TOS+H Expo 2020, 3-6 Mayıs'ta düzenlenecek

Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Uluslararası Fuarı TOS+H Expo 2020, 3-6 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da dördüncü kez düzenlenecek. Etkinlik, X. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

A+ A-

İşyeri güvenliği ve işyerinde sağlık konularında Türkiye ve komşu ülkeler için önemli bir sektörel iletişim platformu olan ve önümüzdeki yıl dördüncü kez kapılarını açacak olan TOS+H Expo, X. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ile desteklenecek. Söz konusu kongre, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize ediliyor.
Etkinliklerin İstanbul ICC Kongre Merkezi’nde aynı çatı altında düzenleneceğini aktaran yetkililer, "Böylelikle TOS+H Expo 2020 ve X. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, şehrin merkezi konumundaki Taksim Meydanı yakınında bulunan ve aynı mekanda iki etkinlik için de yeterli alana ve alt yapıya sahip olan yeni bir fuar alanına taşınmış olacak. Fuar ve kongre, Türkiye pazarına 360 derecelik bir bakış açısı kazandıracak. Etkinlikler gerek Türkiye’de, gerekse komşu ülkelerdeki işletmelerde ortak iş güvenliği standartları uygulamasının daha da yaygınlaştırılması ve iş kazalarını engelleyici önlemlerin desteklenmesi açısından önemli bir itici güç oluşturuyor" dediler.

"Çok uygun bir platform sunuyor"
TOS+H Expo 2020 çerçevesinde ilk kez küçük ölçekli firmalar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için de ayrı bir bölüm bulunacağını bildiren yetkililer, şöyle konuştular: "Dolayısıyla, 2020 yılındaki fuar bölgesel düzeydeki karar mercileri ile buluşma ve pazardaki konumu güçlendirme açısından çok uygun bir platform sunuyor."Yapılan son araştırmalara göre, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının ulusal ekonomiye maliyetinin yılda 8 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini kaydeden yetkililer, "Türk hükümeti; iş yerlerinde güvenliği artırmak, ileri eğitimi desteklemek ve iş kazalarını azaltmak için yakın geçmişte değişik siyasi girişimler başlatmış bulunuyor. Ayrıca, iş dünyasında güvenlik kültürünün yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılıyor. TOS+H Expo 2020 ve X. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilincin artırılması açısından önemli bir katkı sağlayacak" diye konuştular.

"Son fuarda 50 ülkeden katılımcı yer aldı"
2018 yılında düzenlenen son TOS+H Expo'da 50 ülkeden 119 katılımcı firmanın temsil edildiğini anlatan yetkililer, fuara 5 binin üzerinde ihtisas ziyaretçisinin geldiğini hatırlattılar. Yetkililer, şöyle devam ettiler: "Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Uluslararası Fuarı, Düsseldorf’taki A+A (Kişisel Korunma, İşyeri Güvenliği ve İşyerinde Sağlık Uluslararası Fuarı), Beijing’teki COS+H (China International Safety + Health Exhibition) ve Singapur’da düzenlenmekte olan OS+H Asia (Occupational Safety + Health Exhibition for Asia) ile birlikte Messe Düsseldorf’un işyerinde korunma önlemleri ve işyeri güvenliği konularındaki uluslararası portföyünü oluşturuyor. Türkiye genelinde işletmelerde daha nitelikli bir çalışma ortamı oluşturulması ve bunun ortak kıstaslar uygulanarak ölçülebilir hale getirilmesi, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının belirgin şekilde azaltılması 2013 yılında Düsseldorf’ta düzenlenen Alman-Türk İş Güvenliği Diyaloğu’nun başlangıç hedeflerini oluşturuyordu. A+A İhtisas Fuarı ve Kongresi’ne Türkiye o yıl Partner Ülke olarak katılmıştı. Türkiye, 20 milyonu aşkın sigortalı iş gücü ile kişisel koruyucu donanımlar açısından yüksek bir kullanıcı potansiyeline sahip bulunuyor ve koruyucu donanım üreticileri için cazip bir pazar niteliği taşıyor. Pazardaki gelişmeler ve dünya genelinde iş güvenliği ve işyerinde sağlık konularına yönelik ilginin giderek artmakta olması sonucunda 2014 yılında, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile TOS+H Expo ilk kez düzenlendi. TOS+H Expo o tarihten beri, yerel fuar organizatörü Tezulaş Fuar ve Messe Düsseldorf iş birliğiyle organize ediliyor."