Uskaner: “Polyamid POY iplik makinası ürettik”

Ar-Ge bazlı çalışmalar yürüten ve TÜBİTAK desteği ile Polyamid POY iplik üretim makinasını geliştiren Uslan Arge, İstanbul'da bulunan sektörün öncü firmalarından birine söz konusu makinanın kurulumunu gerçekleştirdi.

A+ A-

GAZİANTEP/DÜNYA

Polyester FDY, POY ve BCF iplik üretim makinaları imalatı yapan Uslan Arge, yoğun çalışmalar sonucunda geliştirdiği Tricolor BCF halı ipliği üretim makinasını (Uslan BCF9/3C) deneme üretimine aldı.
TÜBİTAK desteği ile geliştirdikleri Polyamid POY iplik üretim makinasını İstanbul'da bulunan sektörün öncü firmalarından birine kurduklarını dile getiren Doç. Dr. Yusuf Azrail Uskaner, “Projeyi ticarileştirme faaliyetlerinin ardından hazırlıkları bir süredir devam eden Uslan BCF9/3C üç renkli BCF halı ipliği üretim makinası geliştirme çalışmaları üzerine yoğunlaşarak sistem tamamlandı ve deneme aşamasına getirildi” diye konuştu.

“Performans testleri tamamlandı”
Montaj ve deneme çalışmalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından pazara sunulan makinanın performans testlerinin tamamlandığını aktaran Uskaner, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Üç ekstruderli, üç sarıcılı bir yapıya sahip olan Uslan BCF9/3C, 800-3000 denye aralığında üç renkli polipropilen ve polyester BCF iplik üretebilme özelliğine sahip olup, 3000 m/dak sarım hızına kadar çıkabilmektedir. Günlük 8 ton iplik üretim kapasitesine sahip olan makinanın satış fiyatı 900 bin Euro. Yeni satışa sunduğumuz bu makina ile ilgilenen Mısır, Özbekistan, Brezilya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden müşterilerimiz bulunuyor.”

“Devletimizden destek bekliyoruz”
Artan döviz fiyatlarının ihracat olanaklarını artırdığını ifade eden Uskaner, “Bununla birlikte, iç piyasada da etkili olmak istiyoruz. Bu nedenle devletimizden destek bekliyoruz. Kısa süre önce imalat sanayii için yerli malı desteği verilmesi kararlaştırılmıştı ve 1 milyon liraya kadar yerli alımlara 300 bin TL devlet desteğisunulmuştu. Ancak, bu destek bizim üretmekte olduğumuz makinaları kapsamıyor. Talebimiz 28.94.04 NACE Kodu üretim sınıfının da bu destek kapsamına alınmasıdır. Böylelikle, yatırım malı makina alımları için de yerli malı desteğinin önü açılmış olacaktır” diye konuştu.“Ar-Ge bazlı çalışmalar yürütüyoruz”
Polipropilen, polyester ve polyamid iplik ihtiyacını yerli malı makinalar kullanarak ithal ikâmesi gerçekleştirecek firmaları işbirliğine davet ettiklerini söyleyen Doç. Dr. Yusuf Azrail Uskaner, sözlerine şöyle devam etti: “Teknopark firması olan kuruluşumuz Ar-Ge bazlı çalışmalar yürütüyor. Yüksek mukâvemetli polyester iplik ve polyester kesik elyaf üretimi alanında çalışmalar yürütüyoruz. Gaziantep Teknopark'ta bulunan şirket merkezimize ek olarak, Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bin 500 metrekarelik kapalı alana sahibiz. 20 personelin görev yaptığı kuruluşumuz, üretimininin yüzde 60'ını ihraç ediyor.”