılı Ar-Ge projesi ve üniversite-sanayi iş birliği çalışmaları sayesinde yakıt pili teknolojisi alanında ürünler de ortaya koyan Vestel Savunma, PEM (Proton Exchange Membrane) tipi yakıt pili teknolojileri konusundaki kabiliyetleri ile öne çıkıyor.

Erdoğan: “Hedefimiz dışa bağımlılığı azaltmak”
IDEF 2019 ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Vestel Savunma, hidrojen ve yakıt pili teknolojileri ve insansız hava araçları tasarlama, üretme ve geliştirme amacıyla kurulan bir şirket. Tüm faaliyetlerinde bu hedeflere odaklanan kuruluş, Ar-Ge çalışmaları ile ülkemizin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu yıl sergilediğimiz ürünlerimiz söz konusu hedefe doğru ilerlediğimizi gösteriyor. Yakıt pilleri alanında ise; temel teknolojiye hâkim olan, bu alandaki sorunların çözümlerini bilen, bu ürünleri seri olarak üretebilen ve de konuya askeri bir bakış açısı ile bakabilen Türkiye’de başka bir firma yok. IDEF’19’da sergilediğimiz teknolojilerimizle bu alanda da iddiamızı gösterdik” dedi.