Türkiye’nin ilk turbo kompresör Ar-Ge merkezi IHI Dalgakıran’dan

2018 yılının ekim ayında fabrika açılışını gerçekleştiren Türkiye’nin ilk ve tek turbo kompresör üreticisi IHI Dalgakıran, Dilovası üretim tesislerinde hayata geçirdiği büyük bir yapılanma ile Ar-Ge merkezi olmaya hak kazandı.

A+ A-

Sabiha TOPRAK/KOCAELİ

Japonya’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden IHI Corporation ile Dalgakıran Makina ortaklığıyla kurulan IHI Dalgakıran Makina, Dilovası/Kocaeli üretim tesislerinde gerçekleştirdiği büyük bir yapılanma ile Ar-Ge merkezi olmaya hak kazandı. Böylece şirket, Türkiye’nin ilk turbo kompresör Ar-Ge merkezi unvanını kazandı.

Tüfekçi: “Katma değer sağlayacağız”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan IHI Dalgakıran Genel Müdürü Yakub Tüfekci, “Öncelikle, TÜBİTAK’tan onaylanan bir Ar-Ge merkezine sahip olmanın gururunu bizlere yaşatan ve başarılarımızın devamlılığını sağlayan değerli mühendislerimize ve ekip arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.
Geliştirdikleri teknolojilerle hem sektöre, hem de Türkiye’ye katma değer sağlayacaklarını dile getiren Tüfekci, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Endüstri 4.0 süreciyle birlikte fabrikaların daha fazla otomasyona yönelmesiyle sanayinin her dalında basınçlı havaya yönelik talep arttı. Her geçen gün yükselen enerji maliyetleri de, firmaları daha verimli teknolojiler kullanarak enerji tasarrufu yapmaya; dolayısıyla daha verimli ürünler kullanmaya teşvik ediyor. Bu bilinçle, Türk ve Japon mühendislerden oluşan Ar-Ge merkezimiz öncülüğünde, hizmet verdiğimiz her sektörde farklı basınç ve kapasitelerde; T2A, TRA, TRE, T3A ve TRX model IHI Dalgakıran turbo kompresörleri üretilmektedir. Ar-Ge merkezimizde, aerodinamik tasarımı tamamen kullanıcının fabrika ve ortam koşullarına özel ve yine kullanıcının gereksinimleri dikkate alınarak kompresör kontrol ve otomasyon sistemleri geliştirilerek, 132 kW ilâ 2000 kW güç aralığında turbo kompresör proje faaliyetleri yürütülmektedir. Yüksek mühendislikle geliştirdiğimiz kontrol panelindeki veri akışı sayesinde, ürünlerimizi sahada çalışırken de takip edilebiliyoruz. Yaygın satış ve servis ağımızla birlikte, hem yurtdışındaki, hem de yurtiçindeki müşterilerimizin ihtiyaçlarına anında çözüm üretebiliyoruz.”

Taketomi: “Sanayinin birçok alanına hizmet veriyor”
Toplam istihdamlarının yüzde 40’ının alanında uzman mühendislerden oluştuğunun altını çizen IHI Dalgakıran Ar-Ge Müdürü Toshimichi Taketomi ise, “Japon ve Türk mühendislerinin ortak çalışmaları ile Türkiye’de üretilen ilk ve tek turbo kompresör olan IHI Dalgakıran turbo kompresörleri; demir çelikten otomotive, tekstilden madencilik sektörüne kadar sanayinin birçok alanına hizmet veriyor” dedi.
IHI Dalgakıran olarak, 166 yıllık bir geçmişe sahip IHI firmasının turbo kompresör teknolojisinden yararlanarak ve geliştirerek müşterilerine çözüm sağladıklarını ifade eden Taketomi, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Bu noktada şirket ortağımız Japon teknoloji devi IHI Corporation ile lisans anlaşması yaparak, mevcut teknolojisiyle Türkiye’de üretime başladık. Mevcut Ar-Ge çalışmalarımız ile sahip olduğumuz teknolojiyi sürekli olarak geliştirmek, yeni buluşlar ve patentler ile taçlandırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.”