Üretim sektöründe 3D tasarım simülasyon teknolojisi ve 3D baskı paralel olarak gelişiyor

Firmalar; tasarım, simülasyon ve üretimi entegre ederek, katmanlı üretimin kullanımını genişletme yoluna gidiyorlar. Katmanlı üretimi destekleyen 3D tasarım simülasyon teknolojisi, 3D baskı endüstrisine paralel olarak gelişiyor.

A+ A-

Elif GÜRDAL (Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü)

Üretim şirketleri; ister 3D baskılı olsun, ister olmasın, otomatikleştirilmiş tasarım yardımcılarından faydalanmaya devam edecek ve böylece, bu yeni endüstriyel dönüşüm dalgasını hızlandıracaktır. Birleştirilmiş bir iş platformu ile şirketler; malzeme bilimi, işlevsel özellikler, üretici tasarım, 3D baskı optimizasyonu, üretim ve sertifikasyonu içeren parçaların katmanlı üretimi için tüm mühendislik parametrelerini içeren bir uçtan uca çözümle sağlanan verimlilik avantajlarından faydalanacaklar. Beceriler arasında köprü oluşturan sorunsuz ve birleşik bir platform üzerinde çalıştırıldığında, katmanlı üretim teknolojisinin avantajları ve faydaları artacaktır.
Hizmet içi öngörülebilirlik ihtiyacı en üst düzeye çıkarken, 3D simülasyon yoluyla eş zamanlı 3D tasarım ve bileşen analizi, önümüzdeki yıllarda daha büyük bir kapsam ve hassasiyete ulaşacak. Dijital olarak simüle edilen parçalar, gittikçe artan bir şekilde gerçek zamanlı bağlamlara yerleştirilerek üretildiklerinde ve kullanıldıklarında, nasıl davranacaklarını ve performans göstereceklerini sergileyecekler. 3D simülasyonlar bir 4. boyutu; yani, ürünün kullanım ömrü boyunca ürün performansını gösteren zamanı içerebilir.

Airbus, katmanlı üretimin kullanımını genişletiyor
Günümüzde bu teknolojiyi benimseyen endüstrilerden biri havacılık sanayii. Örneğin; iki yıllık kapsamlı bir kıyaslama sürecinin ardından Airbus Group, tasarım, simülasyon ve üretimi entegre ederek, katmanlı üretimin kullanımını genişletiyor.
Dassault Systèmes ile uzun yıllardır çalışan Airbus’un Kıdemli Başkan Yardımcısı Robert Nardini, konu hakkında şunları söylüyor: “Çok sayıda projemizde; teknoloji, performans, güvenlik ve maliyet standartlarını karşılayan, potansiyel olarak daha hafif ve daha az maliyetli parçalar sağlayan üretim bileşenlerinin yanı sıra, prototipler üretmek için katmanlı üretimin kullanımını genişletiyoruz. Airbus, uçaklarda yapısal analizler ve sanal testleri hızlandırmak için uzun süredir 3D simülasyon uygulamalarını kullanmaktadır ve şimdi, havacılık pazarının ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan simülasyon tabanlı 3D tasarımdan faydalanarak, parça tasarlamanın yeni bir yolunu keşfediyor.”

Safran Group ile Dassault Systèmes iş birliği yaptı
Katmanlı üretim alanındaki bir diğer ortaklık ise, havacılık ve güvenlik alanlarında önde gelen uluslararası yüksek teknoloji grubu Safran Group ile Dassault Systèmes’in ortaklığı. Bu ortaklık; katmanlı üretim sürecinin sanal doğrulamasını geliştirecek ve motor parçalarının katmanlı üretiminde gerekli olan tüm mühendislik parametrelerine dijital süreklilik sağlayacak. Katmanlı üretimin uygulanması, aksi halde dağınık olan uzmanlık adalarını birleşik bir kurumsal platforma getirmeye yardımcı olacak. Bu, tüm ilgili verilere tek bir kaynaktan erişme olanağı da sağlayacak.
Entegre tasarım ve analiz uygulamalarını birleştirilmiş bir platformda kullanmak, tasarım unsurları olarak tanımlanacak "sert noktalar", yani temas noktaları sağlıyor. Bu; kontak noktaları, alan zarfları, işlevsel ve yapısal gereksinimlerin, üretken tasarım olarak adlandırılan bir süreçte formları otomatik olarak tanımlamak için kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu şekilde tasarım yapmak, sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmaz; aynı zamanda, tasarım sürecinin bir kısmı otomatik olduğundan, yüksek nitelikli tasarım mühendislerinin mevcut ve öngörülen yetersizliklerin üstesinden gelmesine de yardımcı olabilir. Dassault Systèmes, dünyadaki en yenilikçi kuruluşlardan bazılarıyla çalışmaya, ortaklık yapmaya, 3D teknolojisinde önümüzdeki yıllarda göreceğimiz teknolojik ilerlemeyi desteklemeye devam edecek.