Türk metal işleme sektörü EMO Hannover’de sahne alacak

Son teknoloji makinaların yanı sıra verimli teknik çözümler ve ürün destek hizmetlerinin 50’ye yakın ülkeden 2 binin üzerinde firmanın katılımıyla sergileneceği EMO Hannover’de, Türkiye 50’nin üzerinde yerli marka ile temsil edilecek.

A+ A-

Metal işleme sektörünün buluştuğu EMO Hannover Fuarı, bu yıl ‘Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler’ sloganıyla 16-21 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Metal kesme ve şekillendirme tezgahları, üretim sistemleri, yüksek hassasiyetli araçlar, otomatik malzeme akışları, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuar alanlarında modern metal işleme teknolojilerinin sergileneceği etkinlik, 50’nin üzerinde ülkeden 2 binin üzerinde firmaya ev sahipliği yapacak.
EMO Hannover Fuarı’nın tanıtımı için 17 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına; MİB Başkanı Ahmet Özkayan, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, Almanya Takım Tezgahları Üreticileri Birliği Fuarlardan Sorumlu Direktörü Christoph Miller ve Deutsche Messe AG Sözcüsü Stephanie Maeckler katıldı.

Özkayan: “Vizyon ve trendleri belirliyor”
Vizyon ve trend belirleyici olan EMO Fuarı’na katılmaları için üreticileri desteklediklerini belirten Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan, “EMO, dünya üzerindeki makina imalat sanayiinin premium fuarı. Sektördeki yenilikler ve en üst teknolojiler burada sergileniyor. Sektörün dünya üzerindeki karar vericilerini buluşturan etkinlik, ihracatımızda da önemli rol oynuyor” diye konuştu.
Makina sektörünün 2014-2019 dönemi arasında ihracatını yüzde 30 seviyesinde artırdığını aktaran Özkayan, makina sanayiinin Türkiye’nin stratejik sektörlerinden biri olarak ilan edildiğini hatırlattı. Takım tezgahları sektörünün de, makina yapan makinalardan oluştuğunu dile getiren Özkayan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dolayısıyla bu makinaların EMO Fuarı’nda sergilenmesi, iç pazarın daraldığı bugünlerde ülke ihracatımız açısından da çok önemli. Biz ihracatla büyüyeceğimize inanıyoruz ve EMO Fuarı’nın bu noktada sektörümüzü ciddi olarak destekleyeceğini düşünüyoruz. Sektörümüz için bu denli önemli olan bu fuarın birgün İstanbul’da da yapılmasını diliyoruz.”

Miller: “Uluslararası nitelikteki tek platform”
EMO Hannover’in, metal işleme konusunda gerçek anlamda uluslararası nitelikteki tek platform olduğuna dikkat çeken Almanya Takım Tezgahları Üreticileri Birliği Fuarlardan Sorumlu Direktörü Christoph Miller ise, EMO Hannover 2019’un dünyanın en büyük endüstriyel üretim fuarı olacağını söyledi. Miller, “Makina ve tesis üreticileri geliştirdikleri son teknoloji ürünlerini; otomotiv endüstrisi ve bileşen tedarikçileri, havacılık, hassas mekanik ve optik, gemi yapımı, tıbbi teknoloji, alet ve kalıp imalatı, çelik ve hafif yapı alanlarında üretim yapan lider firmalara EMO Hannover’de sunacaklar. Türk firmalar da, katılacakları bu etkinlikte önemli fırsatlar yakalayacaklar” dedi.
Almanya açısından Türkiye’nin, 65 milyon euro civarında bir hacimle ilk 15 tedarikçi arasında yer aldığının altını çizen Miller, şöyle devam etti: “Bu anlamda Türk takım tezgahı üreticilerinin geleceğe yönelik yatırım kararlarında EMO Hannover 2019 önemli bir rol üstleniyor. Türk sanayiinin en önemli üç tedarikçisi olan Almanya, Tayvan ve Japonya’dan binin üzerinde üretici yeni iş birlikleri için bu fuarda görüşmeler yapabiliyor. Şu ana kadar Türkiye’den; Dener Makina San., Beka-Mak Makina, Uzay Makina ve Dirinler Makina’nın da aralarında bulunduğu 40’ın üzerinde firmanın kayıt yaptırdığı fuarımız oldukça verimli geçecek.”

