Ülkeler otonom araç dünyasına ne kadar hazırlar?

KPMG, dünyanın otonom araçlara ne kadar hazır olduğunu araştırdı. Söz konusu çalışmaya göre; ‘politika ve mevzuat’, ‘altyapı’, ‘teknoloji ve inovasyon’, ‘tüketici kabulü’ kriterleri sonucu listenin zirvesinde Hollanda yer aldı.

A+ A-

KPMG’nin ‘Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’, küresel ekonomiye yön veren ve otomotivde küresel markalar çıkaran 20 ülkenin otonom araç dünyasına ne kadar hazır olduğunu inceledi. Endeks; ülkelerdeki otonom araç devrini başlatacak ‘politika ve mevzuat’, ‘teknoloji ve inovasyon’, ‘altyapı’, ‘tüketici kabulü’ kriterleri dikkate alınarak hazırlandı. Endeksin ilk beşinde; Hollanda, Singapur, ABD, İsveç ve Birleşik Krallık yer alırken, Almanya altıncı oldu. Japonya hazırlık derecesinde 11’inci sırayı alabilirken, Birleşik Arap Emirlikleri sekizinci sırayla ilk 10’da kendine yer buldu. 20 ülkenin değerlendirildiği endeksin son üçünde; Rusya, Meksika ve Hindistan bulunuyor.

Endekste öne çıkan başlıklar:
KPMG’nin ‘Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’nden dikkat çeken başlıklar şu şekilde:
- Hollanda’daki iyi yollar, yüksek sayıda araba şarj istasyonu ve yüksek kaliteli kablosuz ağ bağlantısı, altyapı açısından ülkenin birinciliğe oturmasını sağlıyor. Hollanda’da, otonom araçlarla ilgili yasal düzenlemeler konusunda devlet maksimum destek veriyor. Ülkede halen hayli yaygın olan elektrikli araç kullanımı, otonom sürüşe geçiş sürecine Hollanda halkını hazırlar nitelikte. Söz konusu ülkenin kriterlerde en geri kaldığı başlık, teknoloji ve inovasyon. Ancak, buradaki skoruyla da birçok teknoloji devini geride bırakıyor.

Yasal düzenlemelerde Singapur önde
- Birinciliği küçük bir farkla Hollanda’ya kaptıran Singapur ise, yasal düzenlemeler ve tüketici kabulü başlıklarında açık ara önde. Söz konusu ülke, 2017 yılında sürücüsüz araçların kamuya açık yollarda test edilmesini yasallaştırarak öncü oldu. Singapur’un avantajları, yüksek kalitedeki yolları ve kablosuz bağlantı ağı. Ancak, elektrikli araç şarj istasyonlarının azlığı bu ülkenin altyapı skorunu düşürüyor. Teknoloji merkezi, patent başvurusu sayısı ve araştırma merkezi azlığı ‘teknoloji ve inovasyon’ skorunu olumsuz etkiliyor.

ABD eşsiz bir konumda yer alıyor
- Listede üçüncü sırada yer alan ABD ise, otonom araç teknolojisi konusunda dünyada eşsiz bir konumda yer alıyor. Dünyadaki otonom araç araştırma-gelişmesi ve üretimi üzerinde çalışan merkezlerin 163’ü söz konusu ülkede bulunuyor. ABD’li sürücüler otonom araçlar için oldukça heyecanlı; ancak uygulamanın nasıl olacağı konusundaki karışıklık nedeniyle endişe hâkim.
- Otomotivde bir dünya markası çıkaran İsveç de, ABD’ye benzer şekilde otonom araç teknolojisinde önde geliyor. Ülkede 2017’den itibaren denetimli otonom sürüş denemeleri yapılıyor. Hükümetin bu konudaki desteği İsveç’i ilk beşe taşıyor.

Birleşik Krallık da yüksek skorlara sahip
- Birleşik Krallık, altyapı hariç diğer üç kriterde yüksek skorlara sahip. Ancak, yaşlı kıtanın en yaşlı ülkesi altyapı zorlukları nedeniyle ancak beşinci sırada yer bulabiliyor. Birleşik Krallık’taki otonom sürüşle ilgili yasal düzenlemeler neredeyse Avrupa’nın en iyi örneklerinden. Ülkede otonom araçların kamuya açık yollarda test edilmesiyle ilgili herhangi bir yasal izne bile gerek yok.
- Listede sekizinci sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri, 20 ülke arasında en iyi yol kalitesine sahip ülke. Bu özelliğiyle birçok Avrupa ülkesini geride bırakan Birleşik Arap Emirlikleri, teknoloji ve inovasyonda atak yaparsa üst sıralara yükselme kapasitesine sahip.

Teknoloji devi Japonya ilk 10’a giremiyor
- Teknoloji devi Japonya ise, ‘gelenekçi’ yapısı nedeniyle endekste ilk 10’a giremiyor. Yasal düzenlemeler konusunda hayli zor ilerleyen söz konusu ülkede sürücüler de, otonom araçlara geçme konusunda pek istekli değil. Teknoloji ve inovasyon konusunda birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kalan Japonya, altyapı konusunda ise endeksin zirvesindeki ülkelerle yarışıyor.
- Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin ise, endekste sondan dördüncü sırada. Hem altyapı, hem teknoloji, hem de yasal süreçler açısından hayli geriden gelen Çin’in neredeyse tek artısı, ülkede çok miktarda elektrikli araç şarj istasyonunun bulunması.

Hindistan listenin sonunda yer aldı
- Listenin sonunda Hindistan var. Yol kalitesinin ve altyapının yetersizliği, bu alanda teknoloji ve inovasyon yatırımlarının olmaması, sürücülerin isteksizliğine ek olarak otonom araçların trafiğe çıkma yasağı Hindistan’ı sıralamada 20’nciliğe itiyor.

Ölekli: “Dünyayı değiştirmek üzere”
Otonom araç teknolojisinin dünyayı değiştirmek üzere olduğunun altını çizen KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, endeksin otonom sürüşle ilgili tartışmalara bir çerçeve çizdiğini kaydetti. Ölekli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dünya bir ulaştırma devriminin zirvesinde. Teknolojinin artırdığı değişim hızı hepimizi etkileyecek. Sadece bir yerden bir yere ulaşımımız değil; hammadde ithalatı, nakliyat, istihdam ile beraber yaşam ve çalışma biçimlerimiz de bu devrimden etkilenecek. Elektrikli araçlar, mobilite, dijital demiryolları, drone teslimatları ve ultra yüksek hızlı trenler bu devrimin bileşenlerinden bazıları olacak. Yeni teknoloji, yaş ve fiziksel engelleri nedeniyle araç kullanamayanlara da hareket özgürlüğü getireceği gibi, araç kullananlar için trafikte geçen zaman daha verimli kullanılacak.”

“Beş yılda 50 milyar dolarlık yatırım yapıldı”
Bir yıl önce asla olmayacağı savunulan gelişmelerin birer birer gerçekleştiğini ifade eden Ölekli, “Büyük otomotiv şirketleri dâhil teknoloji devleri, girişimciler, otonom araç teknolojisi geliştirmek için geçtiğimiz beş yıl içinde 50 milyar dolarlık yatırım yaptı. ABD’nin Arizona eyaletinin yanı sıra, Singapur’da da otonom araç yolları üzerinde çalışılıyor. Ülkelerin bu gelişmelerin gerisinde kalmaması için elbette hükümetlerin proaktif yaklaşımı ve desteği gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.