Traktör ihracatının yüzde 91’i TürkTraktör’den

2018 yılında zorlu pazar koşullarına rağmen toplam 34 bin 114 adet traktör ve 30 bin 914 adet motor üreten TürkTraktör, yurtiçinde toplam 17 bin 655 adet traktör satışı yaparak, pazardaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşıdı.

A+ A-

Bu yıl kuruluşunun 65. yılını kutlayan TürkTraktör, 2018’de Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 72’sini tek başına gerçekleştirmiş oldu. Şirket, söz konusu dönemdeki zorlu pazar koşullarına rağmen toplam 34 bin 114 adet traktör ve 30 bin 914 adet motor üretti. Yıl boyunca yurtiçinde toplam 17 bin 655 adet traktör satışı yapan kuruluş, pazardaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşımayı başardı.
TürkTraktör’ün yurtdışı satışları ise, 2018 yılında yüzde 21 artarak 14 bin 502 adede yükseldi. Son yılların en yüksek ihracat rakamına ulaşan firma, Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 91’ini tek başına gerçekleştirdi.
TürkTraktör, 2018 senesini 3 milyar 909 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurtdışı cirosu ise yüzde 68 artarak 1 milyar 893 milyon oldu. Şirket, yurtdışı cirosunda elde ettiği söz konusu sonuçla birlikte yeni bir rekora imza attı.
TürkTraktör’ün 2018’deki brüt kârı 717 milyon TL, brüt kâr marjı yüzde 18,3 olarak gerçekleşirken; faaliyet kârı 411 milyon TL ve FAVÖK tutarı da 498 milyon TL oldu. Şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde 10,5 ve yüzde 12,7 olarak gerçekleşti. TürkTraktör’ün net kârı ise 240 milyon TL oldu.

Özüner: “65. yılımızı kutluyoruz”2019’da kuruluşlarının 65. yılını kutladığının altını çizen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “TürkTraktör, 65 yıldır gerçekleştirdikleriyle modern tarıma yön veren öncü bir şirket olmuş ve her sene başarılarına yenilerini eklemiştir. Son 32 senede pazarda 20 kez lider olmayı başaran şirketimiz, 2018’deki çalışmalarıyla da Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşıdı. Yıl boyunca bantlarımızdan inen 34 bin 114 adet traktör ile Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 72’sini tek başımıza gerçekleştirdik. Kuruluşumuzdan bu yana fabrikalarımızda üretilen ve çiftçilerimizle buluşturduğumuz traktörlerimizin sayısı 900 bin adedi geçti. Bu sene ekipman pazarına da güçlü bir giriş yaparak, TürkTraktör markalı 10’a yakın yeni zirâi ekipmanla çiftçinin verimini artırmayı hedefledik” diye konuştu.
Türkiye’nin ilk traktör ihracatını gerçekleştiren şirketi olduklarını da vurgulayan Özüner, şöyle devam etti: “Bugün 130’dan fazla ülkede ürünlerimiz kullanılıyor. 2018’de bir önceki yıla göre traktör ihracatımızı yüzde 21 oranında artırarak, son yılların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık ve Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 91’ini tek başımıza gerçekleştirdik. Türkiye’nin markası olarak, yurtdışı pazarlarında gösterdiğimiz bu başarı ve ülke ekonomisine sağladığımız katkı, bizler için gerçekten gurur verici.”

“Çalışmalarımızın temelinde Ar-Ge var”
Bugüne kadar elde ettikleri başarıların ardında müşterilerine ve Ar-Ge’ye verdikleri önemin olduğunu dile getiren Aykut Özüner, “TürkTraktör olarak, ülke tarımı ve çiftçimizi hep daha ileriye taşıyacak yatırım ile çalışmalara odaklanıyoruz. Bu çalışmaların temelinde ise Ar-Ge yatıyor. Sektörün ilk Ar-Ge merkezinin sahibi olarak, 2018 yılında bu alanda yeni bir yatırım daha yaptık ve Ankara’daki Ar-Ge merkezimize ek olarak, İstanbul’da Ar-Ge inovasyon ve tasarım ofisimizi açtık” dedi.
Her sektörde sağlanmaya çalışılan verimlilik artışının tarımda çok daha kritik bir öneme sahip olduğunu da belirten Özüner, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2019 yılında, çiftçilerimizin ‘dijital tarım’a adaptasyonu için yaptığımız öncü çalışmalar, geliştirdiğimiz ürün, çözüm ve hizmetlerle yine adımızdan sıkça söz ettireceğiz. Yeni çözümlerimizi müşterilerimizle buluşturmak için heyecanlanıyoruz.”
Finansmana erişimin çiftçiler için büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Özüner, söz konusu alanda oluşturdukları çözümlerle de sektörde öncü olmayı sürdürdüklerini ifade etti. Özüner, “TürkTraktör Finans hizmetimiz ile bayilerimiz üzerinden çiftçilerimize finansmana erişim için alternatif bir kanal yaratmıştık. Bu sene ise, söz konusu kanala sigorta ve kasko hizmetlerini de ekledik. ‘Traktörüm Güvende’ adını verdiğimiz platform ile yine çiftçilerimiz için çok kolay bir hizmet kurgusu oluşturduk. Bayilerimizden traktör alan çiftçilerimiz, kasko ve trafik sigortası ihtiyaçlarını bu özel platform üzerinden hızlı ve rahat bir şekilde karşılayabilecekler” diyerek sözlerini tamamladı.