Tornalamada verimlilik ve uygulama güvenliği

Yeni CC6220 ve CC6230 seramik kaliteleri, tel seramiklerin ve SiAlON'ların yetersiz kaldığı zorlu malzemelerin işlenmesi için geliştirildi.

A+ A-

Sandvik Coromant

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, zorlu HRSA (ısıl dirençli süper alaşım) malzemelerden üretilen parçalar üzerinde yüksek hızlı ve yüksek güvenlikli tornalama işlemlerini gerçekleştirebilen iki yeni seramik kesici uç kalitesini piyasaya sürüyor. Yeni CC6220 ve CC6230 seramik kaliteleri, tel seramiklerin ve SiAlON'ların yetersiz kaldığı zorlu malzemelerin işlenmesi için geliştirilmiştir. Bu kalitelerin yüksek kesme hızlarında kullanılabilme özelliği, parça başına maliyetin düşmesine katkıda bulunurken; doğal işleme güvenliği, üreticilerin kaliteden ödün vermeden yüksek kaliteli parçalar üretmelerine yardımcı olur.
İnkonel ve diğer yüksek performanslı süper alaşımlar tarafından sağlanan kapasiteyi aşan uç noktalardaki sıcaklıklara dayanabilen havacılık sanayii motor parçalarına artan bir talep var. Her ne kadar tozlu metalürji parçaları son derece yüksek sıcaklıklara uygun olarak üretilse de, bu malzemelerin işlenmesi yaygın HRSA'lara oranla daha zordur.

Olofsson: “Mükemmel sonuç veriyor”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Tornalama Ürün Yönetimi Departmanı'ndan Rolf Olofsson, şunları söyledi: “CC6220 ve CC6230, ara kademe işlemede zorlu malzemeleri tornalarken mükemmel sonuç verir.”
Yeni kalitelerin, kesme hızları ve ilerlemeler açısından tel seramiklere ve SiAlON'lara kıyasla verimliliği yeni bir seviyeye taşıdıklarını dile getiren Olofsson, “Dahası, tekrarlanabilir kalite garanti edilir” diye konuştu.

Parça başına maliyeti düşürüyor
CC6220 ve CC6230, tel seramikler ve SiAlONs üzerinde yüzde 50'den fazla verimlilik artışı ve zorlu HRSA'larda uzun takım ömrü sunar ve böylelikle parça başına maliyeti düşürür.
Avantaj sağlayacak en yaygın uygulamalardan biri de türbin disklerinin tornalanmasıdır. Bir müşteri örneğinde, ara kademe işleme prosesinin bir parçası olarak Rene malzemesinden (42-45 HRc) üretilen düşük basınçlı türbin (LPT) diskinin işlenmesinde CC6220 RPGX kesici ucu yuva açma işlemi ve CC6230 RPGX kesici ucu 400 m/dak (1380 sfm) kadar yüksek kesme hızlarında kaba tornalama işlemi için uygulandı. Uygulama, 80 cm3/dak (5 inç3/dak) talaş kaldırma oranı sağladı. Sonraki yarı ince talaş işleme için daha düşük hızda ve uzun kesimlerde aynı başarı elde edildi. Özellikle, yeni kalite tarafından sağlanan uygulama güvenliği sayesinde, belirtilen tüm kalite gerekliliklerine tekrar edilebilir şekilde ulaşılmıştır.
Havacılık sanayiinin yanı sıra, CC6220 ve CC6230'dan faydalanması beklenen diğer sektörler arasında; enerji üretimi (İnkonel ve Hastelloy'da türbin parçaları), ve petrol ve gaz (örneğin; Stellit 6 ile kaplanmış parçalar) yer almaktadır.