Universal Robots’tan KOBİ’lere kolaboratif robot teknolojisi

Universal Robots’un Cobot’ları; robot programlama uzmanlığı gerektirmeyecek şekilde kolay programlanabilir olmaları, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve işbirliğine dayalı yapıları sayesinde KOBİ’lere önemli avantajlar sağlıyor.

A+ A-

Universal Robots, günümüze kadar gerçekleştirdiği yaklaşık 25 bin Cobot kurulumuyla globalde ve Türkiye’de insan merkezli otomasyonu herkese ulaştırmayı hedefliyor. Şirketin Cobot’ları; robot programlama uzmanlığı gerektirmeyecek şekilde kolay programlanabilir olmaları, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve işbirliğine dayalı (Collaborative) yapıları sayesinde KOBİ’lere önemli avantajlar sağlıyor.

Gök: “Önemli katkılar sağlıyor”
KOBİ’lerin robot teknolojisine geçişiyle ilgili konuşan Universal Robots Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “KOBİ’ler büyük ölçekli üretim yapmadıklarından, robot teknolojilerine yatırım yapmak ve bu teknolojileri kullanmak konusunda tereddüt yaşıyorlardı. Bu tereddüt Universal Robots ile aşılmaya başladı. Cobot’lar, endüstri alanındaki büyük işletmelerle birlikte KOBİ’ler için de önemli katkılar sağlıyor. Günümüz üretim süreçlerinin değişime uğrayarak esnek bir hale gelmesi ihtiyacı ve kolaboratif robotun mucidi Universal Robots’un geliştirdiği ileri teknolojiyle kullanıcılara sağladığı sayısız avantaj, KOBİ’leri de kolaboratif robot teknolojilerini kullanma yönünde bir değişime zorluyor” diye konuştu.“Geleceğin iş modeli kolaboratif robotta olacak”
Son dönemde KOBİ’lerin robot teknolojileri kullanma eğilimlerine bakıldığında, sadece yüksek adetlerde aynı kalitede üretim yapmanın yeterli görülmediğini anlatan yetkililer, şöyle konuştular: “Söz konusu işletmeler bunun dışında; gerçek anlamda esnekliğe ihtiyaç duyuyorlar ve kaliteden ödün vermeden, düşük üretim adetleri için hızlı değişimlere cevap verebilmeyi önemsiyorlar. Bu çerçevede işbirliğine dayalı kolaboratif robotlar, küçük işletmeler için de daha fazla talep görecek ve geleceğin iş modeli kolaboratif robotta olacak. Sağladıkları bu avantajların dışında; insanla birlikte güvenli olarak işbirliğine dayalı çalışabilmeleri, az alan kaplamaları, esnek konumlandırılarak farklı görevler içinde kullanılabilmeleri, hızlı kurulum ve programlama yapılabilmeleri, el ile hareket ettirilerek de programlanabilmeleri, UR Akademi ile online olarak ücretsiz sunulan interaktif eğitim, 220 V güç gereksinimi ve az enerji tüketimi vb. birçok avantajları ile kullanıcılarına kalite, esneklik, ergonomi ve maliyet avantajı sağlıyorlar. Universal Robots’un sağladığı bu avantajlar; kullanıcıların bulundukları iş alanında rekabetçi olmalarını sağlıyor.”

“24 saat boyunca üretim yapılabilir”
Cobot’ların genellikle basit bir süreci çalışanlarla hemen hemen aynı hızda gerçekleştirdiğini ifade eden yetkililer, “Bu nedenle, manuel olarak elde edilen üretim miktarından memnun olunan durumlar için operasyonlar otomatikleştirilebiliyor. Robota uygun yörüngeleri öğreterek ve maksimum taşıma kapasitesine dikkat ederek Cobot, 24 saat boyunca üretim gerçekleştirilebiliyor. Böylece, verimlilikte bir artış gözlemleniyor” diyerek sözlerini noktaladılar.