Türkiye İnovasyon Haftası rekorla kapılarını kapattı

TİM tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası, ilk günü 20 bin 800 olmak üzere yaklaşık 40 bin kişinin katılımıyla en yüksek katılımcı sayısına ulaştı.

A+ A-

Türkiye İnovasyon Haftası, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. İki gün süren etkinlik boyunca katılımcılar, Shazam Kurucu Ortağı Chris Barton gibi alanında uzman konuşmacıların katıldığı inovasyon odaklı konferansları takip etmenin yanı sıra, inovatif sergi ve atölye çalışmalarını da yakından görme fırsatı buldular. Etkinlik, ilk günü 20 bin 800 olmak üzere yaklaşık 40 bin kişinin katılımıyla bu yıl en yüksek katılımcı sayısına ulaştı.

Gülle: “İnovasyonun tek adresi”Türkiye İnovasyon Haftası’nda, salonların yenilik peşinde koşan arzulu gençlerle ve firmalarla dolup taştığını dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak düzenlediğimiz bu etkinlik, inovasyonun tek adresi olduğunu perçinledi. Her platformda dile getirdiğimiz ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimizi, ihracatta rekorların kalıcı bir hale gelmesini; ancak inovasyonu ve teknolojik dönüşümü üretimimize ve ihracatımıza entegre ederek elde edebiliriz. Geleceğe uzanan yolu bugünden inşa etmek istiyorsak, gençlerimizin sürecin merkezinde yer alması hayati bir önem taşıyor.”

“Teknolojiyi ihraç etmeliyiz”
Türkiye’nin; veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitim, bilişim teknolojilerinden yapay zekaya kadar her alanda kendi ayaklarının üzerinde durmak mecburiyetinde olduğunu aktaran Gülle, “Teknolojiye hâkimiyet konusunda gereken önemi vermeli; teknolojiyi sadece kullanan değil, tasarlayan, üreten ve hatta ihraç eden bir ülke konumuna gelmeliyiz. Bu süreci de ülkeler arasındaki karşılıklı bağımlılığın bilincinde, ‘kazan-kazan’ prensibi ile kolektif bir şekilde yürütmeliyiz” diye konuştu.