Türkiye, ekimde tüm zamanların ihracat rekoruna imza attı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre, ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 13,1 oranında artarak 15,7 milyar dolar oldu. Böylece Türkiye, tarihindeki en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

A+ A-

Türkiye’nin ekim ayı ihracat verileri; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı İsmail Gülle, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ve AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş’in katılımıyla, Adana’da gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.
Ekim ayı ihracatı, 2017’in aynı dönemine göre yüzde 13,1’lik artışla 15,7 milyar dolara yükseldi. Böylece, 2018’in mart ayında gerçekleştirilen 15,5 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkılarak, ihracatta aylık bazda tüm zamanların rekoru yeniden kırıldı. Ayrıca, söz konusu dönemde tarihteki en yüksek ekim ayı ihracatı da gerçekleştirildi.
Son 12 aylık dönemdeki ihracat ise, yüzde 7,9’luk artışla 166,8 milyar dolar oldu. Yılın ilk 10 aylık döneminde de yüzde 7,6’lık artışla 138,8 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

İhracatın-ithalatı karşılama oranı yüzde 96,7
Ekim ayında Türkiye’nin ihracatı 15,7 milyar dolar olurken; ithalatı ise 16,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu rakamlara göre, ihracatın ithalatı karşılama oranı son 20 yılın zirvesine çıkarak yüzde 96,7 oldu.
Ekim ayında ihracat miktarı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde yüzde 25,1’lik artışla 12,6 milyon tona yükseldi. Bu yılın ekim ayı, miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay olarak kayıtlara geçti.

Otomotiv endüstrisi liderliğini koruyor
Ekim ayında en fazla ihracatı yine otomotiv sektörü yaptı. Sektörün ekim ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 artarak 2,9 milyar dolar oldu. Otomotiv endüstrisini; 1,6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti.
Uzak Doğu pazarına açılımı ile dikkat çeken çelik sektörü ise; Hong Kong, Singapur ve Filipinler başta olmak üzere, Uzak Doğu ülkelerine olan ihracatını ekim ayında yüzde 262 artırdı. Sektör, toplam ihracatını da yüzde 46,9 artırarak en fazla artış yakalayan ikinci sektör oldu.

AB’ye ihracatımız yüzde 13,6 arttı
Türkiye’nin AB’ye ihracatı yüzde 13,6 artarak 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. AB’yi; 2,3 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri ve 1,3 milyar dolar ile Afrika ülkeleri izledi.
Ekimde en fazla ihracat yapılan ilk ülke 1,5 milyar dolar ile Almanya oldu. Almanya'yı; 1,1 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 879 milyon dolar ile İtalya ve 853 milyon dolar ile Irak izledi. 159 ülkeye ve bölgeye ihracat artarken, 70 ülke ve bölgeye ihracat azaldı.

İhracatını en fazla artıran il Kastamonu
Ekim ayında 53 il ihracatını artırırken, 28’inin ihracatı da azaldı. En çok ihracat gerçekleştiren iller sırası ile; 6,9 milyar dolar ile İstanbul, 1,3 milyar dolarla Kocaeli, 1,2 milyar dolarla Bursa, 884 milyon dolarla İzmir, 706 milyon dolarla Ankara olurken, Kastamonu ihracatını 5 kat artırarak 26 milyon dolar ile en fazla artış gösteren kent oldu.
Ekim ayında 37 bin 409 firma ihracat yaparken, bin 611 firma ilk kez ihracat yaparak ihracat camiasına katıldı.

Gülle: “Beklediğimiz gibi rekorlar yılı oluyor”
İhracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, şunları söyledi: “İhracatta yeni bir rekora huzurlarınızda tekrar imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 2018, beklediğimiz gibi rekorlar yılı oluyor. Haziran ve ağustos ayları haricinde her ay kendi içinde bir rekorla geldi. Tüm ihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Ticarette TL kullanımına özel bir önem atfettiklerini belirten Gülle, “Bu dönemde, Türk Lirası'nın uluslararası ticarette kullanımını artırabilmemiz çok önemli. 2009 yılından beri TL ile ticarette güzel bir ivme yakaladık. Bu artışı sürdürülebilir kılmalıyız. Ekim ayında 180 ülkeye 5,3 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı” diye konuştu.

“Yeni rekorlar kırmamıza fayda sağlayacak”
Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın ihracat açısından önemine de değinen İsmail Gülle, “Havalimanı, Türkiye’mizi doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde dünyanın en önemli transit merkezlerinden birisi haline getirecek bir potansiyel taşıyor. Havalimanımızın hitap ettiği bu geniş alanda, toplam 60 ülke ve 20 trilyon dolarlık bir ticaret hacmi bulunuyor. 1,6 milyon metrekarelik lojistik alanı ve 5,5 ton kargo kapasitesi ile de İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm ülkemize faydalı olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki; bu kapasite, bizlerin ihracat yolunda yeni rekorlar kırmasına büyük fayda sağlayacak. Cumhurbaşkanımızın; ‘Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarının fuar alanı haline getireceğiz’ açıklaması ile ihracat ailesine verdiği destekten dolayı şükranlarımızı sunarız. Böylelikle, yeni fuar alanı ihracatta yeni rekorlara imza atılmasında önemli bir kapı olacak” diyerek sözlerini noktaladı.