Tolga Bizel: “CC-Link, 10 kat hızlı iletişim teknolojisi sunuyor”

İletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link, günümüzde saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan tek açık endüstriyel iletişim altyapısı olarak öne çıkıyor.

A+ A-

Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi konusunda büyük önem taşıyan iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link (Control&Communication Link), şu anda saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan tek açık endüstriyel iletişim altyapısı olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde; gıda, ilaç, beyaz eşya gibi pek çok farklı sektörde makina ve proses kontrolü için ideal çözümler sunan teknoloji, otomotiv sektöründe ve pek çok akıllı binanın otomasyonunda yoğun olarak tercih ediliyor.
CC-Link uyumlu ürün üreticileri ve CC-Link kullanıcılarını aynı çatı altında toplayarak, dünya genelinde söz konusu ağı yaygınlaştırmak için çalışan CLPA’nın (CC-Link Partner Association) Türkiye Ülke Müdürü Tolga Bizel, otomotiv sektöründe önemli başarılara imza atan CC-Link uygulamalarından örnekler verdi. CC-Link’in tek bir kablo üzerinden farklı üreticilere ait çok sayıda otomasyon cihazına bağlanarak, sanayide olduğu gibi binalarda da yüksek hızlı kontrol ve haberleşme sağladığına dikkat çeken Bizel, dünyadaki akıllı bina otomasyonu projesi örneklerinden de bahsetti.“Honda, CC-Link IE ağını tercih etti”
Honda Motor’un Japonya Saitama’da yer alan ana fabrikası Yorii’de, araç gövdesi montaj hattı için CC-Link IE ağını tercih ettiğini belirten Bizel, şöyle konuştu: “Kuruluş, üretim yönetimi bilgileri ve güvenlik sinyalleri dâhil olmak üzere fabrika otomasyon cihazlarından kontrol sinyalleri için birleşik ağ dâhilinde iletişime imkân tanıyan ethernet temelli CC-Link IE ağını tercih etti. Honda, bu sayede Yorii Fabrikası’nın üretim ve operasyon yönetiminin etkinliğini ve verimliliğini artırıyor. Tesiste, araç gövdesi montaj hattı için kontrol hattı kurulurken, genel ağ mimarisi önce fabrikanın tamamını tek bir ağda birleştiren bir düz konstrüksiyon üzerinde düşünüldü. Ancak, tek bir hatanın fabrikanın tüm ağını durdurabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, çoklu ağ kullanmanın daha uygun olduğuna karar verildi ve diğer fabrikalara know-how aktarımı için hem sağlam, hem de basit bir konstrüksiyona ihtiyaç duyuldu. Sistem mimarisinin planlama aşamasında ekip ağ için iki temel fonksiyonu da saptayan Honda, bunlardan birini fabrika otomasyon kontrol cihazlarının merkezi görselleştirilmesi, diğer temel fonksiyonu ise güvenlik sinyallerinin iletilmesi olarak belirledi. Bu doğrultuda; fabrika otomasyon kontrol cihazı kurulumu, izlemesi, hata tespiti ve diğer faaliyetlerin ağ aracılığıyla merkezileştirilebileceği bir sistem kurmayı amaçlayan şirket, esnek hat değişimlerini mümkün kılan bir yapıya kavuşmak için güvenlik sinyallerini de ağa dâhil etmeye karar vererek ciddi bir zaman kaybının önüne geçiyor. Yorii Fabrikası’nın ihtiyaç duyduğu bu sistemin gerçekleştirilmesi için CC-Link IE teknolojisini tercih eden Honda, bu ağ sayesinde tek bir ethernet kablosu, PLC’ler ve kontrol cihazları için kontrol bilgilerinin yanı sıra, bağlı fabrika otomasyon cihazlarından bakım ve güvenlik bilgilerinin de iletilmesine olanak sağlıyor.”

