Tohumcu: “Tecrübemizle sektörde fark yaratıyoruz”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ateks Örme Tekstil Makinaları, halı makinaları ve yuvarlak örgü makinalarının iğne ve platin parçalarının tedarik edilmesinin yanı sıra streç film üretimi de gerçekleştiriyor.

A+ A-

GAZİANTEP/DÜNYA

2003 yılında kurulan Ateks Örme Tekstil Makinaları, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteriyor.
Ateks Örme Tekstil Makinaları firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Tohumcu, girişimcilik noktasında kadınların birbirine daha çok destek olmaları gerektiğini söyleyerek, “Kadın kadını parlatmalı” dedi.
Tekstil sektöründe çalışmaya uluslararası bir firmada başladığını aktaran Tohumcu, 2003 yılında kendisine ait Ateks Örme Tekstil Makinaları şirketini kurduktan sonra piyasalara hızlı bir giriş yaptıklarını ifade etti. Tohumcu, “Hâlihazırda halı makinaları ve yuvarlak örgü makinalarının iğne ve platin parçalarını tedarik etmenin yanı sıra streç film üretimi de yapıyoruz” diye konuştu.

“Kadın olmanın dezavantajlarını yaşadım”
Sektörde ilk zamanlarda kadın olmanın dezavantajlarını yaşadığını dile getiren Tohumcu, şöyle konuştu: “Fabrikalara giderken kadın olduğum için içeriye almak istemiyorlardı. Çünkü, insanlar kadınla ticaret yapmanın ne demek olduğunu bilmiyorlardı ve kadının ticaretteki varlığını kabul etmekte zorlanıyorlardı. ‘Senin yanındayız, destekçiyiz’ diyorlar; ancak iş ticarete geldiğinde bu cümleler yerini ‘sen kadınsın bu erkek işi’ sözüne bırakıyordu. Tabi bu zorluklar beni yıldırmadı. ‘Biz sizi ararız’ diyen iş yeri sahiplerine tekrar tekrar kendimi hatırlatarak, ‘benden bir şey almak zorunda değilsiniz, bir şey almayın ama ben yine de geleyim ve görüşelim’ diyordum. ‘Bir ihtiyacınız var mı yok mu’ diye defalarca ziyaret ettiğim işyerleri oldu. Bu benim sabrımın denenme zamanıydı sanırım. Şu an o insanlar benim çok iyi müşterilerim. Ben şuna inanıyorum; inanç önemli, ‘ben bunu başaracağım’ diye yola çıkarsanız başarırsınız. ‘Yapabilir miyim? Yapamaz mıyım? Kararsızım’ dediğiniz zaman hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. Şunu da belirtmek istiyorum; benim şu anda yaptığım iş ailemden kalan bir iş de değil; kendi kurduğum, vergi levhasını benim aldığım ve her şeyini sıfırdan oluşturduğum bir iş. Ve ben işçilikten gelen bir insanım.”

“Tufting halı makinası satışında iddialıyız”
Tufting halı makinası satışında iddialı olduklarını bildiren Ayşe Tohumcu, “Halı makinalarının bıçak ve iğne gibi parçalarını temin ediyorum. Bunları da İsviçre, İngiltere ve Amerika’dan tedarik ediyorum” diye konuştu.
Makina iğnelerindeki tecrübesinden dolayı iş çevrelerince ‘İğneci Ayşe’ olarak tanındığını aktaran Tohumcu, iş hayatında bilginin çok önemli olduğunun altını çizdi. Tohumcu, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim sektörde 100 bin çeşit iğne var. Ben bu 100 bin çeşidin herhalde 10 bin çeşidini ezbere biliyorumdur. İnsanlar makinasını söylediği zaman ben o makinaya uygun iğneyi bilirim, makinayı görmeme gerek kalmaz. Bir kumaş yapılacak ise, ben şeklini çizer veririm, iğneyi makinalarına kendileri dizerler. Bu bir bilgidir; yani neyi neyle kullanacak, nasıl kullanacak, ben onların üzerine çalışırım.”