Türk ağaç işleme makinaları sektörü Dubai’de sahne aldı

Türk ağaç işleme makinacıları, Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği önderliğinde Dubai Wood Show 2018’e katıldılar. Türkiye pavilyonu, yabancı satın almacı firmaların en çok ikili görüşme gerçekleştirdiği stantlardan biri oldu.

A+ A-

55 farklı ülkeden 10 bine yakın ziyaretçinin katıldığı ve altı ülke pavilyonunun yer aldığı Dubai Wood Show 2018 Fuarı’nda, Türk makinacıları yoğun ilgi gördüler. AİMSAD (Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği) üyelerinin yer aldığı Türkiye pavilyonu, yabancı satın almacı firmaların en çok ikili görüşme gerçekleştirdiği stantlardan biri oldu.
Dubai Altyapı Geliştirme Bakanı Dr. Abdullah bin Mohammed Belhaif Al Nuaimi Türkiye pavilyonunu ziyaret ederek, Türkiye’nin ağaç işleme makinaları ve yan sanayi sektörü hakkında bilgi aldı. Ayrıca, Gabon Orman Bakanı Pacome Moubelet Bouyeba ve Gabon devlet yetkilileri de, AİMSAD heyeti ve üyeleriyle özel bir görüşme gerçekleştirdiler. Etkinliğin son gününde de, Dubai’deki yatırım fırsatları ile ilgili olarak Dubai Türk Konsolosluğu’nda katılımcı Türk firmaları ile birlikte bir toplantı yapıldı.

Kaçak: “Oldukça verimli bir fuardı”


Fuarın oldukça verimli geçtiğini söyleyen AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, Türk firmalarının birçoğunun fuara ilk kez katıldığını belirterek, özellikle Umman ve Suudi Arabistan’dan Türk makinacılara yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Kaçak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Umman müşterisi, bizim İstanbul ya da Almanya Ligna Fuarı ile ulaşabildiğimiz bir müşteri kitlesi değil. Bu anlamda etkinlik, üyelerimiz için çok faydalı oldu.”
Umman dışında üyelerinin; Suudi Arabistan, Cezayir, Fas, Tunus ve Hindistan’dan gelen ziyaretçilerle görüşebildiklerini anlatan Kaçak, “Türk firmaları fuara makina parkları ile katılmamalarına rağmen büyük ilgi gördü. Firmalarımız, makinaları olmadığı halde bu kadar ilgiyle karşılaşacaklarını tahmin etmiyorlardı. Seneye fuara makina parklarıyla katılacaklar. Gelecek yıllarda Türk makinacıları etkinlikte daha çok ses getirecekler” diye konuştu.

“Dubai’yi üs olarak seçebilirler”
Üye firmaların fuarda, sektörün büyük aktörlerinin Orta Doğu’da nasıl bir strateji ile hareket ettiklerini gözlemlediklerine de dikkat çeken Kaçak, şöyle konuştu: “Avrupalı büyük üretici firmaların, Orta Doğu pazarı için Dubai’yi üs olarak seçtiklerini; bayileriyle değil, burada kurdukları kendi firmaları ile ticaretlerini yönlendirdiklerini gördük. Türk makina üreticileri de benzer organizasyonlar oluşturabilirler. Sonuçta; Dubai üzerinden bölgedeki 8-10 ülkeye gümrüksüz ticaret yapılabiliyor.”