“Kapsamlı bir network kurmaya odaklanılacak”
EMO Hannover’in; Endüstri 4.0 konseptli makinalardan bileşenlere, kontrollerden ölçüm sistemlerine ve malzeme akışlarına kadar akıllı fabrikalara yönelik yeni ürün ve çözümleri katılımcı firma ve ziyaretçilerin beğenisine sunacağını anlatan Miller, “Fuarda; insan, tesis ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir network kurmaya odaklanılacak. Sektörün bu alanda karşılaştığı zorlukların başında network ağı geliyor. Endüstri genelinde ‘networking’ kavramı çok daha hızlı şekilde ivme kazanmaya başladı. Akıllı fabrikalarla ilgili belirleyici olan faktör; tüm değer zinciri boyunca insanlar, tesisler ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir network kurulmasıdır. Dijitalleşme ve akıllı fabrika networking uygulamaları ayrıca, süreç izleme veya öngörücü bakım gibi yeni işlevleri kolaylaştırmakta, akıllı verilere ve veri analizine dayanan kendi kendine öğrenen makinaları da beraberinde getirmektedir. Bu tür uygulamalar, müşterilerin ve tedarikçilerin bir sonraki verimlilik seviyesine ulaşabilmelerini sağlayan platform ekonomisi gibi yeni iş modellerinin de temelini oluşturmaktadır. EMO Hannover, akıllı fabrikalar için akıllı teknolojilerin buluşma noktasıdır” diye konuştu.

“IoT konusuna ayrıca yer verilecek”
Endüstri 4.0’ın tüm yönlerine dikkat çekilmesi amacıyla EMO Hannover’in farklı etkinliklerinde IoT konusuna ayrıca yer verileceğine dikkat çeken Christoph Miller, şöyle devam etti: “Üretimde IoT özel fuar alanında; kontrol teknolojisi, yazılım ve otomasyon teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren katılımcılara yer verilecek. Fuar katılımcıları, ürün geliştirmeden üretime, kalite yönetiminden lojistiğe kadar birçok alanda dünya trendlerini yakından deneyimleme fırsatı elde edecekler. Üreticiler makinalara yatırım yapmakla kalmayıp, entegre çözümler de görmek istiyorlar EMO Hannover, işlerini üretim teknolojisinin üreticileriyle artırmak isteyen; IBM, HP, GE, SAP, Microsoft Oracle ve Telekom gibi IT tedarikçilere son derece cazip bir ortam sunuyor.”

“Özel etkinlikler de düzenlenecek”
Fuar kapsamında düzenlenecek özel etkinliklerle, katılımcı firmalara ve ziyaretçilere ticari alanda rekabet gücünü arttıracak çözüm önerileri sunulacağını aktaran Miller, “Endüstri 4.0 alanında; süreç izleme, operatör desteği, maksimum veri güvenliğiyle sorunsuz veri akışı sağlayan çözümler ve bulut teknolojileri gibi yeni teknolojiler sergilenecek. Bilimsel alandaki gelişmeler ve sektörün gelecek vizyonu alanında uzman isimlerin katılacağı panel ve konferanslarla ele alınacak” dedi.

“Üretimle ilgili tüm zorluklar ele alınacak”
EMO Hannover 2019'da, makina teknolojisi ve IT çözümlerinden değişen çalışma dünyasına kadar üretimle ilgili tüm zorlukların ele alınacağını belirten Miller, şunları söyledi: “EMO Hannover 2019'da, gelecek nesil makinaların sunduğu avantajlar sergilenecek. Birçok destekleyici etkinlikte, network üzerinden yapılan üretimin tüm alanlara nasıl yayıldığı gösterilecek. Sipariş işleme, üretim hazırlığı ve planlaması, üretim ve lojistik tümüyle değişecek. Endüstride çalışan insanlara bu görevleri yerine getirebilmelerini sağlayacak becerilerin verilmesi gerekecek. EMO Hannover 2019’un tüm bu konularda sunacak çok şeyi var. EMO, bir kez daha uluslararası üretim teknolojisinin kalbi haline gelecek ve önümüzdeki yıllarda yaşanacak gelişimin yönünü gösterecek.”