Hakan Aydoğdu: “Üretimde ve ihracatta hız kesmiyoruz”

Takım tezgahları sektörü 2018 yılının ilk çeyreğinde, genel makina ve diğer üretim sektörlerindeki hareketliliğe bağlı olarak, 2017’nin ilk çeyreğine göre yüzde 37,8’lik artışla 139,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

A+ A-

Türkiye’de takım tezgahları sektörü; hem üretim, hem kullanım, hem de ihracattaki büyümesini sürdürüyor. Sektör, 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 11,2’lik artışla 491 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişti. 2017 yılında 2016’ya göre yüzde 7’lik artış ile 711,5 milyon dolarlık üretim rakamına ulaşan sektör; takım tezgahları kullanımında ise 1,2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmıştı. Sektör, başarısını 2018 yılının ilk çeyreğinde de sürdürerek, söz konusu dönemde yüzde 37,8’lik artışla 139,5 milyon dolarlık ihracata imza attı.
2018 sonu hedeflerinin yüksek olduğunu ifade eden Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, şunları söyledi: “2018 yılının ilk çeyreğinde, genel makina ve diğer üretim sektörlerindeki hareketliliğe bağlı olarak 2017’nin ilk çeyreğindeki verilere göre, yüzde 37,8’lik artışla 139,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı. 2018 sonunda sektörün ihracatında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış yaşanacağını ve 550 milyon dolar seviyelerine ulaşılacağını öngörüyoruz. 2018 yılının ilk çeyreğinde, takım tezgahları üretiminde yaklaşık yüzde 10’luk bir büyüme gerçekleşeceğini ve 780 milyon dolar seviyelerine ulaşılacağımızı düşünüyoruz.”

“2018’i büyüme ile kapatacağız”
Takım tezgahı kullanımında geçen yıl bir düşüş yaşansa da, 2018’in büyüme ile kapatılacağını aktaran Aydoğdu “Bu yılın sonunda; otomotiv, havacılık ve savunma sektörlerindeki hareketlilik sayesinde, kullanım oranında yaklaşık yüzde 10’luk bir artış yaşanacağını ve 1.3 milyar dolar seviyelerine ulaşılacağını düşünüyoruz. Türkiye, takım tezgahları kullanımında 2017 verilerine göre dünyada 13’üncü sırada yer alıyor. Sanayi üretiminde 2018 yılı için tahmin edilen büyümenin gerçekleşmesi durumunda, ülkemiz takım tezgahları kullanımında dünyada 11’inci, Avrupa’da ise üçüncü sıraya gelecektir. Üretim için takım tezgahlarının kullanıldığı Türkiye sanayisinin olmazsa olmazı olan; makina ve teçhizat, beyaz eşya, demiryolu taşıtları, otomotiv ve tüm kara taşıtları, havacılık ve uzay, gemi inşa, savunma ve metal eşya sanayiinin oluşturduğu kullanım değeri 2017 yılında 53 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Sanayinin lokomotifi olan bu sektörlerde takım tezgahlarının yarattığı kullanım değeri yıllık yaklaşık 15 milyar dolar olmuştu. 2018 yılı için takım tezgahları kullanılarak yapılacak olan üretimin fayda değerinin 17-18 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını düşünüyoruz” diye konuştu.“Lokomotif görevini üstleniyor”
Takım tezgahları sektörünün ekonomide lokomotif görev gördüğünü dile getiren Hakan Aydoğdu, şunları söyledi: “Yatırım ve sermaye malı olarak kullanılan takım tezgahları sağladıkları katma değer ile; tarım makinalarından otomotive, beyaz eşyadan savunma ve havacılığa kadar tüm sanayi sektörlerinde yüksek teknoloji üretimini artırmakta, yan sanayi ağının gelişmesini sağlamakta, nitelikli personele yönelik istihdam alanı oluşmasına altyapı sağlamakta, tüm sanayi sektörlerinde dışa bağımlılığın ve dış ticaret açığının azaltmasını sağlamaktadır. Türkiye için kritik olan; otomotiv, savunma, havacılık, beyaz eşya sektörlerindeki gelişmelere ve tüm dünyada takım tezgahları özelinde yaşanan teknolojik gelişime paralel olarak, ülkemizin takım tezgahları üretimi ve kullanımı da gelişim gösterecektir. Sektör içerisinde, özellikle Türkiye’de savunma ve gemi inşa sektörleri için üretilmeye başlanan metal işleme tezgahları bu gelişimin öncüsü olarak gösterilebilir. Türkiye’nin hedefi; üretilebilen takım tezgahı çeşitliliğini artırıp, maliyetleri azaltmak olmalıdır.”