“Önemli ölçüde tasarruf sağlıyor”
ABD’nin Michigan eyaletinde, Ford Mustang ve Mazda 6’nın üretildiği AutoAlliance tesisinde CC-Link ağından yoğun bir şekilde faydalanıldığını belirten Bizel, süreci şöyle tanımladı: “CC-Link sayesinde yeni hatların kurulumunda ve devreye alınmasında yakalanan hız, daha önce kullanılan diğer ağlı sistemlere kıyasla kayda değer ölçüde tasarruf edilmesini sağlıyor. Üstün güvenilirliğe sahip bu teknoloji, üretim tesisinin verimliliğini artırıyor. CC-Link ile kontrol edilen bir dizi konveyör, araç gövdelerini çeşitli kaynak, montaj ve boya istasyonlarından geçiriyor. Her bir araç, üretim sürecinde yaklaşık 20 kilometre seyahat ediyor. Üretimdeki robotların iletişim ve koordinasyonunu sağlayan CC-Link ağı, robot hareketlerini başlatıp durdurduğu gibi, aynı zamanda çarpışmaların önlenmesi için robotların pozisyonlarını birbirleriyle paylaşmalarını da mümkün kılıyor. Tesiste, gövde montaj bölümündeki kontrolörlerin yüzde 95’inden fazlası da CC-Link ağıyla birbirine bağlı şekilde çalışıyor.”“Çin’de de yoğun bir şekilde kullanılıyor”
İnşaat sektörünün aktif olduğu Çin’de, akıllı ofis binaları ve konutlarda CC-Link teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığını ifade eden Tolga Bizel, özellikle Şangay dâhil olmak üzere Doğu Çin'de bina otomasyon sistemi için söz konusu teknolojinin oldukça benimsenmiş durumda olduğunu aktardı. Bizel, “CC-Link, bu binalarda geniş bir ekipman yelpazesini kontrol ederek yüksek enerji tasarrufu sağlıyor ve işletim maliyetlerini düşürüyor. Aynı zamanda, konforlu bir çalışma ve yaşam ortamı sunuyor. CC-Link ağı; elektrik dağıtımı, su temini, klima ve aydınlatma sistemleri, kazan ve sıhhi tesisat kontrol sistemleri gibi pek çok sistemi kontrol ediyor. Su ve elektrik sayaçlarının uzaktan taranmasına da imkân veren CC-Link, daha önce kurulmuş olan akıllı bina sistemlerine kolayca adapte edilebiliyor ve düşük maliyetle yüksek performans sağlıyor” dedi.

“Kablolamada azalma sağlanıyor”
Singapur’daki Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi’nin bina otomasyon sistemi için de CC-Link ağının tercih edildiğini ifade eden Bizel, şöyle konuştu: “Ülkede, eğitim tesislerinde temiz, yeşil ve konforlu bir ortamın sağlanması büyük bir önem arz ediyor. Bununla birlikte; düşük maliyetle etkin bir inşaatın gerçekleştirilmesi, tesislerin uzun süreli verimliliğinin sağlanması ve enerji kaynaklarının korunması da oldukça hassas konular arasında yer alıyor. Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi’nde tüm bu gereksinimleri karşılamak için HVAC, elektrik dağıtımı, sıhhi tesisat ve aydınlatma otomasyonu gibi geniş yelpazedeki hizmetlerin entegrasyonu CC-Link ağı ile sağlanıyor. Yüksek hızlı bina otomasyon sistemi gerçekleştirmek ve güvenlik, enerji tasarrufu, iç mekan konforu için 24 saat boyunca izleme ve kontrol sağlamak amacıyla PLC'lerin tesislerin tümünde kurulmuş olması avantaj sağlıyor. Binanın tamamında pompalar, fanlar ve sıcaklık sensörleri gibi kontrol cihazları kullanılıyor ve her cihaz PLC kontrolörüne CC-Link ağı ile bağlanıyor. Bu sayede; kablolamada azalma, bakım işlemlerinde iyileştirme, izlemede kolaylık ve her cihaz için kontrol sağlanmış oluyor.”
CC-Link teknolojisinde bakım açısından avantaj sağlayan en önemli özelliklerden birinin, müşterilerin ağı programlayabilmesi ve master PLC'ye bağlı bir modem üzerinden istasyonları bağlayabilmeleri olduğunu vurgulayan Bizel, “Bu özellik, satış sonrası bakım ve servis programlarının müşteriye yetkin bir şekilde sunulmasına ve sahaya gitmeden önce sorunların uzaktan teşhis edilmesine olanak sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.