Uçar: “Tüm siparişlerde Euro kurunu 6 TL’ye sabitledik”

Gıdadan otomotive, madencilikten plastik endüstrisine kadar birçok sektöre hizmet sunan SMC Türkiye, müşterilerine destek olmak için 1 Ekim 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacak tüm siparişlerde Euro kurunu 6 TL’ye sabitledi.

A+ A-

Yüzde 100 Japon sermayesi ile SMC Corporation firmasının iştirâki olan SMC Türkiye, aktif olarak hizmet vermeye başladığı 2011 yılından beri müşterilerinin desteği ile hızla büyürken; Türkiye’nin istihdamına ve ekonomisine de katkı sağlıyor. Gıdadan otomotive, madencilikten plastik endüstrisine kadar birçok sektöre hizmet sunan firmanın ürünleri, üretimin ve otomasyonun olduğu her alanda kullanılıyor.
Elde ettikleri kârın her kuruşunun Türkiye’de kaldığını ve şirketlerinin yatırımları için kullanıldığını aktaran SMC Turkey Otomasyon A.Ş. Genel Müdürü Turgay Uçar, “Dünya genelinde sahip olduğu yüzde 36’lık pazar payı ile pnömatik sektöründe dünya lideri olan SMC Corporation, benzer başarıyı Türkiye pazarında da göstererek hızla yükseliyor” diye konuştu.

“Sıkıntılı dönemi birlikte aşacağız”
Yaşanan mevcut gelişmeler ile ilgili olarak, firmalarının kısa ve uzun vadedeki planları hakkında da bilgi veren Uçar, konu hakkında şunları söyledi: “Büyük kültürel benzerlikleri olan Türkiye ile Japonya, her zaman çok yakın ilişkilere sahip dost iki ülke olmuştur. Türkiye pazarına büyük önem veren Japonya, yatırımlarını azaltmadan daha da güçlendirmek arzusu içerisinde. SMC Türkiye olarak, bu zorlu ve türbülanslı dönemi hep birlikte atlatabilmek adına, 1 Ekim 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacak tüm siparişlerde 1 €=6,00 TL olacaktır. Önümüzdeki süreçte bu sıkıntılı dönemin sona ereceğini ve döviz kurunun olması gereken yeri bulacağını düşünüyoruz. Müşterilerimizle birlikte birbirimize vereceğimiz karşılıklı destek sayesinde, bu durumun üstesinden çok rahat bir şekilde geleceğimizi düşünüyoruz.”

“Ürünlerimiz birçok sektörde kullanılıyor”
Gıda, otomotiv, madencilik, plastik endüstrisi vb. pek çok sektöre hizmet sunduklarını bildiren Uçar, “Ürünlerimiz, üretimin ve otomasyonun olduğu her alanda kullanılıyor. Türkiye’deki pazar büyüklüğü maalesef olması gereken noktada değil. Ülkemizde sektör, benzer büyüklüğe sahip diğer ekonomilerin gerisinde kalıyor; ancak hızla büyüyen bir sektör olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Kurlardaki dalgalanma ve seçim süreçlerinin yatırımcıların ve ticaret ile uğraşanların temkinli davranmasına neden olduğunu anlatan Uçar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fakat Türkiye büyük bir ekonomiye sahip olduğu için her türlü olumsuzluğun üstesinden gelebilmektedir. Bilindiği gibi son dönemde yaşanan pek çok gelişme nedeniyle ülkemiz geçici olduğunu düşündüğümüz zorlu bir süreç içerisinden geçiyor. Son dönemde enflasyon oranında görülen hızlı yükselişin, döviz kurundaki yüksek dalgalanmanın ve diğer ekonomik göstergelerdeki değişimin geçici olduğunu ve bu süreci hep birlikte, bir an önce iyi bir şekilde aşabilmeyi ümit ediyoruz.”