Üzümcü: “Markalaşmayı hedefliyoruz”

Rotamak markası ile üretim yapan Rota Vinç Makina, üretiminin yüzde 50'sini ihraç etmeyi hedefliyor. Firma, daha geniş bir fabrikaya geçmek için de Kilis OSB'de 10 bin metrekarelik bir alan için başvuruda bulundu.

A+ A-

GAZİANTEP/DÜNYA

Vinç, lift ve araç asansörleri başlıkları altında her türlü vinç ve asansör üretimi yapan Rota Vinç Makina, 2017 yılında yaklaşık 245 adet vinç, 120 adet yük ve araç asansörü ve 100 adet engelli asansörü üretti.
Rotamak markası ile üretim yaptıklarını belirten Rota Vinç Makina Yönetim Kurulu Başkanı İsa Üzümcü, yaklaşık bin metrekarelik kapalı alan üzerinde üretim yaptıklarını ve 15 kişiye istihdam sağladıklarını bildirdi. Üzümcü, “Ayrıca, Gaziantep'te iki tane bayiliğimiz de var. 2017 yılı kâr amacı gözetmeksizin markamızı duyurmaya çalıştığımız bir yıl oldu. Buna rağmen, sermayemizi iki katına çıkarmayı başardık. Bunu da ürünlerimizin birinci sınıf kaliteye sahip olmasına ve bir defa çalıştığımız firmaların bizimle tekrar çalışmasına bağlıyoruz. Markamız güven veriyor” diye konuştu.

“Her türlü vinç ve asansörü üretiyoruz”
Vinç, lift ve araç asansörleri başlıkları altında her türlü vinç ve asansör üretimi yaptıklarını söyleyen Üzümcü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Köprülü vinç, monaray vinç, arabalı kedi vinç, portal vinç, pergel vinç ve sabit vinç, engelli asansörleri, yük asansörleri, araç asansörleri, merdiven asansörü, hidrolik makaslı lift ve özel üretim platform ve vinçler imal ediyoruz. Ürettiğimiz bu ürünlerin; imalat, montaj, servis, bakım ve yedek parça olmak üzere her türlü hizmetini de sunuyoruz.”Bölgedeki tek vinç üreticisi olduklarının altını çizen Üzümcü, yeni bir firma oldukları halde iç piyasada Gaziantep'te yüzde 60, bölgede ise yüzde 30'luk bir pazar payına sahip olduklarının bilgisini verdi. Üzümcü, “2018 yılında ise, bölgemizin yüzde 80'ine hâkim olmayı hedefliyoruz. Türkiye geneline iş yapabilme kapasitesine sahibiz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Marmara ve İç Anadolu bölgeleri yoğun olmak üzere ağırlıklı olarak; Mersin, Trabzon, Kilis, Kahramanmaraş, Elazığ, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, İstanbul ve Sakarya iş yaptığımız iller arasında yer alıyor” dedi.

“Ar-Ge’ye önem veriyoruz”
Müşterilerinin isteğine bağlı olarak, yük kaldırma ile ilgili her türlü makinayı özel olarak da imal edebildiklerini söyleyen İsa Üzümcü, şöyle devam etti: “2017 yılında yaklaşık 245 adet vinç, 120 adet yük ve araç asansörü ve 100 adet engelli asansörü üretimi yaptık. Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Hizmet Yeterlilik Belgesi, ISO 9001 ve CE sertifikalarına sahibiz.”
2018 yılında ilk hedeflerinin ihracat olduğuna dikkat çeken Üzümcü, “Konuyla ilgili olarak; Fas, Irak, Katar, Tunus, Cezayir ve Mısır gibi ülkelerde çalışmalar yürütüyoruz. Üretimimizin yüzde 50'sini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bunun dışında, kısa vadede daha geniş ve daha kapsamlı bir fabrikaya geçmeyi planlıyoruz. Bunun için Kilis OSB'de 10 bin metrekarelik bir alan için başvuruda bulunduk. Devlet teşvikiyle daha kapsamlı bir fabrika kurmayı hedefliyoruz. Orta vadede, seri üretime geçmeyi düşünüyoruz. Bununla birlikte üretim kapasitesi artacak. Dolayısıyla, ciromuz ve istihdam sayımız da yükselecek. Uzun vadede ise, imalatı zor olan ve ülkemizde sadece birkaç firmanın ürettiği kule vinç üretmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Sektörde yaşanan sorunlar hakkında da görüşlerini açıklayan İsa Üzümcü, şöyle konuştu: “Demir fiyatlarındaki artışlar ve döviz kurundaki hareketlilik, denetlemelerin yetersizliği ve yetki belgesi olmadan yapılan merdivenaltı üretim bizleri olumsuz etkiliyor. Bu sorunların giderilmesi için denetimler artmalı ve hammadde kendi para birimimiz ile satın alınmalı ve anlaşmalar döviz üzerinden yapılmamalı.”