Türkiye Yapay Zeka Zirvesi 14 Mart’ta düzenlendi

Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nde konuşmacılar; perakende, sigortacılık, moda, pazarlama ve iş dünyası gibi alanlarda yapay zekanın geleceğini resmederken, örnek olaylarla yapay zekanın nasıl daha etkili kullanılabileceğini aktardılar.

A+ A-

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) ikincisini düzenlediği Türkiye Yapay Zeka Zirvesi, 14 Mart 2019’da Uniq İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinlikte, alanında uzman 50’den fazla yerli ve yabancı konuşmacı; perakende, sigortacılık, moda, pazarlama ve iş dünyası gibi alanlarda yapay zekanın geleceğini resmetti ve örnek olaylar ile yapay zekanın nasıl daha etkili kullanılabileceğini aktardı.

Aksu: “Artık algoritmalarla rekabet edilecek”
Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) kurucusu Halil Aksu, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, algoritma çağının başladığını vurgulayarak, “Artık kurumlar ve hatta ülkeler veri ve algoritmalarıyla rekabet edecek. Bu nedenle, yapay zeka stratejisi ve yol haritası ile birlikte gerekli yetkinlikleri kazanamayanlar oyun dışına itilecek” diye konuştu.
Zirvede Türkiye’nin yapay zeka çağına hazır olduğunun ortaya çıktığını savunan Aksu, şunları aktardı: “Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi sayesinde herkesin bir araya geldiğini, müthiş işbirliklerin yapıldığını, şirketlerin bu teknolojiye inandığını ve yatırım yaptığını görmüş olduk. Daha zeki yarınlar bizi bekliyor.”

Binden fazla katılımcı ağırlandı
Bahçeşehir Koleji, Etiya, Doğuş Teknoloji, Google Cloud, Microsoft, HPE, Oredata, Sor’un gibi önde gelen markaların desteğiyle düzenlenen Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nin, binden fazla katılımcı ile 6 binin üzerinde online izleyiciyi ağırladığını bildiren yetkililer, “Etkinlikte vizyon konuşmasını, Bahçeşehir Koleji’nin İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel gerçekleştirdi. Etiya’nın Genel Müdür Yardımcısı Uğur Karakaya ise, Türkiye’de ve dünyada yaptıkları ileri teknoloji, dönüşümsel ve yapay zeka içeren projelerini paylaştı. UI Path Avrupa EECIS Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen de, robotiğin geleceğini paylaştığı sunumunda son derece verimli ve farklı bir geleceğin bizi beklediğini duyurdu. Can Birsay’ın modere ettiği ‘Yapay Zeka’nın Kullanım Alanları ve Örnek Faydalar’ başlıklı panelde; UI Path, Doğuş Teknoloji, Turkcell, Coca Cola’nın başarılı yapay zeka projeleri anlatıldı ve Türkiye’deki robotik yazılımlar detaylarıyla konuşuldu” dediler.“Yapay zeka vizyonlarını paylaştılar”
Zirvede; Microsoft, Google Cloud, Amazon, SAP, IBM, HPE ve Dentsu Aegis gibi küresel teknoloji devlerinin yapay zeka vizyonlarını ve başarı öykülerini anlattıklarını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: "Artiwise çözümü ile Borusan Otomotiv projesi, Aksigorta’nın yapay zeka başarıları, Sorun’un öne çıkan Chatbot projeleri, Oredata’nın dijital karar projeleri, Bunsar teknolojisi ile HOPİ’nin moda çözümleri, Faladdin yapay zeka ile kahve falına kadar pek çok ilham veren başarılı proje de etkinlikte paylaşıldı. Zirvede ayrıca; ‘Müşteri Deneyiminde Yapay Zeka ve Doğal Dil İşleme Gücü’, ‘Sigortacılıkta Yapay Zeka’, ‘Moda ve Giyim Perakendesinde Yapay Zeka; Dün, Bugün ve Yarın’, ‘Beyin, Yapay Zeka, Genetik ve İnsanın Geleceği Üzerine’, ‘Diyalog Bazlı Yapay Zeka Sektörleri Nasıl Dönüştürüyor?’, ‘Yapay Zeka, Perakendede Neleri Değiştirecek?’, ‘Yapay Zeka: Yetenek Havuzunda Neredeyiz?’ gibi birçok önemli başlık detaylarıyla ele alındı. Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin global iş ortakları olan AI Collaborator ve Kuwait.ai’nin temsilcileri yapay zekanın kullanımıyla ilgili batıdan ve doğudan ilham veren örnekler aktararak, bu alanda küresel işbirliklerin ne kadar önemli olduğunun altını çizdiler. Yapay zeka alanındaki çalışmalarını ve başarı öykülerini paylaşan diğer markalar ise; Kariyer.net, Migros, Arçelik, Türkiye İş Bankası, Toyota, LC Waikiki, SefaMerve, TANI ve Opet, Miletos, Tazi, CBOT ve Sestek oldu.”
Sunum ve panel oturumların ardından, yerli yapay zeka girişimcilerini yatırımcılarla buluşturan ‘TRAI Start-Up Demo Night’in düzenlendiğini dile getiren yetkililer, “Yatırımcı arayan TRAI girişimcilerine mükemmel bir platform sunuldu ve sekiz birbirinden değerli girişimci, yerli yatırımcılardan oluşan jüri karşısında sunumlarını yaptılar, sorulara yanıt verdiler ve yatırım almak için yarıştılar” diyerek sözlerini noktaladılar.