Üretimde dijital dönüşüm için ileri teknolojiler

Sanayi 4.0’a dijital fabrika konsepti ile yanıt veren Mitsubishi Electric, ‘e-F@ctory-şirketleri yeni ufuklara taşımak’ temasıyla katıldığı EMO Hannover 2017 Fuarı’nda, en yeni teknolojilerini sergiledi.

A+ A-

Mitsubishi Electric

Sanayi 4.0 evresi ile birlikte rekabetin her geçen gün daha da hızlı arttığı üretim ortamında, şirketlerin esneklik kazanmaları ve verimliliklerini artırmaları büyük önem taşıyor. Bu gelişim ise, üretim aşamalarının dijitalleşmesi ile mümkün olabiliyor. Üretimde dijital dönüşüm için sunduğu ileri teknolojilerle öne çıkan Mitsubishi Electric, 18-23 Eylül 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen Uluslararası Metal İşleme Teknolojileri Fuarı EMO 2017’de yeni nesil çözümlerini sergiledi. Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti çerçevesinde, ‘e-F@ctory-şirketleri yeni ufuklara taşımak’ temasıyla etkinliğe katılan şirket; en yeni CNC kontrolörlerinden PLC’lere, robotlardan EDM makinalarına kadar birçok ürünü canlı demolarla tanıttı. Markanın standını ziyaret eden katılımcılar, farklı ürün teknolojilerinin Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı bir platforma kolaylıkla entegre edilmesini mümkün kılan e-F@ctory konseptinin üretimde nasıl kullanıldığını deneyimleme fırsatı buldular.

Yeni nesil CNC teknolojileri de sergilendi
Mitsubishi Electric’in EMO Fuarı’nda sergilediği en önemli teknolojilerden biri, karmaşık makina uygulamaları için hızlı, kesin ve uygun maliyetli makina kontrolü sağlayan yeni nesil CNC kontrol çözümleri oldu. Yakın dönemde lansmanı gerçekleştirilen C80 CNC CPU modülünün yanı sıra, M800 ve M80 CNC serisi etkinliğin öne çıkan ürünleri arasında yer aldı. M800 ve M80 CNC serisi, daha yüksek makina duyarlılığı ve daha kesin makina operasyonu gibi özellikler sayesinde, makina performansını geliştirmek için işlem hızının artırılmasına olanak tanıyor. Yeni C80 CNC serisi ise, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ve iş yönetiminde işlenmek üzere veri ileten ayrı bir Üretim Yönetimleri Sistemleri (MES) arayüz modülüne sahip.


Mitsubishi Electric, tüm bu kontrol cihaz ve çözümleriyle üretim hattının tamamında entegre kontrol imkânı sağlayarak, şirketlere yüksek katma değer sunuyor. Sorunsuz veri akışı sayesinde efektif bir şekilde kullanılabilen kontrol sistemleri, bağımsız makinaların optimize edilmesini ve fabrikanın genel üretim hacminin maksimum düzeye çıkarılmasını sağlıyor. Sunduğu avantajları, fuar standındaki makinaların tamamının üretim ve operasyon verilerini gösteren geniş ekranlar yardımıyla anlatan firma, temel üretim bilgilerini ise yerel operatör terminallerinde gösterdi.

Öne çıkan temalardan biri de kestirimci bakımdı
Kestirimci bakım, firmanın EMO Fuarı’ndaki standının bir diğer önemli teması olarak öne çıktı. RV-4FRL robot yardımıyla gerçekleştirilen canlı demoda, robot kontrol cihazından (CR-800) alınan veriler, Melsec iQ-R serisi PLC’ye aktarıldı. Ön işlemden geçirilen veriler, daha sonra IBM Watson’un yapay zekâ (AI) platformu kullanılarak analiz edilmek üzere buluta yönlendirildi. Robotun genel işleyişine ilişkin bilgilerin yer aldığı gösterge paneli, bakım gerekliliklerini bir operatör tablete iletti. Böylelikle kullanıcıların; robotun her bir parçasının etkinliğini görmeleri, zaman içerisinde meydana gelen değişiklikleri gözden geçirmeleri ve etkili bakım faaliyetlerinin planlanabilmesi için IBM Watson’un sunduğu bakım aksiyonu önerilerini incelemeleri mümkün oldu. Bu bakımın etkinliğini daha da artırmak üzere Mitsubishi Electric standında yapılan demoda, robotun sesli kontrolüne izin veren özel bir teknoloji de kullanıldı. Bakım faaliyetlerinin optimize edilmesi için kullanılan akıllı gözlükler, hem operatöre robota yerleştirilen ilgili parçaların CAD çizimlerini gösterdi, hem de bakım kılavuzunu ve bağımsız talimatları görselleştirdi.

İleri görselleştirme teknolojisi
EMO Fuarı’nda gerçekleştirilen bir diğer demo ise, tabletler ve akıllı gözlükler gibi akıllı cihazların üretimde dijital dönüşüm açısından ne kadar önemli bir rol üstlenebileceğini kanıtlamış oldu. ‘Fraunhofer Institute for Production Technology IPT’ ile birlikte ‘İnsan Yönetiminde İzleme ve Eğitim’ teknolojisi kullanılarak geliştirilen ‘Akıllı Hizmetler Pilot Projesi’ kapsamında, makina operatörlerinin sistemle nasıl etkileşim kurabileceği ve daha hızlı öğrenebileceği gösterildi. Akıllı gözlükler ve tabletler kullanılarak, Mitsubishi Electric’in en yeni CNC kontrolörü aracılığıyla bir CNC makinasıyla etkileşim kuruldu.
Makina izlemesi sürecinde operatörler; ilerleme, kalan süre, makina durumu ya da genel ekipman etkinliği gibi güncel makina ve üretim bilgilerini inceleyebiliyorlar. Ham veriler; akıllı cihaz yardımıyla sürekli olarak işlenir, görselleştirilir ve otomatik olarak güncellenirken, beklenmedik bir üretim kesintisinin ya da hatasının meydana gelmesi halinde sorunu düzeltmesi için operatöre açılır pencereden otomatik olarak bilgi veriliyor.
Kestirimci bakım faaliyetlerini destekleyen bu ileri görselleştirme teknolojisi, aynı zamanda operatörlere veya bakım personeline verilecek eğitimler konusunda da yardımcı oluyor. Bu teknoloji sayesinde, operatörler makinalarla çok daha verimli bir etkileşim kurarak, bunları nasıl kullanabileceklerini daha hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar. Kullanıcılar, aralarında eğitim, servis/destek, canlı veriler ve kestirimci bakım değerlerinin bulunduğu menüden istedikleri konuyu seçebiliyorlar. Menü öğeleri arasında hareketli animasyonlar, açıklayıcı videolar ve Artırılmış Gerçeklik içerikleri de yer alıyor.