Uslan Arge, yeni makinasıyla birçok sorunu çözecek

Ar-Ge çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Uslan Arge’nin geliştirdiği polyamid POY iplik üretim makinasının, tekstüre iplik sektöründe birçok sorunun çözümüne yardımcı olması ve sektöre taze bir soluk aldırması hedefleniyor.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

Polyester FDY, POY ve BCF iplik üretim makinaları imalatı yapan Uslan Arge, TÜBİTAK desteği ile geliştirdiği polyamid POY iplik üretim makinasını İstanbul’da bulunan sektörünün öncü firmalarından birine kuracak. 2.7 milyon TL’lik yatırımla geliştirilen söz konusu makinanın, tekstüre iplik sektöründe birçok sorunun çözümüne yardımcı olması ve sektöre taze bir soluk aldırması hedefleniyor.
Polyester sektöründeki hareketliliğe dikkat çeken Uslan Arge Ltd. Şti. Genel Koordinatörü Doç. Dr. Yusuf Uskaner, “Bu yıl ayrıca, yüksek mukâvemetli polyester iplik makinasını da piyasaya süreceğiz. Bu alandaki çalışmalarımız da son aşamaya geldi. Büyük oranda ithalata bağımlı olan yüksek mukâvemetli polyester iplik sektöründe, bu makina ithalatın azaltılmasına katkı sağlayacak. Tekstil sektörünün ana hammaddesini oluşturan POY ipliğin ülkemizde ekonomik olarak üretilebilmesine olanak sağlayacak olan polyester ve polyamid POY iplik üretim makinalarının performansları oldukça yüksek ve kullanıcılarına rekabet üstünlüğü sağlayacak. Çok sayıda Ar-Ge projesini tamamlamış olan firmamız, pet şişe kırıklarından polyester FDY iplik üretim makinasını da geliştirmişti. Devletimizin dış ticaret açığının azaltılması yönünde almış olduğu tedbirlere ek olarak, makina imalat sektörüne vermiş olduğu destek bu proje ile meyvelerini vermeye başlamış gözüküyor” diye konuştu.

“Bu yılki ciro hedefimiz 10 milyon TL”
Bu yıl 10 milyon TL’lik ciro hedeflediklerinin bilgisini veren Uskaner, söz konusu dönemde 1 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti. Üretimlerinin yüzde 60’ını ihraç ettiklerini açıklayan Yusuf Uskaner, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İhracat yaptığımız ülkeler; Brezilya, Suudi Arabistan, Mısır ve Yunanistan. Şirketimiz; polipropilen, polyester, polyamid hammaddelerini ipliğe dönüştüren ekstrüzyon sistemleri, komple üretim tesisleri ve otomasyon sistemlerinin imalatını yapıyor ve gerekli yazılımları hazırlıyor. Teknopark firması olan kuruluşumuz Ar-Ge bazlı çalışmalar yürütüyor. Uslan Arge; polipropilen BCF iplik üretim makinaları, CF iplik üretim makinaları ve polyester kesik elyaf üretim makinaları imalatı da yapıyor. Gaziantep Teknopark’ta bulunan şirket merkezimize ek olarak, Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip Ar-Ge laboratuvarında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Firmamızda 20 personel görev alıyor.”