Tunçelli: "İleri teknolojiye sahip ürünler geliştiriyoruz"

Tamamen kendi üretimi olan nümerik kontrol ünitelerini müşterilerine sunan Bilko Automation, otomasyon alanında geliştirdiği telemetri, telekontrol cihazları ve telsiz veri haberleşme ağlarındaki ürün ve temsilcilikleriyle de öne çıkıyor.

A+ A-

Bilko Automation’ın LYNCA ürünleri, günümüzde dünyada 5 bine yakın makina ve kontrol noktasında kullanılıyor. Yurt içinde müşterilerine ürünlerini sunan firma, aynı zamanda Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine de ihracat gerçekleştiriyor.

Tunçelli: “TÜBİTAK projesiyle başladı”
LYNCA nümerik kontrol ürünleri hakkında açıklamalarda bulunan Bilko Automation Genel Müdürü Dr. Ahmet Can Tunçelli, “Söz konusu ürünlerle ilgili ilk çalışmalarımız, 1998 yılında TÜBİTAK’a sunduğumuz ‘AKS2000 CNC’ projesiyle başladı. IEC-61131 uyumlu ‘SOFT-PLC’ projemizden sonra, eksen kontrolüne yönelerek bir CNC kontrol ünitesi geliştirmeyi amaçlamıştık. Projemizin başlangıçtaki motivasyon; açıklığa ve yeni teknolojilere bağlı PC üzerinde çalıştırılabilecek gerçek zamanlı alt yapıları kurup, bunun üzerinden bir kontrol ünitesi mimarisi inşa etmekti. Bu çalışmalar, 90'lı seneler için avant-gardist bir yenilikti. Yerli muhatabımız yoktu” diye konuştu.
LYNCA-CNC ile ilk makinalarını 2004 yılında çalıştırdıklarını dile getiren Tunçelli, söz konusu makinanın bugün halen çalıştığını vurguladı. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Tunçelli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Son 25 yılda ülkemizde makina sektörü oldukça ilerledi. Başlangıçtaki mimari seçimlerimizin zaman içinde çok doğru olduğunu gördük. Sabırlı çalışmalarımızın neticesinde oluşan birikimlerimizden bugün yerli ve yabancı makina imalatçıları ve OEM entegratörler faydalanmaktalar. LYNCA-CNC modüler yapısıyla farklı sistemleri bünyesine entegre edebildiği gibi, modül olarak farklı sistemler içinde de kullanılabiliyor. Ürün, bugün ileri ve modern mimariye sahip kontrol üniteleri içinde birçok rakibinden öndedir.”"Mühendislik desteği çok önemli"
Uygulama aşaması ve sonrasında mühendislik desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Ahmet Can Tunçelli, “Yeni bir makinanın üzerinde uygulanan bir kontrol ünitesi çalışmasını, el sıkışarak bir gün biten bir proje süreci içerisinde düşünmemek gerekir. Makinaların sahadaki kullanımlarından alınan geri beslemeler ve oluşan yeni taleplerle zaman içinde makina kumanda sistemlerinin sürekli olarak yeni fonksiyonlarla donatılması, geliştirilmeye devamı söz konusu. Makina ve CNC üreticileri ancak bu şekilde rekabetçi kalabilirler. Dolayısıyla, zaman içinde mühendislik desteği mutlaka olmak zorunda. Bazen Ar-Ge çalışmalarından başlayan bir kontrol ünitesi uygulaması, o kontrol sistemi ve makinanın ürüne dönüşmesi ve ondan sonra satılması art arda süreçler doğuruyor. Bu süreçlerde devamlı olarak makina imalatçıları dostlarımızın yanında olmak zorundayız. Bu destek olmazsa olmaz bir gerekliliktir” diye konuştu.

"Kararlı bir şekilde büyüyoruz"
Uzun yıllardır CNC kontrol ve endüstriyel otomasyon alanlarında geliştirdikleri ileri teknolojiye sahip modern ürünleriyle kararlı bir şekilde büyüdüklerini anlatan Tunçelli, şöyle konuştu: “Özellikle ihraç pazarlarında kendimizi geliştiriyoruz. Bugün ülkemizde yaşanan ekonomik daralma ve ona bağlı olarak piyasalardaki durgunluğun bizleri bu denli az etkilemesinin temel sebebi, yıllardır Ar-Ge üzerinde çalışma yapıp ürün geliştirmiş olmamız ve geliştirdiğimiz bu ürünlerimizi özellikle de ihraç pazarında Avrupa ve Uzak Doğu’ya satar hale gelmemizdir. Şu an itibariyle yaklaşık 5 bine yakın makina üzerinde LYNCA ürünleri kullanılıyor ve bunun neredeyse tamamı yurt dışında bulunuyor. Amacımız; bu yıl pazara sunacağımız ekonomik model CNC kontrol ünitelerimiz ve sinyal modüllerimizle daha geniş bir yerli imalatçı kitlesine erişmek ve bayi ağımızı genişletmek.”